
Modern Console Table, 41" Faux Marble Sofa Table with LED Lights
Stylish Sofa Table with Lighting - Our trendy console table boasts a faux marble white finish paired with a gold metal frame, fitting perfectly in various interior designs while making a chic statement. With eye-catching 6 LED lights (in different colors), it’s sure to elevate your decor while creating a warm ambiance.
Perfect for Small Spaces - Measuring 41.3" in length and 13.77" deep, the narrow console table suits entryways and hallways best, while not obstructing traffic in the living room.
Quality & Durability - The console table features a resplendent 1.77" thick particle board paired with a white faux marble veneer. Its durable metal frame and adjustable leg pads ensure both stability and longevity.
Hassle-Free Assembly - The package includes numbered parts, step-by-step clear instructions, and all needed tools. Assembly should take less than an hour, so you can quickly begin enjoying your new table.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 41.33" |
| Depth | 13.77" |
| Height | 31.49" |
| Item Weight | 30.86 lbs |
- 45.28" L x 20.28" W x 6.3" H (33.73 lbs)


Brighten up Your Home with This White Marble Entrance Table with LED Lighting and Get Ready for Compliments
It fits great in small or limited space to add decoration capacity without taking up space, this lighted entry table will make a huge difference in the look of your home
Take the display to the next level and create cozy feeling


The 6 different LED lights provide perfect platforms for showing off family photos, favorite collections.
Access Light Setting In No Time By Remote Control or App
It is easy to cycles through 6 different color options, light mode, music mode by simply tapping the remote control or via Mobile APP
Faux Marble Veneer
Faux marble white finish brings an elevated modern look to your space, perfect for adding a touch of elegance to your living space
Striking Gold Metal Frame
The unique gold frame brings a new sense of elegance and delicate touch to your home.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Gold Console Table with Lights |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Faux Marble |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Right-angle joint or similar |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Bench Quantity | 1 |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 13.77"D x 41.33"W x 31.49"H |
| Item Weight | 42 Pounds |
| Size | Small |
| Item Depth | 13.77 inches |
| Item Dimensions | 13.77 x 41.33 x 31.49 inches |
| Tabletop Thickness | 1.77 Inches |
| Extended Length | 41.33 Inches |
| Base To Top Distance | 31.49 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 80 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Decoration, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Faux Marble White & Gold |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Veneer |
| Furniture Finish | Faux Marble Veneer |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | White |
| Handle Finish Type | painted, powder-coated |
Original: $129.99
-70%$129.99
$39.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stylish Sofa Table with Lighting - Our trendy console table boasts a faux marble white finish paired with a gold metal frame, fitting perfectly in various interior designs while making a chic statement. With eye-catching 6 LED lights (in different colors), it’s sure to elevate your decor while creating a warm ambiance.
Perfect for Small Spaces - Measuring 41.3" in length and 13.77" deep, the narrow console table suits entryways and hallways best, while not obstructing traffic in the living room.
Quality & Durability - The console table features a resplendent 1.77" thick particle board paired with a white faux marble veneer. Its durable metal frame and adjustable leg pads ensure both stability and longevity.
Hassle-Free Assembly - The package includes numbered parts, step-by-step clear instructions, and all needed tools. Assembly should take less than an hour, so you can quickly begin enjoying your new table.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 41.33" |
| Depth | 13.77" |
| Height | 31.49" |
| Item Weight | 30.86 lbs |
- 45.28" L x 20.28" W x 6.3" H (33.73 lbs)


Brighten up Your Home with This White Marble Entrance Table with LED Lighting and Get Ready for Compliments
It fits great in small or limited space to add decoration capacity without taking up space, this lighted entry table will make a huge difference in the look of your home
Take the display to the next level and create cozy feeling


The 6 different LED lights provide perfect platforms for showing off family photos, favorite collections.
Access Light Setting In No Time By Remote Control or App
It is easy to cycles through 6 different color options, light mode, music mode by simply tapping the remote control or via Mobile APP
Faux Marble Veneer
Faux marble white finish brings an elevated modern look to your space, perfect for adding a touch of elegance to your living space
Striking Gold Metal Frame
The unique gold frame brings a new sense of elegance and delicate touch to your home.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Gold Console Table with Lights |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Faux Marble |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Right-angle joint or similar |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Bench Quantity | 1 |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 13.77"D x 41.33"W x 31.49"H |
| Item Weight | 42 Pounds |
| Size | Small |
| Item Depth | 13.77 inches |
| Item Dimensions | 13.77 x 41.33 x 31.49 inches |
| Tabletop Thickness | 1.77 Inches |
| Extended Length | 41.33 Inches |
| Base To Top Distance | 31.49 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 80 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Decoration, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Faux Marble White & Gold |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Veneer |
| Furniture Finish | Faux Marble Veneer |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | White |
| Handle Finish Type | painted, powder-coated |























