
39.4" Console Table, Industrial 4-Tier Sofa Table Entryway Table with Storage Shelves
Classic Industrial Design - Our 4-tier console table boasts a geometric metal base for durability, while the rustic top and warm tones bring timeless appeal to your decor.
Practical Multi-Level Console Table - With its four staggered tiers, our narrow console table with storage provides functional storage and display space for collectibles or everyday items, merging utility and style.
Strong and Steady - The table features a thickened 1.18" E1 particleboard top and a hefty metal frame for sturdiness. With adjustable foot pads and an anti-tip device, it further ensures safe and stable use.
Designed for Compact Spaces - Measuring 11.81" D x 39.37" W x 31.5" H, our narrow entryway table fits seamlessly into small spaces, serving as a decorative entryway table or as a sofa table in the living room.
Trouble-Free Assembly - Set-up is a breeze with the provided numbered instructions and necessary tools. If you have any questions, a friendly customer service team is available to help.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 39.37" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 30.86 lbs |
- 43.31" L x 13.39" W x 8.27" H (34.61 lbs)


Tribesigns Farmhouse Console Table, 4-Tier Sofa Table with Geometric Metal Frame


Spacious Tabletop Space
Open Storage Shelves
Symmetrical Metal Frame
Adjustable Foot Pads
Easy Installation:




| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Console Table |
| Included Components | Assembly Guide, 1x Console Table, Installation Tool |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Height | 31.5 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Table Extension Mechanism | False |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Number Of Shelves | 4 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Number of Racks | 4 |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 39.37"W x 31.5"H |
| Item Weight | 30.9 Pounds |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Collapsed Length Minimum | 39.37 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Storage, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown, Gray |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Contemporary |
| Furniture Finish | Stained |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Classic Industrial Design - Our 4-tier console table boasts a geometric metal base for durability, while the rustic top and warm tones bring timeless appeal to your decor.
Practical Multi-Level Console Table - With its four staggered tiers, our narrow console table with storage provides functional storage and display space for collectibles or everyday items, merging utility and style.
Strong and Steady - The table features a thickened 1.18" E1 particleboard top and a hefty metal frame for sturdiness. With adjustable foot pads and an anti-tip device, it further ensures safe and stable use.
Designed for Compact Spaces - Measuring 11.81" D x 39.37" W x 31.5" H, our narrow entryway table fits seamlessly into small spaces, serving as a decorative entryway table or as a sofa table in the living room.
Trouble-Free Assembly - Set-up is a breeze with the provided numbered instructions and necessary tools. If you have any questions, a friendly customer service team is available to help.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 39.37" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 30.86 lbs |
- 43.31" L x 13.39" W x 8.27" H (34.61 lbs)


Tribesigns Farmhouse Console Table, 4-Tier Sofa Table with Geometric Metal Frame


Spacious Tabletop Space
Open Storage Shelves
Symmetrical Metal Frame
Adjustable Foot Pads
Easy Installation:




| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Console Table |
| Included Components | Assembly Guide, 1x Console Table, Installation Tool |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Height | 31.5 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Table Extension Mechanism | False |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Number Of Shelves | 4 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Number of Racks | 4 |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 39.37"W x 31.5"H |
| Item Weight | 30.9 Pounds |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Collapsed Length Minimum | 39.37 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Storage, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown, Gray |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Contemporary |
| Furniture Finish | Stained |























