
31.5" Square Coffee Table, 2-Tier Center Table Cocktail Tea Furniture for Living Room
Rustic Wood Style - With a natural wood-grain finish, this rustic coffee table with storage infuses warm, farmhouse appeal into any decor. It effortlessly harmonizes with modern, industrial, or traditional interiors, enhancing the appearance of your living room.
Generous Square Layout - This 31.49-inch square coffee table provides plenty of surface space for beverages and decor items, while its compact format comfortably fits into small to medium-sized living rooms. The modern, minimalist design makes it a perfect centerpiece for any home.
Two-Tier Storage Solution - The top is perfect for everyday use, while the lower open shelf is neatly tucked away yet easily accessible. The two-tier design of this central table promotes a neat, inviting living area that feels both chic and functional.
Sturdy and Robust Construction - Built from thick engineered wood panels and reinforced with a resilient framework, this living room coffee table is designed for long-lasting use. The stout, wide legs offer excellent stability, making it reliable for daily use.
Effortless Assembly - This Tribesigns coffee table arrives with precise, step-by-step instructions, labeled hardware, and all necessary tools. Just follow the guide, and you'll have a beautiful, useful coffee table ready in no time.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.49" |
| Depth | 31.49" |
| Height | 17.71" |
| Item Weight | 49.38 lbs |
- 36.81" L x 34.45" W x 4.92" H (54.45 lbs)
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Square Coffee Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.49"D x 31.49"W x 17.71"H |
| Item Weight | 49.38 Pounds |
| Size | 31.49'' W X 31.49'' L X 17.71'' H |
| Item Dimensions | 31.49 x 31.49 x 17.71 inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Square |
| Table Design | Coffee Table |
| Style Name | Rustic |
| Furniture Finish | Brown Color |
| Leg Style | Straight Leg |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Rustic Wood Style - With a natural wood-grain finish, this rustic coffee table with storage infuses warm, farmhouse appeal into any decor. It effortlessly harmonizes with modern, industrial, or traditional interiors, enhancing the appearance of your living room.
Generous Square Layout - This 31.49-inch square coffee table provides plenty of surface space for beverages and decor items, while its compact format comfortably fits into small to medium-sized living rooms. The modern, minimalist design makes it a perfect centerpiece for any home.
Two-Tier Storage Solution - The top is perfect for everyday use, while the lower open shelf is neatly tucked away yet easily accessible. The two-tier design of this central table promotes a neat, inviting living area that feels both chic and functional.
Sturdy and Robust Construction - Built from thick engineered wood panels and reinforced with a resilient framework, this living room coffee table is designed for long-lasting use. The stout, wide legs offer excellent stability, making it reliable for daily use.
Effortless Assembly - This Tribesigns coffee table arrives with precise, step-by-step instructions, labeled hardware, and all necessary tools. Just follow the guide, and you'll have a beautiful, useful coffee table ready in no time.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.49" |
| Depth | 31.49" |
| Height | 17.71" |
| Item Weight | 49.38 lbs |
- 36.81" L x 34.45" W x 4.92" H (54.45 lbs)
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Square Coffee Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.49"D x 31.49"W x 17.71"H |
| Item Weight | 49.38 Pounds |
| Size | 31.49'' W X 31.49'' L X 17.71'' H |
| Item Dimensions | 31.49 x 31.49 x 17.71 inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Square |
| Table Design | Coffee Table |
| Style Name | Rustic |
| Furniture Finish | Brown Color |
| Leg Style | Straight Leg |























