
71" Wooden Bookshelf, 6-Tier Freestanding Bookcase Display Shelves
Stylish Elegance - The eye-catching patterns on either side of the bookshelf not only amplify the aesthetic appeal of your home or office but also represent your taste for refined living, effortlessly enhancing the ambiance of any room.
Generous Storage - This sizable bookshelf, measuring 31.5" L x 11.81" W x 70.8" H, provides plenty of room for your items, such as books, decor, framed photos, and more. Its multi-tiered design facilitates personalized organization.
Durable Build - Constructed from thick particle board with a waterproof coating, this tall bookshelf is sturdy, scratch-resistant, eco-friendly, and easy to clean. Its robust construction lends it a high load capacity, with each shelf supporting up to 75 lb.
Safety Features - The bookshelf includes an anti-tipping kit to effectively prevent it from falling over, safeguarding children, pets, and valuables from potential harm. A backboard helps reduce the accumulation of dust, keeping your home constantly fresh.
Effortless Assembly - This 6-tier bookshelf comes with all necessary tools, labelled parts, and step-by-step instructions for a hassle-free assembly. Tribesigns provides prompt and friendly customer service to help solve any potential problems.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 11.61" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 64.37 lbs |
- 38.58" L x 14.96" W x 11.22" H (70.55 lbs)
Tribesigns 6-Tier Bookshelf




Large Industrial Bookshelves Display Shelves


Chic Design
The eye-catching patterns on both sides of the bookshelf not only enhance the aesthetic appeal of your home or office, but also elevate your taste in exquisite living
Sturdy Frame
The thickened bottom structure of the bookshelf gives it a high load-bearing capacity, with each shelf capable of supporting up to 75 pounds of weight
Strengthen Screws
Made from thick particle board with waterproof coating, this tall bookshelf is durable, scratch-resistant, eco-friendly and easy to clean
Anti-Tipping Devices
The anti tipping kit attached to the bookshelf can effectively prevent tipping, protecting children, pets, and valuable items from potential harm


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Library, Living Room, Office, Study Room |
| Number of Shelves | 6 |
| Special Feature | Durable, Heavy Duty |
| Product Dimensions | 31.5"D x 11.81"W x 70.8"H |
| Style | Industrial |
| Finish Type | Lacquered |
| Brand | Tribesigns |
| Size | 31.5 inches x 11.81 inches x 70.8 inches |
| Weight Limit | 75 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Installation Instructions |
| Model Name | 6-Tier Bookshelf |
| Item Weight | 64.37 Pounds |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Weight capacity | Minimum weight: 75 Pounds |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Color | Rustic Brown |
| Assembly Instructions Description | Included |
| UPC | 078756813274 |
| Item Weight | 64.4 pounds |
| ASIN | B0FLJMCXCL |
| Item model number | F2332 |
| Date First Available | August 7, 2025 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stylish Elegance - The eye-catching patterns on either side of the bookshelf not only amplify the aesthetic appeal of your home or office but also represent your taste for refined living, effortlessly enhancing the ambiance of any room.
Generous Storage - This sizable bookshelf, measuring 31.5" L x 11.81" W x 70.8" H, provides plenty of room for your items, such as books, decor, framed photos, and more. Its multi-tiered design facilitates personalized organization.
Durable Build - Constructed from thick particle board with a waterproof coating, this tall bookshelf is sturdy, scratch-resistant, eco-friendly, and easy to clean. Its robust construction lends it a high load capacity, with each shelf supporting up to 75 lb.
Safety Features - The bookshelf includes an anti-tipping kit to effectively prevent it from falling over, safeguarding children, pets, and valuables from potential harm. A backboard helps reduce the accumulation of dust, keeping your home constantly fresh.
Effortless Assembly - This 6-tier bookshelf comes with all necessary tools, labelled parts, and step-by-step instructions for a hassle-free assembly. Tribesigns provides prompt and friendly customer service to help solve any potential problems.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 11.61" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 64.37 lbs |
- 38.58" L x 14.96" W x 11.22" H (70.55 lbs)
Tribesigns 6-Tier Bookshelf




Large Industrial Bookshelves Display Shelves


Chic Design
The eye-catching patterns on both sides of the bookshelf not only enhance the aesthetic appeal of your home or office, but also elevate your taste in exquisite living
Sturdy Frame
The thickened bottom structure of the bookshelf gives it a high load-bearing capacity, with each shelf capable of supporting up to 75 pounds of weight
Strengthen Screws
Made from thick particle board with waterproof coating, this tall bookshelf is durable, scratch-resistant, eco-friendly and easy to clean
Anti-Tipping Devices
The anti tipping kit attached to the bookshelf can effectively prevent tipping, protecting children, pets, and valuable items from potential harm


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Library, Living Room, Office, Study Room |
| Number of Shelves | 6 |
| Special Feature | Durable, Heavy Duty |
| Product Dimensions | 31.5"D x 11.81"W x 70.8"H |
| Style | Industrial |
| Finish Type | Lacquered |
| Brand | Tribesigns |
| Size | 31.5 inches x 11.81 inches x 70.8 inches |
| Weight Limit | 75 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Installation Instructions |
| Model Name | 6-Tier Bookshelf |
| Item Weight | 64.37 Pounds |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Weight capacity | Minimum weight: 75 Pounds |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Color | Rustic Brown |
| Assembly Instructions Description | Included |
| UPC | 078756813274 |
| Item Weight | 64.4 pounds |
| ASIN | B0FLJMCXCL |
| Item model number | F2332 |
| Date First Available | August 7, 2025 |























