
41.3" Solid Wood Console Table, Farmhouse Entryway Table With Storage
Farmhouse Appeal - This solid wooden console table, with a rich brown finish, brings a warm, rustic charm to any interior, be it cottage, traditional or modern.
Ample Storage - Boasts a roomy 41.3" W top and a lower open shelf for organizing anything from entryway shoes to living room throws or books, keeping your space neat.
Compact Yet Practical - With dimensions of 41.3" W x 11.81" D x 31.5" H, its slim design adapts to your needs without wasting space, fitting perfectly in tight hallways or behind compact couches.
Sturdy Construction - Built entirely from solid wood, supports up to 100 lbs and resists warping or cracking. Features adjustable foot pads for floor protection and stabilization on uneven surfaces.
Easy Assembly - All necessary hardware and a step-by-step manual included for quick and hassle-free assembly; making the process easy for beginners.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 41.33" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 16.53 lbs |
- 45.67" L x 13.78" W x 6.3" H (22.05 lbs)
TRIBEWOOD Solid Wood Console Table


Product Details


Versatile for Multiple Spaces


Transform your home with this console table


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Model Name | Console Table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Width | 41.3 Inches |
| Manufacturer | TRIBEWOOD |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Wood |
| Handle Material | Wood |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | Display |
| Furniture Finish | Stained Brown |
| Leg Style | Curved Leg |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 41.3"W x 31.5"H |
| Item Weight | 16.53 Pounds |
| Size | Small |
| Item Depth | 11.81 inches |
| Item Dimensions | 11.81 x 41.3 x 31.5 inches |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Extended Length | 11.81 Inches |
| Item Width | 41.3 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 100 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Accent |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Drill |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
Original: $149.99
-70%$149.99
$45.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Farmhouse Appeal - This solid wooden console table, with a rich brown finish, brings a warm, rustic charm to any interior, be it cottage, traditional or modern.
Ample Storage - Boasts a roomy 41.3" W top and a lower open shelf for organizing anything from entryway shoes to living room throws or books, keeping your space neat.
Compact Yet Practical - With dimensions of 41.3" W x 11.81" D x 31.5" H, its slim design adapts to your needs without wasting space, fitting perfectly in tight hallways or behind compact couches.
Sturdy Construction - Built entirely from solid wood, supports up to 100 lbs and resists warping or cracking. Features adjustable foot pads for floor protection and stabilization on uneven surfaces.
Easy Assembly - All necessary hardware and a step-by-step manual included for quick and hassle-free assembly; making the process easy for beginners.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 41.33" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 16.53 lbs |
- 45.67" L x 13.78" W x 6.3" H (22.05 lbs)
TRIBEWOOD Solid Wood Console Table


Product Details


Versatile for Multiple Spaces


Transform your home with this console table


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Model Name | Console Table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Width | 41.3 Inches |
| Manufacturer | TRIBEWOOD |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Wood |
| Handle Material | Wood |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | Display |
| Furniture Finish | Stained Brown |
| Leg Style | Curved Leg |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 41.3"W x 31.5"H |
| Item Weight | 16.53 Pounds |
| Size | Small |
| Item Depth | 11.81 inches |
| Item Dimensions | 11.81 x 41.3 x 31.5 inches |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Extended Length | 11.81 Inches |
| Item Width | 41.3 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 100 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Accent |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Drill |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |























