
71" Console Table, 2-Tier Hallway Table Sofa Table Behind Couch
Strong Tabletop - The 1.58-inch thick tabletop is sturdy and built to last. The waterproof finish makes spills easy to clean.
Stylish Design - The unique hexahedron leg design and wood color look great. It's a bold and elegant addition to any room.
Sturdy and Reliable - Made of good MDF, this table is durable. It can hold up to 200 lbs.
Versatile Table - Use it to display flowers, baskets, or other decorations. It works great behind a couch or in the hallway.
Easy Setup and Great Service - Tools, fittings, and instructions are included for easy assembly. We offer excellent customer service and respond within 24 hours.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 77.16 lbs |
- 75.98" L x 14.96" W x 6.69" H (81.57 lbs)




Tribesigns Farmhouse Console Table


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | All |
| Included Components | Installation Tool |
| Item Height | 31.5 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | Burlywood |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Furniture Finish | Natural Wood |
| Top Color | Burlywood |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 70.86"W x 31.5"H |
| Item Weight | 65 Pounds |
| Size | Large |
| Tabletop Thickness | 1.58 Inches |
| Extended Length | 70.86 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 300 Pounds |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Number of Items | 1 |
| Is the item resizable? | No |
Original: $159.99
-70%$159.99
$48.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Strong Tabletop - The 1.58-inch thick tabletop is sturdy and built to last. The waterproof finish makes spills easy to clean.
Stylish Design - The unique hexahedron leg design and wood color look great. It's a bold and elegant addition to any room.
Sturdy and Reliable - Made of good MDF, this table is durable. It can hold up to 200 lbs.
Versatile Table - Use it to display flowers, baskets, or other decorations. It works great behind a couch or in the hallway.
Easy Setup and Great Service - Tools, fittings, and instructions are included for easy assembly. We offer excellent customer service and respond within 24 hours.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 77.16 lbs |
- 75.98" L x 14.96" W x 6.69" H (81.57 lbs)




Tribesigns Farmhouse Console Table


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | All |
| Included Components | Installation Tool |
| Item Height | 31.5 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | Burlywood |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Furniture Finish | Natural Wood |
| Top Color | Burlywood |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 70.86"W x 31.5"H |
| Item Weight | 65 Pounds |
| Size | Large |
| Tabletop Thickness | 1.58 Inches |
| Extended Length | 70.86 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 300 Pounds |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Number of Items | 1 |
| Is the item resizable? | No |























