
30 Pairs Shoe Cabinet, 6-Tier Modern Shoes Rack Organizer with Doors
Elegant & Multipurpose - This 30 pair shoe rack with slim metal handles, adds a chic look to your space. It's perfect as a shoe rack in the entrance or as a storage cabinet in any room.
Ample Storage - At 13.77"D x 35.43"W x 43.3"H, this 6 tier shoe rack holds up to 25-30 pairs of shoes. Its large countertop and extra bottom space can conveniently store essentials like keys and hats, or slippers and cleaning tools.
Customizable - With 5 adjustable shelves, you can arrange your various shoes easily. Two rear vent holes help with air circulation and odor dissipation.
Sturdy & Safe - Made of high-quality particleboard with metal legs, this cabinet is built to last. It includes toppling-preventing devices and adjustable feet for floor protection.
Easy Assembly & Warranty - This shoes cabinet with doors comes with clear instructions and assembly tools for a quick setup. We offer an 18-month warranty and excellent customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 35.43" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 42.52" |
| Item Weight | 74.08 lbs |
- 42.13" L x 19.92" W x 7.95" H (84.0 lbs)
Tribesigns Shoe Cabinet with Doors - Welcome Your Shoes!






Say Goodbye to Shoe Chaos
Large Shoe Cabinet with Doors-this shoe cabinet is sure to jazz up your entryway
✔Designed with unique carved doors and polished gold legs, this shoe cabinet showcases a premium white finish for a cool, contemporary feel.
✔Perfect for placing in the entrance, hallway, living room, or porch to neatly store shoes while also accenting the aesthetics of your space.
✔With adjustable inner shelves, it allows you to keep boots, heels, sneakers, flats, and more with ease.
SPACIOUS TABLETOP, TIDY
You can also store and display your keys, photo albums, and plants on the wide countertop with protective panels.
RICH TEXTURE, ELEGANT LOOK
The streamlined carved door completes the minimalist charm of your space. Panels are waterproof and easy to clean.
TWO AIR HOLES
It is airy with the air holes on the entryway shoe cabinet back.
ANTI-TIP KIT
Toppling-preventing devices are included for added security.
QUALITY HINGES
Keep the shoe storage cabinet securely open and closed, and protect your fingers get hurt.
PROTECTION PAD
Prevents floor scratches and balances to accommodate uneven floors.
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | White and Gold, Brown and Black, White and Wood |
| Recommended Uses For Product | Shoes |
| Product Dimensions | 13.78"D x 35.43"W x 42.52"H |
| Special Feature | Heavy Duty |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Flat Panel |
| Door Style | Flat Panel |
| Included Components | Shelves |
| Finish Type | Unfinished |
| Size | Large |
| Number of Shelves | 6 |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Weight | 74.08 Pounds |
| Base Type | Legs |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Gold |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Wood |
| Number of Compartments | 6 |
| Is Customizable | No |
| Number of Levels | 6 |
Original: $139.99
-70%$139.99
$42.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegant & Multipurpose - This 30 pair shoe rack with slim metal handles, adds a chic look to your space. It's perfect as a shoe rack in the entrance or as a storage cabinet in any room.
Ample Storage - At 13.77"D x 35.43"W x 43.3"H, this 6 tier shoe rack holds up to 25-30 pairs of shoes. Its large countertop and extra bottom space can conveniently store essentials like keys and hats, or slippers and cleaning tools.
Customizable - With 5 adjustable shelves, you can arrange your various shoes easily. Two rear vent holes help with air circulation and odor dissipation.
Sturdy & Safe - Made of high-quality particleboard with metal legs, this cabinet is built to last. It includes toppling-preventing devices and adjustable feet for floor protection.
Easy Assembly & Warranty - This shoes cabinet with doors comes with clear instructions and assembly tools for a quick setup. We offer an 18-month warranty and excellent customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 35.43" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 42.52" |
| Item Weight | 74.08 lbs |
- 42.13" L x 19.92" W x 7.95" H (84.0 lbs)
Tribesigns Shoe Cabinet with Doors - Welcome Your Shoes!






Say Goodbye to Shoe Chaos
Large Shoe Cabinet with Doors-this shoe cabinet is sure to jazz up your entryway
✔Designed with unique carved doors and polished gold legs, this shoe cabinet showcases a premium white finish for a cool, contemporary feel.
✔Perfect for placing in the entrance, hallway, living room, or porch to neatly store shoes while also accenting the aesthetics of your space.
✔With adjustable inner shelves, it allows you to keep boots, heels, sneakers, flats, and more with ease.
SPACIOUS TABLETOP, TIDY
You can also store and display your keys, photo albums, and plants on the wide countertop with protective panels.
RICH TEXTURE, ELEGANT LOOK
The streamlined carved door completes the minimalist charm of your space. Panels are waterproof and easy to clean.
TWO AIR HOLES
It is airy with the air holes on the entryway shoe cabinet back.
ANTI-TIP KIT
Toppling-preventing devices are included for added security.
QUALITY HINGES
Keep the shoe storage cabinet securely open and closed, and protect your fingers get hurt.
PROTECTION PAD
Prevents floor scratches and balances to accommodate uneven floors.
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | White and Gold, Brown and Black, White and Wood |
| Recommended Uses For Product | Shoes |
| Product Dimensions | 13.78"D x 35.43"W x 42.52"H |
| Special Feature | Heavy Duty |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Flat Panel |
| Door Style | Flat Panel |
| Included Components | Shelves |
| Finish Type | Unfinished |
| Size | Large |
| Number of Shelves | 6 |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Weight | 74.08 Pounds |
| Base Type | Legs |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Gold |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Wood |
| Number of Compartments | 6 |
| Is Customizable | No |
| Number of Levels | 6 |

























