
40" Console Table with Geometric Base, Modern Entryway Table Sofa Table
Combination of Function & Style - This contemporary console table features a circular flower-shaped base and curved line accents, blending effortlessly with the clean tabletop for a minimalist glam look. With its striking geometric design, this table breathes life into any space. Be it an entryway or living room, this entryway table not only displays decor pieces but also helps de-clutter.
Accent Table with Endless Versatility - Broaden the horizons of your decor with this white console table. Use it behind your sofa to store magazines, lamps, flower arrangements, and photos, or place it by your front door as a pedestal for your cherished collectibles. Bring some French country charm to your home today!
Reinforced Tabletop - The 1.57" thick engineered wood top boasts a polished finish, offering the perfect platform to display your decorations. Measuring 39.4'' L x 11.8'' D, this rectangular console table offers ample space for displaying everything from sculptures to decorative vases and plants. It can easily withstand up to 180 lbs.
Elegant Geometric Base - Featuring a wave silhouette, the pedestal base presents an art piece with its curved lines and minimalist vibe. Rust-proof and sturdily welded, this base provides unparalleled stability. This modern entryway table comes with rubber stoppers at the bottom to prevent sliding and floor scratches.
Super Fast Assembly - With an easy 3-step guide, you can assemble this entrance table in just 20 minutes. Maintain its sheen by spot cleaning with a dry cloth. Should you encounter any issues with this foyer table, please don't hesitate to get in touch with us!

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 39.37" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 30.7" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 33.07 lbs |
- 42.13" L x 16.34" W x 12.99" H (37.48 lbs)






A striking geometric design and a glam finish!
Thickened Table Top
Geometirc Base


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Console Table/ Entryway Table/Sofa Table |
| Included Components | Installation Tool |
| Item Type Name | Console table, Entryway table, Hallway table, Sofa table |
| Item Height | 30.7 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Base |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Bench Quantity | 1 |
| Number of Height Positions | 3 |
| Furniture Base Movement | Glide |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 39.37"W x 30.7"H |
| Item Weight | 33.07 Pounds |
| Tabletop Thickness | 1.96 Inches |
| Extended Length | 30.7 Inches |
| Item Width | 39.37 Inches |
| Base To Top Distance | 30.7 Inches |
| Collapsed Length Minimum | 39.37 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 180 lbs |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | White |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Modern |
| Furniture Finish | Painted or Stained White |
| Leg Style | Curved Leg |
| Top Color | White |
| Handle Finish Type | painted |
| Base Color | White |
| Handle Color | White |
Original: $169.99
-70%$169.99
$51.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Combination of Function & Style - This contemporary console table features a circular flower-shaped base and curved line accents, blending effortlessly with the clean tabletop for a minimalist glam look. With its striking geometric design, this table breathes life into any space. Be it an entryway or living room, this entryway table not only displays decor pieces but also helps de-clutter.
Accent Table with Endless Versatility - Broaden the horizons of your decor with this white console table. Use it behind your sofa to store magazines, lamps, flower arrangements, and photos, or place it by your front door as a pedestal for your cherished collectibles. Bring some French country charm to your home today!
Reinforced Tabletop - The 1.57" thick engineered wood top boasts a polished finish, offering the perfect platform to display your decorations. Measuring 39.4'' L x 11.8'' D, this rectangular console table offers ample space for displaying everything from sculptures to decorative vases and plants. It can easily withstand up to 180 lbs.
Elegant Geometric Base - Featuring a wave silhouette, the pedestal base presents an art piece with its curved lines and minimalist vibe. Rust-proof and sturdily welded, this base provides unparalleled stability. This modern entryway table comes with rubber stoppers at the bottom to prevent sliding and floor scratches.
Super Fast Assembly - With an easy 3-step guide, you can assemble this entrance table in just 20 minutes. Maintain its sheen by spot cleaning with a dry cloth. Should you encounter any issues with this foyer table, please don't hesitate to get in touch with us!

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 39.37" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 30.7" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 33.07 lbs |
- 42.13" L x 16.34" W x 12.99" H (37.48 lbs)






A striking geometric design and a glam finish!
Thickened Table Top
Geometirc Base


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Console Table/ Entryway Table/Sofa Table |
| Included Components | Installation Tool |
| Item Type Name | Console table, Entryway table, Hallway table, Sofa table |
| Item Height | 30.7 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Base |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Bench Quantity | 1 |
| Number of Height Positions | 3 |
| Furniture Base Movement | Glide |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 39.37"W x 30.7"H |
| Item Weight | 33.07 Pounds |
| Tabletop Thickness | 1.96 Inches |
| Extended Length | 30.7 Inches |
| Item Width | 39.37 Inches |
| Base To Top Distance | 30.7 Inches |
| Collapsed Length Minimum | 39.37 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 180 lbs |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | White |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Modern |
| Furniture Finish | Painted or Stained White |
| Leg Style | Curved Leg |
| Top Color | White |
| Handle Finish Type | painted |
| Base Color | White |
| Handle Color | White |























