
Tall Bookcase Black Bookshelf, 70.8” Large Bookcases Organizer with LED Lights
High-quality with Amazing Load Capacity - Made of thick particleboard and a heavy-duty powder-coated metal frame, this tall library bookshelf has a super large load capacity. Each shelf can load 88lbs. Totally 529lbs. The Shelves will NEVER sag under the weight of hardback books.
Great Size & Closed Back Shelves - Overall size: 31.49” L * 11.81” W * 70.47” H. Because of the great depth, it is a good home office decor to put your large books, dictionaries, figures, and models. Unlike other fragile cardboard, our closed backboard is made of thick particleboard.
5-Tier Bookcases with LED Litinging - Each tier of our tall bookshelf is equipped with an APP-controlled LED light strip, which can be adjusted to any color and brightness you like. Item weight: 65.4lbs. Heavy and strong.
Safe Anti-dumping Kit & Adjustable Feet Pads - For further security, we provide an anti-dumping kit to enhance the stability of the big bookcase. And this shelving unit has 4 legs that can be adjusted if you need to compensate for uneven floors, rugs, etc.
Multifunctional Shelving Unit - High quality, overall beautiful look, ample storage space, making this deep bookshelf can be placed in the living room, bedroom, library, study, den, reception area, classroom,etc. Ideal as a bookshelf bookcase, display shelf.
Easy Assembly and Customer Service - All labeled pieces and tools are included, strictly following the directions, it is easy to assemble. If you are not satisfied with our products, you can directly contact us, we will provide you with 18 months free warranty and a professional customer service team.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.49" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.47" |
| Item Weight | 66.14 lbs |
- 40.16" L x 14.76" W x 9.13" H (69.89 lbs)




Waterproof Surface
With this classic black texture, this 5-tier vertical bookcase is stylish and beautiful. Suitable for most home office decor. With waterproof surface.
Wall Attchment Kit
For further safety and security, we provide an extra wall attchment kit, it would be more stable when you put the 5-tier bookshelf on carpet or pad.
Adjustable Foot Pads
This storage shelving unit has legs that can be adjusted if you need to compensate for uneven floors, rugs, etc. It will never sagging.
Large Load Capacity
This heavy display rack is made of thick heavy-duty metal frame, which provides a strong capacity and makes it solid and sturdy. Each shelf load 88 lb
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Adjustable |
| Product Dimensions | 31.49"D x 11.81"W x 70.87"H |
| Style | Modern |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Laminated |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Weight Limit | 69.75 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Storage |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Installation tools, User manual |
| Model Name | Tall Bookcase |
| Item Weight | 66.14 Pounds |
| Furniture Finish | Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Weight capacity | Maximum weight: 69.8 Pounds |
| Back Style | Closed Back |
| Specific Uses For Product | Books |
| Product Name | Tall Bookcase |
| Item Weight | 66.1 pounds |
Original: $145.99
-70%$145.99
$43.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
High-quality with Amazing Load Capacity - Made of thick particleboard and a heavy-duty powder-coated metal frame, this tall library bookshelf has a super large load capacity. Each shelf can load 88lbs. Totally 529lbs. The Shelves will NEVER sag under the weight of hardback books.
Great Size & Closed Back Shelves - Overall size: 31.49” L * 11.81” W * 70.47” H. Because of the great depth, it is a good home office decor to put your large books, dictionaries, figures, and models. Unlike other fragile cardboard, our closed backboard is made of thick particleboard.
5-Tier Bookcases with LED Litinging - Each tier of our tall bookshelf is equipped with an APP-controlled LED light strip, which can be adjusted to any color and brightness you like. Item weight: 65.4lbs. Heavy and strong.
Safe Anti-dumping Kit & Adjustable Feet Pads - For further security, we provide an anti-dumping kit to enhance the stability of the big bookcase. And this shelving unit has 4 legs that can be adjusted if you need to compensate for uneven floors, rugs, etc.
Multifunctional Shelving Unit - High quality, overall beautiful look, ample storage space, making this deep bookshelf can be placed in the living room, bedroom, library, study, den, reception area, classroom,etc. Ideal as a bookshelf bookcase, display shelf.
Easy Assembly and Customer Service - All labeled pieces and tools are included, strictly following the directions, it is easy to assemble. If you are not satisfied with our products, you can directly contact us, we will provide you with 18 months free warranty and a professional customer service team.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.49" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.47" |
| Item Weight | 66.14 lbs |
- 40.16" L x 14.76" W x 9.13" H (69.89 lbs)




Waterproof Surface
With this classic black texture, this 5-tier vertical bookcase is stylish and beautiful. Suitable for most home office decor. With waterproof surface.
Wall Attchment Kit
For further safety and security, we provide an extra wall attchment kit, it would be more stable when you put the 5-tier bookshelf on carpet or pad.
Adjustable Foot Pads
This storage shelving unit has legs that can be adjusted if you need to compensate for uneven floors, rugs, etc. It will never sagging.
Large Load Capacity
This heavy display rack is made of thick heavy-duty metal frame, which provides a strong capacity and makes it solid and sturdy. Each shelf load 88 lb
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Adjustable |
| Product Dimensions | 31.49"D x 11.81"W x 70.87"H |
| Style | Modern |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Laminated |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Weight Limit | 69.75 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Storage |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Installation tools, User manual |
| Model Name | Tall Bookcase |
| Item Weight | 66.14 Pounds |
| Furniture Finish | Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Weight capacity | Maximum weight: 69.8 Pounds |
| Back Style | Closed Back |
| Specific Uses For Product | Books |
| Product Name | Tall Bookcase |
| Item Weight | 66.1 pounds |

























