
Freestanding Kitchen Baker's Rack, 5-Tier Microwave Oven Stand Shelf
Kitchen Essential - This baker's rack is your solution to a tidy, well-organized kitchen, freeing up much-needed space and categorizing kitchen supplies.
Spacious Storage - Comes with 5 tier+3 tier storage shelves to easily accommodate your kitchen necessities such as vegetables, microwave, spice jars, and cookware for easy access.
Versatile Use - More than a kitchen shelf - use it as a microwave stand, baker's rack, spice organizer, storage shelf, or bookshelf for your convenience.
Solid and Durable - The solid metal frame and MDF particle board design ensure durability, fitting easily into your home kitchen. Adjustable foot pads add stability and prevent floor scratches.
Easy Assembly - Installation is a breeze thanks to the simple l-shape design and detailed user manual. Contact us for any assistance, and we'll promptly resolve your issues.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 39.37" |
| Depth | 15.74" |
| Height | 57.08" |
| Item Weight | 50.71 lbs |
- 44.88" L x 17.72" W x 8.46" H (56.33 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Material | Engineered Wood, Metal |
| Color | Rustic |
| Special Feature | Lightweight |
| Product Dimensions | 15.7"D x 39.3"W x 57"H |
| Shelf Type | Metal |
| Number of Shelves | 5 |
| Room Type | Kitchen |
| Assembly Required | Yes |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Recommended Uses For Product | Food |
| Included Components | baker rack, user manual |
| Item Weight | 51 Pounds |
| Brand | Tribesigns |
| Style | Vintage |
| Item Weight | 51 pounds |
| Manufacturer | Tribesigns |
Original: $155.99
-70%$155.99
$46.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Kitchen Essential - This baker's rack is your solution to a tidy, well-organized kitchen, freeing up much-needed space and categorizing kitchen supplies.
Spacious Storage - Comes with 5 tier+3 tier storage shelves to easily accommodate your kitchen necessities such as vegetables, microwave, spice jars, and cookware for easy access.
Versatile Use - More than a kitchen shelf - use it as a microwave stand, baker's rack, spice organizer, storage shelf, or bookshelf for your convenience.
Solid and Durable - The solid metal frame and MDF particle board design ensure durability, fitting easily into your home kitchen. Adjustable foot pads add stability and prevent floor scratches.
Easy Assembly - Installation is a breeze thanks to the simple l-shape design and detailed user manual. Contact us for any assistance, and we'll promptly resolve your issues.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 39.37" |
| Depth | 15.74" |
| Height | 57.08" |
| Item Weight | 50.71 lbs |
- 44.88" L x 17.72" W x 8.46" H (56.33 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Material | Engineered Wood, Metal |
| Color | Rustic |
| Special Feature | Lightweight |
| Product Dimensions | 15.7"D x 39.3"W x 57"H |
| Shelf Type | Metal |
| Number of Shelves | 5 |
| Room Type | Kitchen |
| Assembly Required | Yes |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Recommended Uses For Product | Food |
| Included Components | baker rack, user manual |
| Item Weight | 51 Pounds |
| Brand | Tribesigns |
| Style | Vintage |
| Item Weight | 51 pounds |
| Manufacturer | Tribesigns |























