
70.8" Tall Bookcase, 5-Tier Free-Standing Bookshelf Organizer with LED Lights
High-Quality and Durable - Crafted from thick particleboard and a robust powder-coated metal frame, this tall library bookshelf boasts an incredibly high load capacity. Each shelf can support up to 88 lbs., totaling a weight capacity of 529 lbs. These shelves will never sag, even under the weight of heavy hardcover books.
Appropriate Size with Closed Back Shelves - Measuring 31.5” L x 11.81” W x 70.87” H overall, this shelf is perfect for storing large books, dictionaries, figures, and models due to its considerable depth. Unlike other flimsy cardboard options, our shelving unit features a closed backboard made from thick particleboard.
5-Tier Bookshelf with LED Lighting - Each tier of our tall bookshelf comes equipped with a LED light strip that can be controlled via an APP. You can adjust the color and brightness to suit your preferences. Weighing in at 65.4 lbs., this item is heavy and strong.
Enhanced Safety Features - To improve safety, we provide an anti-tipping kit to boost the stability of this large bookcase. Additionally, it has four legs that can be adjusted to compensate for uneven floors, rugs, and more.
Versatile Storage Solution - With a high-quality construction, appealing look, and ample storage space, this deep bookshelf can serve many functions and is perfect for a living room, bedroom, library, study, den, reception area, classroom, etc. It's an ideal choice both as a bookshelf and a display shelf.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 63.43 lbs |
- 40.55" L x 14.76" W x 9.53" H (65.7 lbs)
Tribesigns 70.8' Tall Bookcase with LED Lights, 5-Tier Large Bookshelf, Gray


Bookshelf with LED Lights - APP Control
Super Strong Load Capacity & Large Storage Space
- 16 Million colors LEDs mode will refresh your home and add fashion style, you can choose any colors for any occasion.
- Press left or right to adjust the brightness from 0% to 100%, and say goodbye to the trouble of finding the remote control to the light
- Bookcase features a simple and classic square design that fits both home or office, also provide ample space to store your favious items.
- Totally 5 tiers storage space, easily organize and display your books, magazines, toys, DVDs, or souvenirs.


Waterproof Surface
This 5-tier bookcase has a classic gray texture and a waterproof surface, making it stylish for any home office
Wall Attchment Kit
We provide a wall attachment kit to ensure stability on carpets or pads.
Adjustable Foot Pads
The storage shelving unit has adjustable feet pads to compensate for uneven floors or rugs, preventing sagging
Large Load Capacity
Made of heavy-duty metal, each shelf can hold up to 88 lb.


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Adjustable |
| Product Dimensions | 31.49"D x 11.81"W x 70.87"H |
| Style | Modern |
| Finish Type | Laminated |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Weight Limit | 69.75 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Storage |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Installation tools, User manual |
| Model Name | Tall Bookcase |
| Item Weight | 69.8 Pounds |
| Furniture Finish | Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Weight capacity | Maximum weight: 69.8 Pounds |
| Specific Uses For Product | Books |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Product Name | Tall Bookcase |
| Color | Grey |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
High-Quality and Durable - Crafted from thick particleboard and a robust powder-coated metal frame, this tall library bookshelf boasts an incredibly high load capacity. Each shelf can support up to 88 lbs., totaling a weight capacity of 529 lbs. These shelves will never sag, even under the weight of heavy hardcover books.
Appropriate Size with Closed Back Shelves - Measuring 31.5” L x 11.81” W x 70.87” H overall, this shelf is perfect for storing large books, dictionaries, figures, and models due to its considerable depth. Unlike other flimsy cardboard options, our shelving unit features a closed backboard made from thick particleboard.
5-Tier Bookshelf with LED Lighting - Each tier of our tall bookshelf comes equipped with a LED light strip that can be controlled via an APP. You can adjust the color and brightness to suit your preferences. Weighing in at 65.4 lbs., this item is heavy and strong.
Enhanced Safety Features - To improve safety, we provide an anti-tipping kit to boost the stability of this large bookcase. Additionally, it has four legs that can be adjusted to compensate for uneven floors, rugs, and more.
Versatile Storage Solution - With a high-quality construction, appealing look, and ample storage space, this deep bookshelf can serve many functions and is perfect for a living room, bedroom, library, study, den, reception area, classroom, etc. It's an ideal choice both as a bookshelf and a display shelf.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 63.43 lbs |
- 40.55" L x 14.76" W x 9.53" H (65.7 lbs)
Tribesigns 70.8' Tall Bookcase with LED Lights, 5-Tier Large Bookshelf, Gray


Bookshelf with LED Lights - APP Control
Super Strong Load Capacity & Large Storage Space
- 16 Million colors LEDs mode will refresh your home and add fashion style, you can choose any colors for any occasion.
- Press left or right to adjust the brightness from 0% to 100%, and say goodbye to the trouble of finding the remote control to the light
- Bookcase features a simple and classic square design that fits both home or office, also provide ample space to store your favious items.
- Totally 5 tiers storage space, easily organize and display your books, magazines, toys, DVDs, or souvenirs.


Waterproof Surface
This 5-tier bookcase has a classic gray texture and a waterproof surface, making it stylish for any home office
Wall Attchment Kit
We provide a wall attachment kit to ensure stability on carpets or pads.
Adjustable Foot Pads
The storage shelving unit has adjustable feet pads to compensate for uneven floors or rugs, preventing sagging
Large Load Capacity
Made of heavy-duty metal, each shelf can hold up to 88 lb.


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Adjustable |
| Product Dimensions | 31.49"D x 11.81"W x 70.87"H |
| Style | Modern |
| Finish Type | Laminated |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Weight Limit | 69.75 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Storage |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Installation tools, User manual |
| Model Name | Tall Bookcase |
| Item Weight | 69.8 Pounds |
| Furniture Finish | Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Weight capacity | Maximum weight: 69.8 Pounds |
| Specific Uses For Product | Books |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Product Name | Tall Bookcase |
| Color | Grey |

























