
2-Tier Console Table, 70.9" Entryway Sofa Table for Hallway, Living Room
Stable Construction - Take pride in the high-quality engineered wood construction of this console table, boasting a desktop and legs with a thickness of up to 1.97 inches. Designed to endure, its scratch-resistant surface coupled with a robust base renders this table a reliable storage solution for all your essentials.
Spacious yet Space-Saving - With its convenient length of 70.9" and 2-tier design, this console table maximizes storage without compromising on the space. Harmonize your need to keep things organized with a piece of furniture that celebrates clarity and simplicity.
Rustic Farmhouse Style – Celebrate the charm of a classic minimalist design, imbued with a vintage brown wood grain and a sturdy trapezoid base. This entryway table emits a rustic farmhouse vibe, adding layers of sophistication to your entryway, hallway, living room, or behind your couch.
Versatile Use - This slim foyer table merges style and functionality, making it a versatile addition to your home. Welcome your guests with a warm reception in your entryway or lounge, or simply use it as an elegant console table behind your sofa. The possibilities are almost limitless.
Easy Assembly & Considerate Service - We've restructured the assembly process for your convenience and offer a comprehensive instruction manual for an easy setup. Note that due to the table's size, we recommend a two-person assembly. Our skilled customer service team stands ready to assist you with any potential snags. Above all, we prioritize your satisfaction!

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.86" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.49" |
| Item Weight | 51.37 lbs |
- 75.59" L x 14.76" W x 5.59" H (55.56 lbs)
Installation Guide Video:
Tribesigns 70.9 Inches Extra Long Console Table for Entryway


2 Tiers Spacious Space - Perfect for Decoration and Storage


Multipurpose - Ideal for Every Corner of Your Home


Product Details
Premium Finish
The tabletop is made of high-quality wood finish which is anti-scratch, easy to clean with a damp cloth.
Sturdy Wood Legs
The legs are designed to withstand the weight of the tabletop and any items that you place on it, ensuring that the table remains stable and secure.
Thickened Tabletop
The thickness of the tabletop is 1.96', providing a sturdy surface for displaying and storing your favorite decor items.
Ample Storage Space
Featuring 2 shelves that can be used to store books, magazines, keys, and other items. This means that you can keep your space tidy and clutter-free.
Vintage and Elegant Piece to Elevate your Lovely Home


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Console table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Height | 80 centimeters |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth for general dust; Use a slightly damp cloth spills, followed by drying clean, dry cloth. |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Number Of Shelves | 2 |
| Frame Joint Type | Mitre Joint |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Bench Quantity | 2 |
| Number of Height Positions | 1 |
| Number of Racks | 2 |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 70.86"W x 31.49"H |
| Item Weight | 51.37 Pounds |
| Size | 70.9 inches x 11.81 inches x 31.49 inches |
| Tabletop Thickness | 1.97 Inches |
| Extended Length | 70.86 Inches |
| Item Width | 70.86 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 100 Pounds |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | entryway, hallway, living room, behind couch, storage, display |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Finish Types | wooden grain |
| Furniture Finish | Rustic brown wood grain |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | brown |
| Handle Finish Type | wooden grain |
| Base Color | Rustic Brown |
| Handle Color | Rustic Brown |
Original: $179.99
-70%$179.99
$54.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stable Construction - Take pride in the high-quality engineered wood construction of this console table, boasting a desktop and legs with a thickness of up to 1.97 inches. Designed to endure, its scratch-resistant surface coupled with a robust base renders this table a reliable storage solution for all your essentials.
Spacious yet Space-Saving - With its convenient length of 70.9" and 2-tier design, this console table maximizes storage without compromising on the space. Harmonize your need to keep things organized with a piece of furniture that celebrates clarity and simplicity.
Rustic Farmhouse Style – Celebrate the charm of a classic minimalist design, imbued with a vintage brown wood grain and a sturdy trapezoid base. This entryway table emits a rustic farmhouse vibe, adding layers of sophistication to your entryway, hallway, living room, or behind your couch.
Versatile Use - This slim foyer table merges style and functionality, making it a versatile addition to your home. Welcome your guests with a warm reception in your entryway or lounge, or simply use it as an elegant console table behind your sofa. The possibilities are almost limitless.
Easy Assembly & Considerate Service - We've restructured the assembly process for your convenience and offer a comprehensive instruction manual for an easy setup. Note that due to the table's size, we recommend a two-person assembly. Our skilled customer service team stands ready to assist you with any potential snags. Above all, we prioritize your satisfaction!

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.86" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.49" |
| Item Weight | 51.37 lbs |
- 75.59" L x 14.76" W x 5.59" H (55.56 lbs)
Installation Guide Video:
Tribesigns 70.9 Inches Extra Long Console Table for Entryway


2 Tiers Spacious Space - Perfect for Decoration and Storage


Multipurpose - Ideal for Every Corner of Your Home


Product Details
Premium Finish
The tabletop is made of high-quality wood finish which is anti-scratch, easy to clean with a damp cloth.
Sturdy Wood Legs
The legs are designed to withstand the weight of the tabletop and any items that you place on it, ensuring that the table remains stable and secure.
Thickened Tabletop
The thickness of the tabletop is 1.96', providing a sturdy surface for displaying and storing your favorite decor items.
Ample Storage Space
Featuring 2 shelves that can be used to store books, magazines, keys, and other items. This means that you can keep your space tidy and clutter-free.
Vintage and Elegant Piece to Elevate your Lovely Home


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Console table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Height | 80 centimeters |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth for general dust; Use a slightly damp cloth spills, followed by drying clean, dry cloth. |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Number Of Shelves | 2 |
| Frame Joint Type | Mitre Joint |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Bench Quantity | 2 |
| Number of Height Positions | 1 |
| Number of Racks | 2 |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 70.86"W x 31.49"H |
| Item Weight | 51.37 Pounds |
| Size | 70.9 inches x 11.81 inches x 31.49 inches |
| Tabletop Thickness | 1.97 Inches |
| Extended Length | 70.86 Inches |
| Item Width | 70.86 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 100 Pounds |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | entryway, hallway, living room, behind couch, storage, display |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Finish Types | wooden grain |
| Furniture Finish | Rustic brown wood grain |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | brown |
| Handle Finish Type | wooden grain |
| Base Color | Rustic Brown |
| Handle Color | Rustic Brown |























