
Modern Nightstand, 25.8" Tall Bedside Table with 3 Drawers
Elegant Bedside Table - Enhance any room with this tall nightstand with drawers which features a white textured finish, eye-catching honeycomb hexagon pattern and gold metal base.
Storage Solution - With three glide drawers, this modern bedside table offers ample concealed storage for your essentials. The spacious top surface provides readily accessible storage for your bedtime necessities.
Versatile Use - This stylish drawer chest doubles as a nightstand for your bedroom or a side table for your living room, adding both aesthetics and functionality to your space.
Durable Construction - Crafted from premium E1 particleboard and a heavy-duty metal base, it's designed for long-lasting use. Adjustable foot pads provide balance and floor protection.
Easy Installation & Guaranteed Satisfaction - Comes with labeled parts and detailed instructions for easy assembly. Includes an 18-month quality assurance and lifetime customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.68" |
| Depth | 15.74" |
| Height | 25.78" |
| Item Weight | 41.88 lbs |
- 24.02 " L x 19.29 " W x 8.46 " H (44.08 lbs)




| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Item Type Name | Nightstand |
| Item Height | 25.8 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | White & Gold, Gray & Gold |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Nightstand |
| Style Name | Modern |
| Furniture Finish | Gold |
| Top Color | White, Gray |
| Base Color | Gold |
| Handle Color | Gold |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 15.7"D x 19.7"W x 25.8"H |
| Item Weight | 19 Kilograms |
| Base To Top Distance | 25.8 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 90 Kilograms |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Number of Drawers | 3 |
| Is Foldable | No |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Furniture Base Movement | Glide |
Original: $109.99
-70%$109.99
$33.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegant Bedside Table - Enhance any room with this tall nightstand with drawers which features a white textured finish, eye-catching honeycomb hexagon pattern and gold metal base.
Storage Solution - With three glide drawers, this modern bedside table offers ample concealed storage for your essentials. The spacious top surface provides readily accessible storage for your bedtime necessities.
Versatile Use - This stylish drawer chest doubles as a nightstand for your bedroom or a side table for your living room, adding both aesthetics and functionality to your space.
Durable Construction - Crafted from premium E1 particleboard and a heavy-duty metal base, it's designed for long-lasting use. Adjustable foot pads provide balance and floor protection.
Easy Installation & Guaranteed Satisfaction - Comes with labeled parts and detailed instructions for easy assembly. Includes an 18-month quality assurance and lifetime customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.68" |
| Depth | 15.74" |
| Height | 25.78" |
| Item Weight | 41.88 lbs |
- 24.02 " L x 19.29 " W x 8.46 " H (44.08 lbs)




| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Item Type Name | Nightstand |
| Item Height | 25.8 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | White & Gold, Gray & Gold |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Nightstand |
| Style Name | Modern |
| Furniture Finish | Gold |
| Top Color | White, Gray |
| Base Color | Gold |
| Handle Color | Gold |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 15.7"D x 19.7"W x 25.8"H |
| Item Weight | 19 Kilograms |
| Base To Top Distance | 25.8 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 90 Kilograms |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Number of Drawers | 3 |
| Is Foldable | No |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Furniture Base Movement | Glide |

























