
70.9" Console Table, Farmhouse Sofa Table Entryway Table with Storage
Classic Farmhouse-Style Sofa Table - With a vintage wood grain surface, this long console table embodies a timeless farmhouse charm. The unique, intricately shaped metal frame on the back ensures an effortless blend of contemporary style with an artistic flair.
Versatile Sofa Table with Storage - This sofa console table expertly merges versatility and style, allowing it to seamlessly blend into any home setting. Whether situated behind your couch as a sofa table enhancing your seating area, or placed in your entryway as a console table for a captivating decorative display, it enhances your living experience.
Generous Storage Space - With overall dimensions of 70.9" L × 11.8" W × 31.9" H, this extra-large console table comfortably fits into narrow spaces, like entryways and hallways. Its 2-tier open-design shelf offers ample storage and display space for belongings and decor without taking up excessive floor space.
Robust and Stable Structure - Crafted from high-quality particle board and steel, this skinny console table provides exceptional stability and durability. Each shelf can hold up to 198 pounds, and adjustable foot pads ensure adaptation to uneven floors, protecting your floor from scratches.
Hassle-Free Assembly - Detailed assembly instructions are included with this entryway console table. All necessary parts, tools, and instructions are provided. We offer 18 months of quality assurance and lifetime professional customer service. If you have any queries, please feel free to contact us.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 43.21 lbs |
- 76.77" L x 14.57" W x 8.27" H (50.04 lbs)
Tribesigns Narrow Behind Couch Table
Perfect for adding an industrial charm to any living space
- Measuring 70.9' long, this exquisite sofa table offers ample surface area to showcase your favorite decor items, family photographs, or place a lamp
- Crafted with great attention to detail and built to last, this console sofa table easily complements various interior styles, including vintage, industrial, or contemporary.
Natural Wood Finish
Unique Shape of Frame
High-Quality Construction
Adjustable Foot Pads


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Included Components | Includes Assembly Instructions, Includes Hardware Kit, Includes Sofa Table |
| Item Height | 31.5 inches |
| Manufacturer Warranty Description | All product purchased have a 180-day warranty. |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with a dry/wet cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Natural Variation Type | Wood Grain Color |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.8"D x 70.9"W x 31.5"H |
| Item Weight | 49 Pounds |
| Size | 70.9" L × 11.8" W × 31.9" H |
| Tabletop Thickness | 1.57 Inches |
| Item Width | 11.8 Inches |
| Ground To Item Distance | 5.9 Inches |
| Base To Top Distance | 31.5 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 220 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Natural |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Country Rustic |
| Leg Style | Straight Leg |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Classic Farmhouse-Style Sofa Table - With a vintage wood grain surface, this long console table embodies a timeless farmhouse charm. The unique, intricately shaped metal frame on the back ensures an effortless blend of contemporary style with an artistic flair.
Versatile Sofa Table with Storage - This sofa console table expertly merges versatility and style, allowing it to seamlessly blend into any home setting. Whether situated behind your couch as a sofa table enhancing your seating area, or placed in your entryway as a console table for a captivating decorative display, it enhances your living experience.
Generous Storage Space - With overall dimensions of 70.9" L × 11.8" W × 31.9" H, this extra-large console table comfortably fits into narrow spaces, like entryways and hallways. Its 2-tier open-design shelf offers ample storage and display space for belongings and decor without taking up excessive floor space.
Robust and Stable Structure - Crafted from high-quality particle board and steel, this skinny console table provides exceptional stability and durability. Each shelf can hold up to 198 pounds, and adjustable foot pads ensure adaptation to uneven floors, protecting your floor from scratches.
Hassle-Free Assembly - Detailed assembly instructions are included with this entryway console table. All necessary parts, tools, and instructions are provided. We offer 18 months of quality assurance and lifetime professional customer service. If you have any queries, please feel free to contact us.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 43.21 lbs |
- 76.77" L x 14.57" W x 8.27" H (50.04 lbs)
Tribesigns Narrow Behind Couch Table
Perfect for adding an industrial charm to any living space
- Measuring 70.9' long, this exquisite sofa table offers ample surface area to showcase your favorite decor items, family photographs, or place a lamp
- Crafted with great attention to detail and built to last, this console sofa table easily complements various interior styles, including vintage, industrial, or contemporary.
Natural Wood Finish
Unique Shape of Frame
High-Quality Construction
Adjustable Foot Pads


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Included Components | Includes Assembly Instructions, Includes Hardware Kit, Includes Sofa Table |
| Item Height | 31.5 inches |
| Manufacturer Warranty Description | All product purchased have a 180-day warranty. |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with a dry/wet cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Natural Variation Type | Wood Grain Color |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.8"D x 70.9"W x 31.5"H |
| Item Weight | 49 Pounds |
| Size | 70.9" L × 11.8" W × 31.9" H |
| Tabletop Thickness | 1.57 Inches |
| Item Width | 11.8 Inches |
| Ground To Item Distance | 5.9 Inches |
| Base To Top Distance | 31.5 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 220 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Natural |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Country Rustic |
| Leg Style | Straight Leg |

























