
41" Console Table, 3-Tier Sofa Entryway Table with Storage Shelves
Modern Industrial Charm - The 41.3" console table blends industrial ruggedness and enduring appeal, with its dual arched metal frames and rustic brown finish enlivening any decor.
Spacious Three-Tier Shelf - Offering three long tiers for storage or display, this narrow console table is ideal for showcasing collectibles or organizing everyday items, from books to vases.
Robust and Reliable - The 1.57" thick tabletop and sturdy metal frame of this sofa table provide steadfast support, holding up to 200 lbs over its 11.8" D x 41.3" W x 31.5" H dimensions.
Adaptable Form - Transform this versatile entry table to suit any room - it can serve as a sleek console table, cozy sofa table, inviting entryway piece, or even a chic TV stand.
Effortless Setup - Assemble your new entryway table quickly and painlessly with clear instructions and a user-friendly design - no need for complex steps or special tools.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 41.33" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 37.48 lbs |
- 46.06" L x 13.98" W x 8.07" H (41.45 lbs)
Tribesigns Industrial 3-Tier Console Table, 41.3' Narrow Wood Entryway Table


Decorate Every Corner of Your House


Add a touch of industrial chic to your home with this versatile and stylish console table


A blend of rugged charm and timeless design, this console table brings vintage character to any space.
3-Tier Storage for Organization and Display


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Console Table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Type Name | Console Table |
| Item Height | 31.5 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown,Mix Brown, White & Gold |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Painted |
| Furniture Finish | Rustic Brown |
| Leg Style | Curved Leg |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.8"D x 41.3"W x 31.5"H |
| Item Weight | 17 Kilograms |
| Size | 11.8 inches x 41.3 inches x 31.5 inches |
| Tabletop Thickness | 1.57 Inches |
| Extended Length | 41.3 Inches |
| Item Width | 41.3 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 90 Kilograms |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Sled |
| Minimum Required Door Width | 41.3 Inches |
| Number of Items | 1 |
| Number Of Shelves | 3 |
| Frame Joint Type | Dowel Joint |
| Is the item resizable? | No |
Original: $125.99
-70%$125.99
$37.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Modern Industrial Charm - The 41.3" console table blends industrial ruggedness and enduring appeal, with its dual arched metal frames and rustic brown finish enlivening any decor.
Spacious Three-Tier Shelf - Offering three long tiers for storage or display, this narrow console table is ideal for showcasing collectibles or organizing everyday items, from books to vases.
Robust and Reliable - The 1.57" thick tabletop and sturdy metal frame of this sofa table provide steadfast support, holding up to 200 lbs over its 11.8" D x 41.3" W x 31.5" H dimensions.
Adaptable Form - Transform this versatile entry table to suit any room - it can serve as a sleek console table, cozy sofa table, inviting entryway piece, or even a chic TV stand.
Effortless Setup - Assemble your new entryway table quickly and painlessly with clear instructions and a user-friendly design - no need for complex steps or special tools.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 41.33" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 37.48 lbs |
- 46.06" L x 13.98" W x 8.07" H (41.45 lbs)
Tribesigns Industrial 3-Tier Console Table, 41.3' Narrow Wood Entryway Table


Decorate Every Corner of Your House


Add a touch of industrial chic to your home with this versatile and stylish console table


A blend of rugged charm and timeless design, this console table brings vintage character to any space.
3-Tier Storage for Organization and Display


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Console Table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Type Name | Console Table |
| Item Height | 31.5 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown,Mix Brown, White & Gold |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Painted |
| Furniture Finish | Rustic Brown |
| Leg Style | Curved Leg |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.8"D x 41.3"W x 31.5"H |
| Item Weight | 17 Kilograms |
| Size | 11.8 inches x 41.3 inches x 31.5 inches |
| Tabletop Thickness | 1.57 Inches |
| Extended Length | 41.3 Inches |
| Item Width | 41.3 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 90 Kilograms |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Sled |
| Minimum Required Door Width | 41.3 Inches |
| Number of Items | 1 |
| Number Of Shelves | 3 |
| Frame Joint Type | Dowel Joint |
| Is the item resizable? | No |







