
70.9" Console Table, Farmhouse Narrow Sofa Table Hallway Table
Attractive Design - The unique melding of black and natural wood grain offers a two-tone visual appeal on this entryway table, further accentuated by linear accents for a bold, geometric look.
Space-Efficient and Generous Size - Spanning 70.9" L x 11.61" W, this console table offers ample surface space for your favorite decor and pictures. Its slim design ensures efficient use of space while maintaining an organized appearance.
Multipurpose Furniture Piece - Ideal for the entrance, behind a living room sofa, or adjacent to a staircase, this versatile hallway table complements any home decor seamlessly.
Durability and Stability - Constructed with top-quality E1-grade particleboard, this long narrow sofa table's durability is enhanced, capable of holding up to 300 lbs. Adjustable leg pads give further stability on uneven surfaces.
Effortless Assembly - With its numbered parts, step-by-step instructions, and included which greatly streamlines the setup process, assembly can be completed in an hour or fewer. The sofa table is securely packaged prior to shipping.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87" |
| Depth | 11.61" |
| Height | 32.68" |
| Item Weight | 55.98 lbs |
- 76.38 " L x 14.37 " W x 6.1 " H (61.27 lbs)
Tribesigns 70.9-Inch Extra Long Console Table for Entryway


The two-tone combination of black and natural wood grain makes this entryway table stand out. Meanwhile, the progressive stripes on the front add a geometric sense of space, making it a striking focal point in your home
Farmhouse Narrow Sofa Table Behind the Couch


Whether placed at the entrance, behind the sofa in the living room, or even next to the stairs, this rustic hallway table makes a striking statement. Its versatile design ensures it blends seamlessly into any home decor
Compact & Extra Long Design




Maximizes space while keeping your home organized and tidy!


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Long console table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 32.68 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Style | |
|---|---|
| Color | Black and Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Modern Minimalist |
| Furniture Finish | Painted |
| Leg Style | Straight Leg |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.61"D x 70.87"W x 32.68"H |
| Item Weight | 56 Pounds |
| Size | 70.9-Inch |
| Item Diameter | 11.61 Inches |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Extended Length | 11.61 Inches |
| Leg Length | 32.68 Inches |
| Item Width | 70.87 Inches |
| Ground To Item Distance | 25.79 Inches |
| Base To Top Distance | 25.79 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Reading, Storage, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Minimum Required Door Width | 15 Inches |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Furniture Base Movement | Rock |
Original: $189.99
-70%$189.99
$57.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Attractive Design - The unique melding of black and natural wood grain offers a two-tone visual appeal on this entryway table, further accentuated by linear accents for a bold, geometric look.
Space-Efficient and Generous Size - Spanning 70.9" L x 11.61" W, this console table offers ample surface space for your favorite decor and pictures. Its slim design ensures efficient use of space while maintaining an organized appearance.
Multipurpose Furniture Piece - Ideal for the entrance, behind a living room sofa, or adjacent to a staircase, this versatile hallway table complements any home decor seamlessly.
Durability and Stability - Constructed with top-quality E1-grade particleboard, this long narrow sofa table's durability is enhanced, capable of holding up to 300 lbs. Adjustable leg pads give further stability on uneven surfaces.
Effortless Assembly - With its numbered parts, step-by-step instructions, and included which greatly streamlines the setup process, assembly can be completed in an hour or fewer. The sofa table is securely packaged prior to shipping.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87" |
| Depth | 11.61" |
| Height | 32.68" |
| Item Weight | 55.98 lbs |
- 76.38 " L x 14.37 " W x 6.1 " H (61.27 lbs)
Tribesigns 70.9-Inch Extra Long Console Table for Entryway


The two-tone combination of black and natural wood grain makes this entryway table stand out. Meanwhile, the progressive stripes on the front add a geometric sense of space, making it a striking focal point in your home
Farmhouse Narrow Sofa Table Behind the Couch


Whether placed at the entrance, behind the sofa in the living room, or even next to the stairs, this rustic hallway table makes a striking statement. Its versatile design ensures it blends seamlessly into any home decor
Compact & Extra Long Design




Maximizes space while keeping your home organized and tidy!


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Long console table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 32.68 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Style | |
|---|---|
| Color | Black and Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Modern Minimalist |
| Furniture Finish | Painted |
| Leg Style | Straight Leg |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.61"D x 70.87"W x 32.68"H |
| Item Weight | 56 Pounds |
| Size | 70.9-Inch |
| Item Diameter | 11.61 Inches |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Extended Length | 11.61 Inches |
| Leg Length | 32.68 Inches |
| Item Width | 70.87 Inches |
| Ground To Item Distance | 25.79 Inches |
| Base To Top Distance | 25.79 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Reading, Storage, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Minimum Required Door Width | 15 Inches |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Furniture Base Movement | Rock |























