
2-Drawer File Cabinet, Lateral Filing Cabinet Printer Stand
Functional & Stylish - Declutter your workspace with our rustic, chic lateral file cabinet. Its sleek black design adds a modern touch to any office, home, or college.
Robust Construction - Made from high-quality engineered wood and a sturdy steel frame for enhanced durability. Its water-proof, wear-resistant paint and adjustable feet assure stability on uneven floors.
Ample Storage - Features 2 drawers providing generous storage for office essentials. Accommodates A4, letter-size file folders with smooth, full-extension slides for easy access.
Versatile Utility - With a load capacity of up to 220 lbs, use it as a printer stand or bedroom dresser. Its stylish design makes it a perfect decoration for any space.
Easy to Assemble - Come with detailed instructions and labeled pieces, so you can easily assemble this filing cabinet.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 30.71" |
| Depth | 16.93" |
| Height | 30.71" |
| Item Weight | 70.33 lbs |
- 34.25 " L x 20.47 " W x 7.09 " H ( 82.67 lbs)
Tribesigns 2-Drawer File Cabinet
Lateral Filling Cabinet Printer Stand for Home Office
No office is complete without a handy cabinet to store documents and files. Designed with 2 large drawers, this file cabinet creates a great storage solution for your home office while still adding modern style!
Particle Board
1.1 inch thick desktop with wood grain.
Drawer Slide
Smooth full extension drawer slide.
Metal Handle
Convenient for close or open drawers.
Adjustable Pad
Make cabinet stable protect floor from scratch.
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Black and Brown |
| Recommended Uses For Product | Files & Folders |
| Product Dimensions | 16.9"D x 30.7"W x 30.9"H |
| Special Feature | Heavy Duty |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Bedroom, Home Office |
| Door Style | Slab |
| Weight Limit | 220 Pounds |
| Included Components | user manual, file drawer |
| Finish Type | Multiple |
| Size | Large |
| Item Weight | 70.33 Pounds |
| Base Type | Legs |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Particle Board |
| Handle Material | Metal |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Metal |
| Number of Compartments | 2 |
| Is Customizable | No |
Original: $149.99
-70%$149.99
$45.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Functional & Stylish - Declutter your workspace with our rustic, chic lateral file cabinet. Its sleek black design adds a modern touch to any office, home, or college.
Robust Construction - Made from high-quality engineered wood and a sturdy steel frame for enhanced durability. Its water-proof, wear-resistant paint and adjustable feet assure stability on uneven floors.
Ample Storage - Features 2 drawers providing generous storage for office essentials. Accommodates A4, letter-size file folders with smooth, full-extension slides for easy access.
Versatile Utility - With a load capacity of up to 220 lbs, use it as a printer stand or bedroom dresser. Its stylish design makes it a perfect decoration for any space.
Easy to Assemble - Come with detailed instructions and labeled pieces, so you can easily assemble this filing cabinet.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 30.71" |
| Depth | 16.93" |
| Height | 30.71" |
| Item Weight | 70.33 lbs |
- 34.25 " L x 20.47 " W x 7.09 " H ( 82.67 lbs)
Tribesigns 2-Drawer File Cabinet
Lateral Filling Cabinet Printer Stand for Home Office
No office is complete without a handy cabinet to store documents and files. Designed with 2 large drawers, this file cabinet creates a great storage solution for your home office while still adding modern style!
Particle Board
1.1 inch thick desktop with wood grain.
Drawer Slide
Smooth full extension drawer slide.
Metal Handle
Convenient for close or open drawers.
Adjustable Pad
Make cabinet stable protect floor from scratch.
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Black and Brown |
| Recommended Uses For Product | Files & Folders |
| Product Dimensions | 16.9"D x 30.7"W x 30.9"H |
| Special Feature | Heavy Duty |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Bedroom, Home Office |
| Door Style | Slab |
| Weight Limit | 220 Pounds |
| Included Components | user manual, file drawer |
| Finish Type | Multiple |
| Size | Large |
| Item Weight | 70.33 Pounds |
| Base Type | Legs |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Particle Board |
| Handle Material | Metal |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Metal |
| Number of Compartments | 2 |
| Is Customizable | No |























