
2-Drawer Nightstand, Modern Bedside End Table with Storage
Take Control - With a handy lamp, accessible novels, and cozy pajamas within reach, you're the boss tonight! This versatile nightstand complements any home decor, fitting well with traditional to modern themes.
Efficient Storage - This nightstand comes with a wooden countertop for displaying your essentials while the smooth double drawers with golden handles, easily conceal your clutter and accessories.
Versatile & Chic - More than just a bedroom nightstand, it can be used as two-drawer dresser, end table, office storage, or kids nightstand. It's perfect for compact spaces, bedrooms, guest rooms, closets, entryways, and small apartments.
Durable & Stable - Made from sturdy particleboard with a metal frame and adjustable feet, this nightstand delivers both longevity and stability.
Easy Assembly - Easy Assembly - Assembling this nightstand is simple with detailed instructions and all necessary hardware provided, allowing you can put together this piece easily.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.69" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 25.59" |
| Item Weight | 39.68 lbs |
- 25.59" L x 18.11" W x 9.06" H (44.09 lbs)
Just go to bed, set these small stuff aside!




In the master suite or guest room, this side table makes the perfect nightstand for your reading lamp and bedside necessities. Saving Space design makes your bedroom neat and tidy.
Tribesigns Modern White Nightstand for Bedroom with 2 Drawers
Features:
- Space saving design, beautifying your room
- 2 large striped drawers, more storage
- Smooth Rail and golden handle, easy to pull out
- Easy Assembly, no more trouble
Wide Tabletop
The elegant and robust finish is easy to clean, waterproof and scratch-resistant, creating white and gold nightstand an ideal choice for bedroom.
Two Large Drawers
The spacious drawer is enough to conceal accessories, baby clothes, toys, laundry & knitting supplies, gadgets, toiletries, and much more.
Golden Handles
With portable metal handles, bedroom nightstand end tables white is for easy opening/closing, and carrying each drawer around the home.
Adjustable Feet
4 adjustable feet allow you to balance the night stand with drawers on uneven ground and protect your floor from scratches.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | 2-Drawer Nightstand |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Width | 15.8 Inches |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | 2-Drawer Nightstand |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Number of Drawers | 2 |
| Minimum Required Door Width | 2.13 Feet |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Number Of Shelves | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 19.7"D x 15.8"W x 25.6"H |
| Item Weight | 39.68 Pounds |
| Size | 19.7 inches x 15.8 inches x 25.6 inches |
| Item Depth | 19.7 inches |
| Item Dimensions | 19.7 x 15.8 x 25.6 inches |
| Tabletop Thickness | 0.79 Inches |
| Extended Length | 19.7 Inches |
| Item Width | 15.8 Inches |
| Base To Top Distance | 25.6 Inches |
| Collapsed Length Minimum | 19.69 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 242 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Storage |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | End Table, Nightstand |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Style | |
|---|---|
| Color | White |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Nightstand |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Veneer |
| Furniture Finish | Wood |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | White |
| Handle Finish Type | Gold |
| Base Color | Gold |
| Handle Color | Gold |
| Decorative Plating | Chrome |
Original: $109.99
-70%$109.99
$33.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Take Control - With a handy lamp, accessible novels, and cozy pajamas within reach, you're the boss tonight! This versatile nightstand complements any home decor, fitting well with traditional to modern themes.
Efficient Storage - This nightstand comes with a wooden countertop for displaying your essentials while the smooth double drawers with golden handles, easily conceal your clutter and accessories.
Versatile & Chic - More than just a bedroom nightstand, it can be used as two-drawer dresser, end table, office storage, or kids nightstand. It's perfect for compact spaces, bedrooms, guest rooms, closets, entryways, and small apartments.
Durable & Stable - Made from sturdy particleboard with a metal frame and adjustable feet, this nightstand delivers both longevity and stability.
Easy Assembly - Easy Assembly - Assembling this nightstand is simple with detailed instructions and all necessary hardware provided, allowing you can put together this piece easily.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.69" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 25.59" |
| Item Weight | 39.68 lbs |
- 25.59" L x 18.11" W x 9.06" H (44.09 lbs)
Just go to bed, set these small stuff aside!




In the master suite or guest room, this side table makes the perfect nightstand for your reading lamp and bedside necessities. Saving Space design makes your bedroom neat and tidy.
Tribesigns Modern White Nightstand for Bedroom with 2 Drawers
Features:
- Space saving design, beautifying your room
- 2 large striped drawers, more storage
- Smooth Rail and golden handle, easy to pull out
- Easy Assembly, no more trouble
Wide Tabletop
The elegant and robust finish is easy to clean, waterproof and scratch-resistant, creating white and gold nightstand an ideal choice for bedroom.
Two Large Drawers
The spacious drawer is enough to conceal accessories, baby clothes, toys, laundry & knitting supplies, gadgets, toiletries, and much more.
Golden Handles
With portable metal handles, bedroom nightstand end tables white is for easy opening/closing, and carrying each drawer around the home.
Adjustable Feet
4 adjustable feet allow you to balance the night stand with drawers on uneven ground and protect your floor from scratches.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | 2-Drawer Nightstand |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Width | 15.8 Inches |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | 2-Drawer Nightstand |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Number of Drawers | 2 |
| Minimum Required Door Width | 2.13 Feet |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Number Of Shelves | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 19.7"D x 15.8"W x 25.6"H |
| Item Weight | 39.68 Pounds |
| Size | 19.7 inches x 15.8 inches x 25.6 inches |
| Item Depth | 19.7 inches |
| Item Dimensions | 19.7 x 15.8 x 25.6 inches |
| Tabletop Thickness | 0.79 Inches |
| Extended Length | 19.7 Inches |
| Item Width | 15.8 Inches |
| Base To Top Distance | 25.6 Inches |
| Collapsed Length Minimum | 19.69 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 242 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Storage |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | End Table, Nightstand |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Style | |
|---|---|
| Color | White |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Nightstand |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Veneer |
| Furniture Finish | Wood |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | White |
| Handle Finish Type | Gold |
| Base Color | Gold |
| Handle Color | Gold |
| Decorative Plating | Chrome |

























