
63" Console Table, Wooden Sofa Table Entryway Table with Storage
Distinctive Wavy Edge Style - This vintage console table boasts a unique wave design, with its square base style enhancing sturdiness. Its elegant wave shape lends a unique touch to your living space.
Organized Storage Space - Sized at 63" L x 11.81" D x 32.28" H, the waterfall console table offers abundant surface space for displaying decor items. Apart from the tabletop, ample space underneath the table helps keep your life tidier.
Quality Material Craftsmanship - We focus on quality and detailing. The slim sofa table is carved from high-grade engineered wood. The sturdy wooden construction is solid yet contrastingly soft due to the organic shape.
Multipurpose Usage - More than just a hall table, this console piece can also double as a sofa table or be positioned next to the staircase. It's designed to make your life easier and more stylish.
Effortless Assembly and Maintenance - Our wave entryway table blends a sleek design with seamless assembly, furnished with clear instructions and tools. Simple maintenance of wiping it down with a damp cloth caters to a stylish, hassle-free lifestyle.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 32.28" |
| Item Weight | 44.3 lbs |
- 69.09 " L x 14.57 " W x 4.72 " H (48.93 lbs)












| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | console table |
| Included Components | Assembly Guide, Console Table |
| Item Height | 32.28 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 63"W x 32.28"H |
| Item Weight | 44.31 Pounds |
| Size | X-Large |
| Tabletop Thickness | 0.59 Inches |
| Extended Length | 63 Inches |
| Item Width | 63 Inches |
| Ground To Item Distance | 32.28 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 160 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Accent, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | Entryway, Living Room, Console |
| Furniture Finish | Stained |
| Leg Style | Straight Leg |
Original: $149.99
-70%$149.99
$45.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Distinctive Wavy Edge Style - This vintage console table boasts a unique wave design, with its square base style enhancing sturdiness. Its elegant wave shape lends a unique touch to your living space.
Organized Storage Space - Sized at 63" L x 11.81" D x 32.28" H, the waterfall console table offers abundant surface space for displaying decor items. Apart from the tabletop, ample space underneath the table helps keep your life tidier.
Quality Material Craftsmanship - We focus on quality and detailing. The slim sofa table is carved from high-grade engineered wood. The sturdy wooden construction is solid yet contrastingly soft due to the organic shape.
Multipurpose Usage - More than just a hall table, this console piece can also double as a sofa table or be positioned next to the staircase. It's designed to make your life easier and more stylish.
Effortless Assembly and Maintenance - Our wave entryway table blends a sleek design with seamless assembly, furnished with clear instructions and tools. Simple maintenance of wiping it down with a damp cloth caters to a stylish, hassle-free lifestyle.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 32.28" |
| Item Weight | 44.3 lbs |
- 69.09 " L x 14.57 " W x 4.72 " H (48.93 lbs)












| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | console table |
| Included Components | Assembly Guide, Console Table |
| Item Height | 32.28 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 63"W x 32.28"H |
| Item Weight | 44.31 Pounds |
| Size | X-Large |
| Tabletop Thickness | 0.59 Inches |
| Extended Length | 63 Inches |
| Item Width | 63 Inches |
| Ground To Item Distance | 32.28 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 160 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Accent, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | Entryway, Living Room, Console |
| Furniture Finish | Stained |
| Leg Style | Straight Leg |























