
20-Pair Shoe Cabinet Organizer with Drawer & Adjustable Shelves
Spacious Storage - This shoe cabinet holds up to 20 pairs of shoes and features an additional drawer for extra storage space.
Adjustable Shelves - The 5-tier shoe rack organizer includes customizable shelves to accommodate different shoe sizes.
Durable Construction - Constructed using engineered wood and metal, this shoe cabinet is sturdy and designed for daily use.
Stylish Design - The cabinet's walnut and gold hues add an elegant touch to any entryway, hallway, or living room.
Compact Size - Measuring at 15.75"D x 31.5"W x 39.37"H, this shoe cabinet offers considerable shoe storage while fitting comfortably in tight spaces.
Easy Assembly - Each shoe cabinet comes with easy-to-follow instructions and marked pieces for easy assembly.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 39.37" |
| Item Weight | 79.37 lbs |
- 38.58" L x 18.11" W x 9.06" H (85.32 lbs)
Installation Guide Video:
Tribesigns Shoe Cabinet with Drawer
Perfect Shoe Storage Solution - Keeps Shoes Handy But Out Of Sight
- Offers plenty of storage to house your shoe collection and protects them from dust, store up to 20 pairs of shoes
- Large drawer provides ample storage space for storing accessories, socks and shoe care essentials
- Adjustable shelves can accommodate shoes of different sizes
- Ventilation hole in the back panel allows air to circulate and keep shoes fresh
- Adjustable foot pads keep the cabinet stable and protect your floors from scratches


| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Walnut |
| Recommended Uses For Product | Shoes |
| Product Dimensions | 15.75"D x 31.5"W x 39.37"H |
| Special Feature | STORAGE |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Bedroom, Entryway |
| Door Style | Flat Panel |
| Weight Limit | 300 Pounds |
| Included Components | Assembly Guide, Hardware Kit, Shoe Cabinet |
| Finish Type | Wood grain |
| Size | Large |
| Shape | Rectangular |
| Number of Shelves | 5 |
| Item Weight | 79.37 Pounds |
| Base Type | Legs |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Walnut Wood |
| Handle Material | Metal |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Metal |
| Number of Compartments | 5 |
| Ground To Item Distance | 4.92 Inches |
| Is Customizable | No |
| Number of Levels | 5 |
| Hardware Color | Gold |
| Assembly Instructions Description | Included |
Original: $179.99
-70%$179.99
$54.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spacious Storage - This shoe cabinet holds up to 20 pairs of shoes and features an additional drawer for extra storage space.
Adjustable Shelves - The 5-tier shoe rack organizer includes customizable shelves to accommodate different shoe sizes.
Durable Construction - Constructed using engineered wood and metal, this shoe cabinet is sturdy and designed for daily use.
Stylish Design - The cabinet's walnut and gold hues add an elegant touch to any entryway, hallway, or living room.
Compact Size - Measuring at 15.75"D x 31.5"W x 39.37"H, this shoe cabinet offers considerable shoe storage while fitting comfortably in tight spaces.
Easy Assembly - Each shoe cabinet comes with easy-to-follow instructions and marked pieces for easy assembly.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 39.37" |
| Item Weight | 79.37 lbs |
- 38.58" L x 18.11" W x 9.06" H (85.32 lbs)
Installation Guide Video:
Tribesigns Shoe Cabinet with Drawer
Perfect Shoe Storage Solution - Keeps Shoes Handy But Out Of Sight
- Offers plenty of storage to house your shoe collection and protects them from dust, store up to 20 pairs of shoes
- Large drawer provides ample storage space for storing accessories, socks and shoe care essentials
- Adjustable shelves can accommodate shoes of different sizes
- Ventilation hole in the back panel allows air to circulate and keep shoes fresh
- Adjustable foot pads keep the cabinet stable and protect your floors from scratches


| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Walnut |
| Recommended Uses For Product | Shoes |
| Product Dimensions | 15.75"D x 31.5"W x 39.37"H |
| Special Feature | STORAGE |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Bedroom, Entryway |
| Door Style | Flat Panel |
| Weight Limit | 300 Pounds |
| Included Components | Assembly Guide, Hardware Kit, Shoe Cabinet |
| Finish Type | Wood grain |
| Size | Large |
| Shape | Rectangular |
| Number of Shelves | 5 |
| Item Weight | 79.37 Pounds |
| Base Type | Legs |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Walnut Wood |
| Handle Material | Metal |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Metal |
| Number of Compartments | 5 |
| Ground To Item Distance | 4.92 Inches |
| Is Customizable | No |
| Number of Levels | 5 |
| Hardware Color | Gold |
| Assembly Instructions Description | Included |

























