
2 Drawer File Cabinet, Wood Mobile Lateral Filing Cabinet
Versatile File Cabinet - Offering 4 shelves and 2 file drawers, this piece is essential for organizing documents, books, and office supplies in your office or study. It fits neatly beside or under a desk for convenience.
Generous Storage - The large (43.3” L x15.7” W) surface can accommodate your printer or fax. The 3 cubicles and large shelves cater to books and lever arch files. With two drawers for A4 or letter-size files, maintaining a neat workspace is easy.
Silent Mobility - Equipped with 5 noiseless, 360° rotating wheels that won't scratch your floor. With two lockable casters for stability and a fifth caster that prevents collapse, it's an enduring companion.
Durable Construction - Made with premium, water and scratch-resistant MDF board, this sturdy cabinet supports up to 200 lbs.
Easy Assembly & Support - Comes with detailed instructions and necessary tools. For any queries, contact us. We offer an 18-month warranty and friendly customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 43.31" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 25.98" |
| Item Weight | 74.96 lbs |
- 47.24" L x 18.11" W x 5.91" H (74.96 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Color | Rustic Walnut |
| Material | Engineered Wood, Metal |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Brand | Tribesigns |
| Product Dimensions | 15.74"D x 43.31"W x 25.98"H |
| Number of Drawers | 2 |
| Item Weight | 75 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Item Weight | 75 pounds |
| Manufacturer | Tribesigns |
| ASIN | B0B5BYPPYM |
| Item model number | KUQI-JW0268 |
| Date First Available | September 10, 2021 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Versatile File Cabinet - Offering 4 shelves and 2 file drawers, this piece is essential for organizing documents, books, and office supplies in your office or study. It fits neatly beside or under a desk for convenience.
Generous Storage - The large (43.3” L x15.7” W) surface can accommodate your printer or fax. The 3 cubicles and large shelves cater to books and lever arch files. With two drawers for A4 or letter-size files, maintaining a neat workspace is easy.
Silent Mobility - Equipped with 5 noiseless, 360° rotating wheels that won't scratch your floor. With two lockable casters for stability and a fifth caster that prevents collapse, it's an enduring companion.
Durable Construction - Made with premium, water and scratch-resistant MDF board, this sturdy cabinet supports up to 200 lbs.
Easy Assembly & Support - Comes with detailed instructions and necessary tools. For any queries, contact us. We offer an 18-month warranty and friendly customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 43.31" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 25.98" |
| Item Weight | 74.96 lbs |
- 47.24" L x 18.11" W x 5.91" H (74.96 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Color | Rustic Walnut |
| Material | Engineered Wood, Metal |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Brand | Tribesigns |
| Product Dimensions | 15.74"D x 43.31"W x 25.98"H |
| Number of Drawers | 2 |
| Item Weight | 75 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Item Weight | 75 pounds |
| Manufacturer | Tribesigns |
| ASIN | B0B5BYPPYM |
| Item model number | KUQI-JW0268 |
| Date First Available | September 10, 2021 |























