
3-Tier Console Table, 70.9" Industrial Sofa Foyer Table for Living Room
Roomy 3-Tier Console Table - Add depth and character with this spacious sofa table. Its generous shelves and mid-level partition provide ideal space for books, magazines, or decorations.
Strong & Sturdy - This entryway table features premium MDF shelves on a solid square steel tube frame. Extra support from angle brackets, flat brackets, and anti-skid pads ensures robustness. It boasts a holding capacity of 250 lb for upper and lower shelves and 170 lb for the middle shelf.
Multi-functional & Stylish - This chic console table serves various purposes - perfect as an entryway piece, a sofa table, a bookshelf, or a buffet.
Swift Assembly - Assemble this TV console table in just 25 minutes. Our detailed instructions guide you through each step.
Reliable Service - Our friendly support team is always ready to assist. Enjoy a 12-month warranty for your peace of mind.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87" |
| Depth | 11.42" |
| Height | 32.09" |
| Item Weight | 53.79 lbs |
- 75.98" L x 14.37" W x 5.31" H (58.2 lbs)
Tribesigns Console Table with Storage Shelves


Harmonize Your Haven: A Sofa Table That Storage Function


Welcome Home to Style: Elevate Your Entryway with Our Long Console Table
Versatile and Multipurpose Design


3-Tier Storage Shelves
Unique Geometric Frame
Rustic Thickened Board
Adjustable Foot Pads


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | ALL |
| Model Name | Console Table with Storage Shelves |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Type Name | Console Table with Storage Shelves |
| Item Height | 32 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Iron |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Base | Iron |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood, Iron |
| Handle Material | Alloy Steel |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | welded |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.8"D x 70.9"W x 32"H |
| Item Weight | 53.8 Pounds |
| Tabletop Thickness | 0.75 Inches |
| Extended Length | 70.9 Inches |
| Item Width | 70.9 Inches |
| Base To Top Distance | 32 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 2.5E+2 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Modern |
| Furniture Finish | Alloy Steel |
| Leg Style | Straight Leg |
| Handle Finish Type | Powder Coated |
Original: $179.99
-70%$179.99
$54.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Roomy 3-Tier Console Table - Add depth and character with this spacious sofa table. Its generous shelves and mid-level partition provide ideal space for books, magazines, or decorations.
Strong & Sturdy - This entryway table features premium MDF shelves on a solid square steel tube frame. Extra support from angle brackets, flat brackets, and anti-skid pads ensures robustness. It boasts a holding capacity of 250 lb for upper and lower shelves and 170 lb for the middle shelf.
Multi-functional & Stylish - This chic console table serves various purposes - perfect as an entryway piece, a sofa table, a bookshelf, or a buffet.
Swift Assembly - Assemble this TV console table in just 25 minutes. Our detailed instructions guide you through each step.
Reliable Service - Our friendly support team is always ready to assist. Enjoy a 12-month warranty for your peace of mind.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87" |
| Depth | 11.42" |
| Height | 32.09" |
| Item Weight | 53.79 lbs |
- 75.98" L x 14.37" W x 5.31" H (58.2 lbs)
Tribesigns Console Table with Storage Shelves


Harmonize Your Haven: A Sofa Table That Storage Function


Welcome Home to Style: Elevate Your Entryway with Our Long Console Table
Versatile and Multipurpose Design


3-Tier Storage Shelves
Unique Geometric Frame
Rustic Thickened Board
Adjustable Foot Pads


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | ALL |
| Model Name | Console Table with Storage Shelves |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Type Name | Console Table with Storage Shelves |
| Item Height | 32 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Iron |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Base | Iron |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood, Iron |
| Handle Material | Alloy Steel |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | welded |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.8"D x 70.9"W x 32"H |
| Item Weight | 53.8 Pounds |
| Tabletop Thickness | 0.75 Inches |
| Extended Length | 70.9 Inches |
| Item Width | 70.9 Inches |
| Base To Top Distance | 32 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 2.5E+2 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Modern |
| Furniture Finish | Alloy Steel |
| Leg Style | Straight Leg |
| Handle Finish Type | Powder Coated |























