
63" Solid Wood Console Table, Narrow Entryway Table with 2-Tier Storage Shelf
Quality Natural Wood - Showcasing a beautiful natural grain, our table is made from premium solid Tan wood, ensuring the lasting durability and authenticity that comes from real wood, with no veneer or composite substitutes.
Sophisticated Detailing - Retro-industrial inspired bead-like texture adorns the edge of the frame, elevating the simple silhouette into a stylish statement piece seamlessly suited for any home décor.
Practical 2-Tier Storage - Featuring a spacious 63-inch top, perfect for displaying photos, holding keys, or a lamp. While the open shelf below neatly organizes items like shoe boxes, magazines, and more.
Effortless Assembly - With only 4 main parts, this narrow entryway table has been designed for a simple, stress-free setup that you can accomplish yourself in less than 20 minutes.
Lightweight and Versatile - Weighing just 27 lbs, this console table is easy to reposition, holds daily essentials without warping, and adapts to your changing needs.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 11.61" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 27.56 lbs |
- 67.09" L x 14.17" W x 8.66" H (33.93 lbs)
TRIBEWOOD 2-Tier Solid Wood Entryway Table, 63' Long Console Table




63-Inch Spacious Console Table: Solid Wood Craftsmanship for Entryway Elegance


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Model Name | Solid Wood Console Table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Height | 31.5 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Wood |
| Natural Variation Type | Wood Knots |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Number of Height Positions | 1 |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.6"D x 63"W x 31.5"H |
| Item Weight | 27.56 Pounds |
| Item Width | 11.6 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | 63" Solid Wood Console Table |
| Furniture Finish | Wood |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
Original: $169.99
-70%$169.99
$51.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Quality Natural Wood - Showcasing a beautiful natural grain, our table is made from premium solid Tan wood, ensuring the lasting durability and authenticity that comes from real wood, with no veneer or composite substitutes.
Sophisticated Detailing - Retro-industrial inspired bead-like texture adorns the edge of the frame, elevating the simple silhouette into a stylish statement piece seamlessly suited for any home décor.
Practical 2-Tier Storage - Featuring a spacious 63-inch top, perfect for displaying photos, holding keys, or a lamp. While the open shelf below neatly organizes items like shoe boxes, magazines, and more.
Effortless Assembly - With only 4 main parts, this narrow entryway table has been designed for a simple, stress-free setup that you can accomplish yourself in less than 20 minutes.
Lightweight and Versatile - Weighing just 27 lbs, this console table is easy to reposition, holds daily essentials without warping, and adapts to your changing needs.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 11.61" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 27.56 lbs |
- 67.09" L x 14.17" W x 8.66" H (33.93 lbs)
TRIBEWOOD 2-Tier Solid Wood Entryway Table, 63' Long Console Table




63-Inch Spacious Console Table: Solid Wood Craftsmanship for Entryway Elegance


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Model Name | Solid Wood Console Table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Height | 31.5 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Wood |
| Natural Variation Type | Wood Knots |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Number of Height Positions | 1 |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.6"D x 63"W x 31.5"H |
| Item Weight | 27.56 Pounds |
| Item Width | 11.6 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | 63" Solid Wood Console Table |
| Furniture Finish | Wood |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |























