
8-Tier Shoe Rack, 32 Pair Modern Shoe Storage Cabinet
Spacious - Our compact, 8-tier shoe rack (31.5"L x 11.8"W x 63"H) houses 24-32 pairs of shoes. No more messy shoe piles, keep your home tidy.
Modern Design - Our shoe rack features acrylic side panels that elegantly reflect off-white load-bearing boards for a luxury modern touch. The built-in baffles on each shelf keep shoes clean and separate.
Quality & Durability - Crafted for longevity, our shoe rack ensures stability and clutter-free organization, making it ideal for corridors, dorms, patios, and studios.
Versatile - Beyond shoe storage, our modern 8-tier rack serves as a spacious bookshelf or display platform for collectibles. Its adaptable design fits well in bedrooms, living rooms, or home offices.
Easy Assembly - Comes with clear instructions and marked parts for a quick setup by two people. We stand by our customers and are here to assist with any issues. Includes an anti-tip kit to secure the rack to the wall for safety.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.49" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 63" |
| Item Weight | 54.9 lbs |
- 37.4" L x 13.78" W x 11.42" H (87.08 lbs)
Installation Guide Video:
Tribesigns Modern Shoe Rack Storage with 8 Tiers of Shelves






Place 2 Side by Side for More Ample Capacity


Some Details
Exquisite Acrylic Side Board
With its sleek and modern design, it can fit any decor style and is easy to clean and maintain.
Maintain Orderliness
Every shelf is crafted with a 1.97-inch baffle to prevent items from falling off.
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Bedroom, Entryway, Hallway, Living Room, Study Room |
| Number of Shelves | 8 |
| Special Feature | Acrylic Design |
| Product Dimensions | 11.81"D x 31.5"W x 63"H |
| Style | Modern |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Glossy |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Size | 63" H |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Shoe Storage, Books and Small Items' Storage |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Assembly Guide |
| Model Name | Acrylic Shoe Rack |
| Item Weight | 54.9 Pounds |
| Furniture Finish | White |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 31.5 Inches |
| Back Style | Backless |
| Specific Uses For Product | Decorative Items, Shoes |
| Shelf Thickness | 0.5 Centimeters |
| Item Weight | 54.9 pounds |
Original: $159.99
-70%$159.99
$48.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spacious - Our compact, 8-tier shoe rack (31.5"L x 11.8"W x 63"H) houses 24-32 pairs of shoes. No more messy shoe piles, keep your home tidy.
Modern Design - Our shoe rack features acrylic side panels that elegantly reflect off-white load-bearing boards for a luxury modern touch. The built-in baffles on each shelf keep shoes clean and separate.
Quality & Durability - Crafted for longevity, our shoe rack ensures stability and clutter-free organization, making it ideal for corridors, dorms, patios, and studios.
Versatile - Beyond shoe storage, our modern 8-tier rack serves as a spacious bookshelf or display platform for collectibles. Its adaptable design fits well in bedrooms, living rooms, or home offices.
Easy Assembly - Comes with clear instructions and marked parts for a quick setup by two people. We stand by our customers and are here to assist with any issues. Includes an anti-tip kit to secure the rack to the wall for safety.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.49" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 63" |
| Item Weight | 54.9 lbs |
- 37.4" L x 13.78" W x 11.42" H (87.08 lbs)
Installation Guide Video:
Tribesigns Modern Shoe Rack Storage with 8 Tiers of Shelves






Place 2 Side by Side for More Ample Capacity


Some Details
Exquisite Acrylic Side Board
With its sleek and modern design, it can fit any decor style and is easy to clean and maintain.
Maintain Orderliness
Every shelf is crafted with a 1.97-inch baffle to prevent items from falling off.
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Bedroom, Entryway, Hallway, Living Room, Study Room |
| Number of Shelves | 8 |
| Special Feature | Acrylic Design |
| Product Dimensions | 11.81"D x 31.5"W x 63"H |
| Style | Modern |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Glossy |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Size | 63" H |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Shoe Storage, Books and Small Items' Storage |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Assembly Guide |
| Model Name | Acrylic Shoe Rack |
| Item Weight | 54.9 Pounds |
| Furniture Finish | White |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 31.5 Inches |
| Back Style | Backless |
| Specific Uses For Product | Decorative Items, Shoes |
| Shelf Thickness | 0.5 Centimeters |
| Item Weight | 54.9 pounds |























