
Home Bar Unit, Modern 2-Tier Bar Table with Footrest
Storage and Display - The modern bar table offers two-tiered storage and a large tabletop for dining or chatting.
Robust Construction - Crafted from thick panels and a sturdy frame, the table includes adjustable foot pads for extra stability and guardrails for secure item storage.
Multipurpose Table - Perfect for various spaces, this home bar unit can be used for lively parties or calm evenings at home - a versatile solution for all entertainment needs.
Easy Setup and Maintenance - Clear instructions and included hardware makes assembly easy, and the easily cleanable surface ensures effortless maintenance.
Modern Design - The mix of brown boards and matte gray cement texture gives a modern, elegant touch - perfect for homes, pubs, or other entertainment environments.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 41.53" |
| Tabletop Thickness | 3.94" |
| Item Weight | 85.98 lbs |
- 67.72" L x 18.7" W x 8.86" H (94.8 lbs)
Tribesigns 63-Inch Large Home Bar Unit


Sophisticated Multipurpose Bar Table






Product Specifications:
- Shelf Size: 42.2' W x 17.7' D
- Footrest Length: 46.06'
- Weight Capacity of Tabletop: 180 lbs
- Weight Capacity of Each Shelf: 100 lbs
- Note: Stools are NOT included.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Home Bar Unit |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Type Name | Home Bar Table |
| Item Height | 41.53 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown, Black, Rustic Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Bar Table |
| Style Name | Modern |
| Top Color | Grey, Black, Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 15.75"D x 62.99"W x 41.53"H |
| Item Weight | 85.98 Pounds |
| Size | Large |
| Tabletop Thickness | 3.94 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Recommended Uses For Product | Cooking, Home Bar, Dining, Catering |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood, Iron |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 2.0 |
| Base Type | Leg |
| Number of Items | 1 |
| Number Of Shelves | 3 |
| Unextended Seating Capacity | 2 |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Number of Height Positions | 1 |
Original: $249.99
-70%$249.99
$75.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Storage and Display - The modern bar table offers two-tiered storage and a large tabletop for dining or chatting.
Robust Construction - Crafted from thick panels and a sturdy frame, the table includes adjustable foot pads for extra stability and guardrails for secure item storage.
Multipurpose Table - Perfect for various spaces, this home bar unit can be used for lively parties or calm evenings at home - a versatile solution for all entertainment needs.
Easy Setup and Maintenance - Clear instructions and included hardware makes assembly easy, and the easily cleanable surface ensures effortless maintenance.
Modern Design - The mix of brown boards and matte gray cement texture gives a modern, elegant touch - perfect for homes, pubs, or other entertainment environments.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 41.53" |
| Tabletop Thickness | 3.94" |
| Item Weight | 85.98 lbs |
- 67.72" L x 18.7" W x 8.86" H (94.8 lbs)
Tribesigns 63-Inch Large Home Bar Unit


Sophisticated Multipurpose Bar Table






Product Specifications:
- Shelf Size: 42.2' W x 17.7' D
- Footrest Length: 46.06'
- Weight Capacity of Tabletop: 180 lbs
- Weight Capacity of Each Shelf: 100 lbs
- Note: Stools are NOT included.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Home Bar Unit |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Type Name | Home Bar Table |
| Item Height | 41.53 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown, Black, Rustic Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Bar Table |
| Style Name | Modern |
| Top Color | Grey, Black, Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 15.75"D x 62.99"W x 41.53"H |
| Item Weight | 85.98 Pounds |
| Size | Large |
| Tabletop Thickness | 3.94 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Recommended Uses For Product | Cooking, Home Bar, Dining, Catering |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood, Iron |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 2.0 |
| Base Type | Leg |
| Number of Items | 1 |
| Number Of Shelves | 3 |
| Unextended Seating Capacity | 2 |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Number of Height Positions | 1 |























