
63" Solid Wood Console Table, 2-Tier Narrow Entryway Table for Hallway
Solid Wood - Crafted from 100% solid wood, this farmhouse entryway table offers enduring strength and stability, assured to last for years to come.
Versatile Use - Ideal for a wide range of uses, this table can serve as a display stand, sofa table, hallway organizer or plant stand.
Smart Design - Measuring 63" L × 11.61" W × 31.5" H, this console table offers ample storage and fits seamlessly against walls. The lower shelf is perfect for storing baskets or bins, keeping your space tidy.
Rustic Appeal - Showcasing natural wood grain and knots, this table adds an organic warmth and timeless charm to your home, suiting farmhouse and cabin-style decors.
Easy Assembly - Includes all tools, hardware, and clear instructions for a hassle-free setup. Our dedicated customer service team is available for any assistance needed.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 11.61" |
| Height | 31.5" |
| Tabletop Thickness | 3.15" |
| Item Weight | 30.86 lbs |
- 65.75" L x 13.78" W x 10.24" H (35.27 lbs)












| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | console table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 31.5 inches |
| Manufacturer Warranty Description | 18-month |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.61"D x 62.99"W x 31.5"H |
| Item Weight | 30.86 Pounds |
| Tabletop Thickness | 3.15 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying, decors |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Base | Solid Wood |
| Material Type | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Is the item resizable? | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Solid Wood - Crafted from 100% solid wood, this farmhouse entryway table offers enduring strength and stability, assured to last for years to come.
Versatile Use - Ideal for a wide range of uses, this table can serve as a display stand, sofa table, hallway organizer or plant stand.
Smart Design - Measuring 63" L × 11.61" W × 31.5" H, this console table offers ample storage and fits seamlessly against walls. The lower shelf is perfect for storing baskets or bins, keeping your space tidy.
Rustic Appeal - Showcasing natural wood grain and knots, this table adds an organic warmth and timeless charm to your home, suiting farmhouse and cabin-style decors.
Easy Assembly - Includes all tools, hardware, and clear instructions for a hassle-free setup. Our dedicated customer service team is available for any assistance needed.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 11.61" |
| Height | 31.5" |
| Tabletop Thickness | 3.15" |
| Item Weight | 30.86 lbs |
- 65.75" L x 13.78" W x 10.24" H (35.27 lbs)












| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | console table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 31.5 inches |
| Manufacturer Warranty Description | 18-month |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.61"D x 62.99"W x 31.5"H |
| Item Weight | 30.86 Pounds |
| Tabletop Thickness | 3.15 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying, decors |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Base | Solid Wood |
| Material Type | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Is the item resizable? | No |























