
Wood File Cabinet, 2-Drawer Storage Cabinet for A4/Letter/Legal Size
Versatile Storage - This filing cabinet, with two adjustable stainless steel rods, accommodates legal, letter or A4 size folders, providing reliable storage for study and office supplies in either home or office settings.
Stylish Design - The 2-drawer cabinet, sporting a chic white and grey finish, ensures a clutter-free desk and adds a hint of elegance to any room.
Durable Construction - Made of E0-grade particleboard, this water and wear-resistant cabinet can support up to 350 lbs. It features adjustable solid wood legs and tip-over restraints for extra stability and safety.
Ample Space - The spacious drawers glide effortlessly, providing easy access to documents, while the sturdy desktop holds your printer, scanner or office supplies, ensuring an organized and efficient workspace.
Easy Assembly - With detailed instructions and provided tools, assembly is easy. Size: 31.5"L x 15.75" W x 31.9"H. It comes with an 18-month warranty and friendly customer service for any issues or queries.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 31.89" |
| Item Weight | 65.02 lbs |
- 36.22 " L x 18.7 " W x 8.15 " H (70.53 lbs)




Perfect Combination
Crafted of a premium particleboard, the durable construction will ensure its excellent performance for a permanent contract of employment.
Easy-Pull Design
Each drawer on full-extension and silent rails, with metal handle, it can be opened and closed easily, providing easy access to all your documents.
Unique Design
The combination of white and gray brings a unique temperament, and the pattern layout of the drawer adds a design-oriented feel to the cabinet.
Adjustable Feet
The feet pad can be loosen or tighten appropriately to adjust the height, allow the file cabinet to remain stable even on slightly uneven floors.
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Gray & White, Walnut & White, Brown & White |
| Recommended Uses For Product | home office, study room, living room, bedroom |
| Product Dimensions | 15.57"D x 31.5"W x 31.89"H |
| Special Feature | Sturdy, Adjustable Feet, Heavy Duty, Stain Resistant, Scratch Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Room Type | Home Office |
| Door Style | Unique Design |
| Weight Limit | 350 Pounds |
| Included Components | Hardwares |
| Finish Type | Painted |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Weight | 68 Pounds |
| Base Type | Legs |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Particle Board |
| Handle Material | Metal |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Number of Compartments | 2 |
| Is Customizable | No |
| Number of Levels | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Weight | 65.02 lbs |
Original: $149.99
-70%$149.99
$45.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Versatile Storage - This filing cabinet, with two adjustable stainless steel rods, accommodates legal, letter or A4 size folders, providing reliable storage for study and office supplies in either home or office settings.
Stylish Design - The 2-drawer cabinet, sporting a chic white and grey finish, ensures a clutter-free desk and adds a hint of elegance to any room.
Durable Construction - Made of E0-grade particleboard, this water and wear-resistant cabinet can support up to 350 lbs. It features adjustable solid wood legs and tip-over restraints for extra stability and safety.
Ample Space - The spacious drawers glide effortlessly, providing easy access to documents, while the sturdy desktop holds your printer, scanner or office supplies, ensuring an organized and efficient workspace.
Easy Assembly - With detailed instructions and provided tools, assembly is easy. Size: 31.5"L x 15.75" W x 31.9"H. It comes with an 18-month warranty and friendly customer service for any issues or queries.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 31.89" |
| Item Weight | 65.02 lbs |
- 36.22 " L x 18.7 " W x 8.15 " H (70.53 lbs)




Perfect Combination
Crafted of a premium particleboard, the durable construction will ensure its excellent performance for a permanent contract of employment.
Easy-Pull Design
Each drawer on full-extension and silent rails, with metal handle, it can be opened and closed easily, providing easy access to all your documents.
Unique Design
The combination of white and gray brings a unique temperament, and the pattern layout of the drawer adds a design-oriented feel to the cabinet.
Adjustable Feet
The feet pad can be loosen or tighten appropriately to adjust the height, allow the file cabinet to remain stable even on slightly uneven floors.
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Gray & White, Walnut & White, Brown & White |
| Recommended Uses For Product | home office, study room, living room, bedroom |
| Product Dimensions | 15.57"D x 31.5"W x 31.89"H |
| Special Feature | Sturdy, Adjustable Feet, Heavy Duty, Stain Resistant, Scratch Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Room Type | Home Office |
| Door Style | Unique Design |
| Weight Limit | 350 Pounds |
| Included Components | Hardwares |
| Finish Type | Painted |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Weight | 68 Pounds |
| Base Type | Legs |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Particle Board |
| Handle Material | Metal |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Number of Compartments | 2 |
| Is Customizable | No |
| Number of Levels | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Weight | 65.02 lbs |























