
Solid Wood Console Table, 63" Sofa Entryway Table with X-Shaped Legs
Natural Elegance - Fashioned from high-grade solid wood, this console table exhibits a warm, earthy charm. With unique grain indentations, it breathes sophistication into your space, making it a dialogue piece with nature.
Uniquely Crafted - The distinctive pressed indentation design gives this wood console table unrivaled character. Adding visual and tactile depth, they make this farmhouse console table the style centrepiece of any room.
Sturdy Construction - With a classic X-shaped leg design, the table offers superb stability and load-bearing capacity. Balancing style and functionality, it provides dependable support for daily use and storage.
Effortless Assembly - Comprised of only four parts, and accompanied by clear, simple instructions, this rustic console table can be set up quickly, serving as both a console and sofa table.
Versatile Appeal - Blending clean lines and solid wood texture, the table fits naturally into industrial, retro, minimalist, or nature-inspired decor styles, adapting seamlessly to various home aesthetics.
Please note: Due to variances in craftsmanship, each wood piece features a unique grain pattern. Color may slightly vary depending on lighting and photography equipment.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 15.03" |
| Height | 32.67" |
| Item Weight | 26.19 lbs |
- 66.73" L x 10.63" W x 17.72" H (32.69 lbs)












| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Assembly Guide, natural wood entryway table |
| Item Height | 32.67 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Fir Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Fir |
| Handle Material | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 15.03"D x 62.99"W x 32.67"H |
| Item Weight | 26.19 Pounds |
| Size | 15.04" D × 62.99" W × 32.68" H |
| Tabletop Thickness | 4.96 Inches |
| Extended Length | 62.99 Inches |
| Item Width | 15.03 Inches |
| Base To Top Distance | 32.67 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Real Wood Sofa Table, Solid Wood Entryway Table, Wood Console Table |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Furniture Finish | Unfinished |
| Leg Style | Tapered Leg |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Natural Elegance - Fashioned from high-grade solid wood, this console table exhibits a warm, earthy charm. With unique grain indentations, it breathes sophistication into your space, making it a dialogue piece with nature.
Uniquely Crafted - The distinctive pressed indentation design gives this wood console table unrivaled character. Adding visual and tactile depth, they make this farmhouse console table the style centrepiece of any room.
Sturdy Construction - With a classic X-shaped leg design, the table offers superb stability and load-bearing capacity. Balancing style and functionality, it provides dependable support for daily use and storage.
Effortless Assembly - Comprised of only four parts, and accompanied by clear, simple instructions, this rustic console table can be set up quickly, serving as both a console and sofa table.
Versatile Appeal - Blending clean lines and solid wood texture, the table fits naturally into industrial, retro, minimalist, or nature-inspired decor styles, adapting seamlessly to various home aesthetics.
Please note: Due to variances in craftsmanship, each wood piece features a unique grain pattern. Color may slightly vary depending on lighting and photography equipment.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 15.03" |
| Height | 32.67" |
| Item Weight | 26.19 lbs |
- 66.73" L x 10.63" W x 17.72" H (32.69 lbs)












| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Assembly Guide, natural wood entryway table |
| Item Height | 32.67 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Fir Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Fir |
| Handle Material | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 15.03"D x 62.99"W x 32.67"H |
| Item Weight | 26.19 Pounds |
| Size | 15.04" D × 62.99" W × 32.68" H |
| Tabletop Thickness | 4.96 Inches |
| Extended Length | 62.99 Inches |
| Item Width | 15.03 Inches |
| Base To Top Distance | 32.67 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Real Wood Sofa Table, Solid Wood Entryway Table, Wood Console Table |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Furniture Finish | Unfinished |
| Leg Style | Tapered Leg |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |























