
63" Wood Console Table, Mid-Century Entryway Table Sofa Table for Hallway
Premium Solid Wood Construction - Unlike constructed or composite woods, our console table made of solid wood is built to last, capable of withstanding years of use without damage. It's less susceptible to scratches and daily surface wear, keeping it looking new.
Traditional Design Elements - The 63" sofa table is elevated by four straight legs, and enhanced with decorative brackets on the sides for a subtle traditional touch. These elements add depth to the overall design.
Versatile Decor Enhancement - Its refined simplicity and natural elements can enhance everything from a stark modern space to a cozy cottage-style room. This behind the couch table is a highly attractive piece, adaptable to your evolving tastes.
Practical and Ample Surface - These hallway tables are ideally sized to anchor an entryway wall or serve as a spacious sofa back console. Its elongated but slim design allows you to maximize space while adding style to your home.
Effortless Assembly - Get your room set up quickly and hassle-free. We've simplified the setup process with a user-friendly assembly system, helping you enjoy your new mid-century modern console table in no time.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 33.86" |
| Item Weight | 26.46 lbs |
- 68.62" L x 14.96" W x 5.51" H (30.8 lbs)
TRIBEWOOD Mid-Century Modern Solid Wood Console Table


The 63' sofa table is elevated by four straight legs, and the sides are embellished with decorative brackets that add a subtle traditional touch


Warmth of Farmhouse, Strength of Solid Wood




Elegant Natural Wood Grain
Its spirited wood grain beautifully harmonizes strength with style
Sturdy Construction
The reinforced structure ensures the durability of the console table


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Included Components | Assembly Guide |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Material Type | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Unextended Seating Capacity | 8 |
| Is Customizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 33.86"D x 11.81"W x 29.53"H |
| Item Weight | 25 Pounds |
| Size | 62.99" W x 11.81" D x 33.45" H |
| Item Dimensions | 33.86 x 11.81 x 29.53 inches |
| Tabletop Thickness | 3 Centimeters |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | decors |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Allen Key, Hammer, Screw Driver |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Leg Style | Straight Leg |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Premium Solid Wood Construction - Unlike constructed or composite woods, our console table made of solid wood is built to last, capable of withstanding years of use without damage. It's less susceptible to scratches and daily surface wear, keeping it looking new.
Traditional Design Elements - The 63" sofa table is elevated by four straight legs, and enhanced with decorative brackets on the sides for a subtle traditional touch. These elements add depth to the overall design.
Versatile Decor Enhancement - Its refined simplicity and natural elements can enhance everything from a stark modern space to a cozy cottage-style room. This behind the couch table is a highly attractive piece, adaptable to your evolving tastes.
Practical and Ample Surface - These hallway tables are ideally sized to anchor an entryway wall or serve as a spacious sofa back console. Its elongated but slim design allows you to maximize space while adding style to your home.
Effortless Assembly - Get your room set up quickly and hassle-free. We've simplified the setup process with a user-friendly assembly system, helping you enjoy your new mid-century modern console table in no time.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 33.86" |
| Item Weight | 26.46 lbs |
- 68.62" L x 14.96" W x 5.51" H (30.8 lbs)
TRIBEWOOD Mid-Century Modern Solid Wood Console Table


The 63' sofa table is elevated by four straight legs, and the sides are embellished with decorative brackets that add a subtle traditional touch


Warmth of Farmhouse, Strength of Solid Wood




Elegant Natural Wood Grain
Its spirited wood grain beautifully harmonizes strength with style
Sturdy Construction
The reinforced structure ensures the durability of the console table


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Included Components | Assembly Guide |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Material Type | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Unextended Seating Capacity | 8 |
| Is Customizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 33.86"D x 11.81"W x 29.53"H |
| Item Weight | 25 Pounds |
| Size | 62.99" W x 11.81" D x 33.45" H |
| Item Dimensions | 33.86 x 11.81 x 29.53 inches |
| Tabletop Thickness | 3 Centimeters |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | decors |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Allen Key, Hammer, Screw Driver |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Leg Style | Straight Leg |























