
63" Solid Wood Console Table, Farmhouse Rectangular Sofa Table Behind The Couch
Premium Solid Wood Design - This sofa table is masterfully crafted from premium solid wood, boasting exceptional durability and natural beauty. Each unit has a unique grain and natural wood knots, infusing an element of farmhouse elegance to any space.
Standout Geometric Tabletop - The precisely crafted geometric tabletop separates this console table from others, furnishing a visual centerpiece that boosts your home's style and further elevates its aesthetic appeal.
Ample Size Sofa Table - At 63 inches in length, this sofa table is ideally sized to snugly fit behind your couch, utilizing this commonly neglected space. Its generous length offers sufficient tabletop area for drinks, remote controls, or books.
Versatile Furniture Piece - This sofa table serves more functions than one; it can effortlessly transform into an entryway table or hallway table. It is thus an excellent choice for your living room, entryway, hallway, or entrance area.
Solid and Stable Design - Built with durability in mind, the sofa table features a reinforced solid wood frame supported by U-shaped legs. Each leg is equipped with adjustable, non-slip feet to prevent tilting on uneven surfaces and shield your floor from scratches.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 32.48" |
| Item Weight | 31.97 lbs |
- 66.73" L x 14.57" W x 8.86" H (38.65 lbs)
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Model Name | JW1248 Sofa Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 32.68 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 62.99"W x 32.68"H |
| Item Weight | 31.97 Pounds |
| Size | 63-Inch |
| Item Width | 31.5 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Furniture Finish | Wood |
| Leg Style | Straight Leg |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Premium Solid Wood Design - This sofa table is masterfully crafted from premium solid wood, boasting exceptional durability and natural beauty. Each unit has a unique grain and natural wood knots, infusing an element of farmhouse elegance to any space.
Standout Geometric Tabletop - The precisely crafted geometric tabletop separates this console table from others, furnishing a visual centerpiece that boosts your home's style and further elevates its aesthetic appeal.
Ample Size Sofa Table - At 63 inches in length, this sofa table is ideally sized to snugly fit behind your couch, utilizing this commonly neglected space. Its generous length offers sufficient tabletop area for drinks, remote controls, or books.
Versatile Furniture Piece - This sofa table serves more functions than one; it can effortlessly transform into an entryway table or hallway table. It is thus an excellent choice for your living room, entryway, hallway, or entrance area.
Solid and Stable Design - Built with durability in mind, the sofa table features a reinforced solid wood frame supported by U-shaped legs. Each leg is equipped with adjustable, non-slip feet to prevent tilting on uneven surfaces and shield your floor from scratches.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 32.48" |
| Item Weight | 31.97 lbs |
- 66.73" L x 14.57" W x 8.86" H (38.65 lbs)
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Model Name | JW1248 Sofa Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 32.68 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 62.99"W x 32.68"H |
| Item Weight | 31.97 Pounds |
| Size | 63-Inch |
| Item Width | 31.5 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Furniture Finish | Wood |
| Leg Style | Straight Leg |























