
63" Tv Stand, Modern Entertainment Center Media Console For 75" Tv
Rustic Aesthetics - Our wood-grain TV stand features a white and brown color scheme with elegant side and back panel detailing, adding rustic charm to your home decor.
Ample Storage - Equipped with a 63-inch tabletop and two open shelves, this entertainment center offers plenty of room for storing audio/video equipment, books, decor, and more.
Sturdy Build - Constructed from high-quality MDF, this TV console supports up to 500 lb. The reinforced corners and 5.12-inch base ensure strength and stability.
Multipurpose Design - Perfect as a TV stand, storage cabinet, entryway table, or center table, this piece fits seamlessly into various spaces.
Effortless Assembly - All the necessary hardware and clear instructions are included for a quick, hassle-free setup.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 15.7" |
| Height | 69.7" |
| Item Weight | 112.4 lbs |
- 35.43" L x 18.1" W x 12.2" H (116.82 lbs)
| Attribute | Details |
|---|---|
| Material | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Style | Farmhouse |
| Color | Black |
| Room Type | Living Room, Study |
| Recommended Uses For Product | Storage, Display |
| Maximum Weight Recommendation | 22 lb Each Shelf |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
Original: $179.99
-70%$179.99
$54.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Rustic Aesthetics - Our wood-grain TV stand features a white and brown color scheme with elegant side and back panel detailing, adding rustic charm to your home decor.
Ample Storage - Equipped with a 63-inch tabletop and two open shelves, this entertainment center offers plenty of room for storing audio/video equipment, books, decor, and more.
Sturdy Build - Constructed from high-quality MDF, this TV console supports up to 500 lb. The reinforced corners and 5.12-inch base ensure strength and stability.
Multipurpose Design - Perfect as a TV stand, storage cabinet, entryway table, or center table, this piece fits seamlessly into various spaces.
Effortless Assembly - All the necessary hardware and clear instructions are included for a quick, hassle-free setup.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 15.7" |
| Height | 69.7" |
| Item Weight | 112.4 lbs |
- 35.43" L x 18.1" W x 12.2" H (116.82 lbs)
| Attribute | Details |
|---|---|
| Material | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Style | Farmhouse |
| Color | Black |
| Room Type | Living Room, Study |
| Recommended Uses For Product | Storage, Display |
| Maximum Weight Recommendation | 22 lb Each Shelf |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |























