
Solid Wood Console Table, 63" Farmhouse Sofa Table Behind Couch
Solid Wood Construction - Showcasing the charm of organic knots and textures, this console table is solidly crafted from 100% wood. The parquet tabletop and trestle-style legs of our table celebrate unique wood grains, infusing your space with a warm charm and authentic texture.
Visual Appeal - Sporting sturdy trestle-style legs and strengthened beams, our farmhouse entryway table strikes a balance between structural integrity and visual elegance. It presents an open, airy ambiance with clear sightlines underneath, accommodating tall items with ease.
Exquisite Parquet Tabletop - Revel in the arresting parquet-patterned tabletop that adds visual depth and warm texture to our table. Not only visually pleasing, this tabletop is also smooth to the touch and easy to clean and maintain with just a dry cloth.
Long & Versatile - With dimensions of 63" W x 13.78" D x 33.46" H, our solid wood sofa table provides plentiful space for lamps, vases and decorations. Its sleek design fits snugly into tight spaces— be it behind a couch, against a wall, in a narrow entryway or hallway.
Easy Assembly - Your convenience is our priority. Included in the package are all necessary tools, labeled parts, and illustrated instructions for a smooth, hassle-free assembly. After a quick 30-minute installation, you can relish the charm of your new entry table immediately.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 33.46" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 26.96 lbs |
- 67.72" L x 16.54" W x 6.1" H (31.37 lbs)
TRIBEWOOD 63-Inch Long Solid Wood Console Table


Clean Lines, Authentic Look of Wood, A Eye-catching Focal Point in Your Entryway






Perfectly Balance Functionality and Style
Narrow & Long Design
Measuring 63 inches in length and 13.78 inches in width, the generously sized tabletop provides ample display and storage space for your favorite essentials. Smooth to the touch, it’s easy to clean with just a dry cloth
Trestle-style Legs
The uncluttered look creates a more open and airy feel in rooms. You can place larger items like tall baskets, or plants underneath without being constrained by shelf height
Narrow Long Design Fit for Any Tight Space


Chromatic Aberration


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Model Name | Solid Wood Console Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Width | 63 Inches |
| ASIN | B0GK5NTGRY |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Wood |
| Natural Variation Type | Wood Knots |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Trestle |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Is Customizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 13.78"D x 63"W x 33.46"H |
| Item Weight | 26.96 Pounds |
| Item Dimensions | 13.78 x 63 x 33.07 inches |
| Tabletop Thickness | 1.57 Inches |
| Item Width | 63 Inches |
| Base To Top Distance | 33.07 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 250 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying, Storage |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | Entryway Furniture |
| Furniture Finish | Wood |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Solid Wood Construction - Showcasing the charm of organic knots and textures, this console table is solidly crafted from 100% wood. The parquet tabletop and trestle-style legs of our table celebrate unique wood grains, infusing your space with a warm charm and authentic texture.
Visual Appeal - Sporting sturdy trestle-style legs and strengthened beams, our farmhouse entryway table strikes a balance between structural integrity and visual elegance. It presents an open, airy ambiance with clear sightlines underneath, accommodating tall items with ease.
Exquisite Parquet Tabletop - Revel in the arresting parquet-patterned tabletop that adds visual depth and warm texture to our table. Not only visually pleasing, this tabletop is also smooth to the touch and easy to clean and maintain with just a dry cloth.
Long & Versatile - With dimensions of 63" W x 13.78" D x 33.46" H, our solid wood sofa table provides plentiful space for lamps, vases and decorations. Its sleek design fits snugly into tight spaces— be it behind a couch, against a wall, in a narrow entryway or hallway.
Easy Assembly - Your convenience is our priority. Included in the package are all necessary tools, labeled parts, and illustrated instructions for a smooth, hassle-free assembly. After a quick 30-minute installation, you can relish the charm of your new entry table immediately.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 33.46" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 26.96 lbs |
- 67.72" L x 16.54" W x 6.1" H (31.37 lbs)
TRIBEWOOD 63-Inch Long Solid Wood Console Table


Clean Lines, Authentic Look of Wood, A Eye-catching Focal Point in Your Entryway






Perfectly Balance Functionality and Style
Narrow & Long Design
Measuring 63 inches in length and 13.78 inches in width, the generously sized tabletop provides ample display and storage space for your favorite essentials. Smooth to the touch, it’s easy to clean with just a dry cloth
Trestle-style Legs
The uncluttered look creates a more open and airy feel in rooms. You can place larger items like tall baskets, or plants underneath without being constrained by shelf height
Narrow Long Design Fit for Any Tight Space


Chromatic Aberration


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Model Name | Solid Wood Console Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Width | 63 Inches |
| ASIN | B0GK5NTGRY |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Wood |
| Natural Variation Type | Wood Knots |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Trestle |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Is Customizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 13.78"D x 63"W x 33.46"H |
| Item Weight | 26.96 Pounds |
| Item Dimensions | 13.78 x 63 x 33.07 inches |
| Tabletop Thickness | 1.57 Inches |
| Item Width | 63 Inches |
| Base To Top Distance | 33.07 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 250 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying, Storage |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | Entryway Furniture |
| Furniture Finish | Wood |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |























