
Farmhouse Console Table, 70.9" Entryway Table 2-Tier Sofa Table
Extra-Long & Space-Saving - Our 70.9" long, 2-tier console table provides ample storage space, with a slim design to fit any space. Ideal for home decoration and practical use.
Rustic Farmhouse Style - Classic minimalist lines, vintage grey wood textures, and a trapezoid heavy-duty base exude a rustic farmhouse style, elevating any home decor.
Versatile & Functional - This foyer table adds style and function to any room- entryway, living room, hallway, or behind the couch. Its versatile design makes it a must-have.
Sturdy & Easy Maintenance - Made from high-quality engineered wood, this Tribesigns 70.9 inch extra long sofa table is waterproof, scratch-resistant, and easy to clean. Its 1.97-inch thick base ensures stability and durability.
Easy Assembly & Customer Service - This table is easy to assemble within 30 minutes, thanks to detailed instructions and included tools. We offer an 18-month warranty and professional customer service to ensure your satisfaction.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.86" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.49" |
| Item Weight | 51.37 lbs |
- 75.59" L x 14.76" W x 5.59" H (55.56 lbs)
Installation Guide Video:










| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Console Table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | Entryway Table |
| Item Height | 31.49 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Trestle |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 70.87"W x 31.49"H |
| Item Weight | 53 Pounds |
| Size | Twin XL |
| Tabletop Thickness | 1.97 Inches |
| Extended Length | 70.87 Inches |
| Item Width | 70.87 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 220 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Entryway, Hallway, Living Room, Decorative, Console, Side |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | Rustic Farmhouse |
| Furniture Finish | Stained |
| Leg Style | Straight Leg |
Original: $179.99
-70%$179.99
$54.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Extra-Long & Space-Saving - Our 70.9" long, 2-tier console table provides ample storage space, with a slim design to fit any space. Ideal for home decoration and practical use.
Rustic Farmhouse Style - Classic minimalist lines, vintage grey wood textures, and a trapezoid heavy-duty base exude a rustic farmhouse style, elevating any home decor.
Versatile & Functional - This foyer table adds style and function to any room- entryway, living room, hallway, or behind the couch. Its versatile design makes it a must-have.
Sturdy & Easy Maintenance - Made from high-quality engineered wood, this Tribesigns 70.9 inch extra long sofa table is waterproof, scratch-resistant, and easy to clean. Its 1.97-inch thick base ensures stability and durability.
Easy Assembly & Customer Service - This table is easy to assemble within 30 minutes, thanks to detailed instructions and included tools. We offer an 18-month warranty and professional customer service to ensure your satisfaction.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.86" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.49" |
| Item Weight | 51.37 lbs |
- 75.59" L x 14.76" W x 5.59" H (55.56 lbs)
Installation Guide Video:










| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Console Table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | Entryway Table |
| Item Height | 31.49 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Trestle |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 70.87"W x 31.49"H |
| Item Weight | 53 Pounds |
| Size | Twin XL |
| Tabletop Thickness | 1.97 Inches |
| Extended Length | 70.87 Inches |
| Item Width | 70.87 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 220 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Entryway, Hallway, Living Room, Decorative, Console, Side |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | Rustic Farmhouse |
| Furniture Finish | Stained |
| Leg Style | Straight Leg |























