
43" Coffee Table, Farmhouse Center Table With Storage
Spacious Storage - This 43.3" x 19.69" living room table offers plenty of space for daily essentials, decorations, or serving food. Its extra-large surface, open shelf, and streamlined design make it a key piece for any living space.
Signature Rustic Table - This rustic coffee table with a smooth finish adds the perfect touch to your apartment or living room. Its unique craftsmanship truly sets it apart.
Solid and Durable - Made from top-quality MDF, our large coffee table is both sturdy and lasting. With a weight capacity of 220 lbs, it can hold a variety of items securely.
Adaptable Design - Our coffee table blends style with functionality. Its versatile design fits any room, from a chic living room to a serene bedroom. It can serve as a stylish sofa table or a focal point in your space.
Easy-to-Assemble - Offering clear instructions and necessary hardware, this rustic table provides a hassle-free assembly. Additionally, we offer a 12-month warranty and exceptional customer service for any inquiries.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 43.31" |
| Depth | 19.69" |
| Height | 18.7" |
| Item Weight | 55.12 lbs |
- 47.64" L x 22.44" W x 4.33" H (61.29 lbs)


Tribesigns Large Wood Coffee Table




2-Tier Storage Space
Extra-Large Rectangular Silhouette
Thickened Tabletop
High-Quality Board
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Coffee Table for Living Room |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 19.69 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Number Of Shelves | 1 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Number of Racks | 1 |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 19.69"D x 43.3"W x 19.69"H |
| Item Weight | 57.32 Pounds |
| Tabletop Thickness | 4.53 Inches |
| Extended Length | 43.3 Inches |
| Item Width | 43.3 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 220 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Reading, Catering, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Drill |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Coffee Table |
| Style Name | Modern |
| Furniture Finish | Smooth Wood Finish |
Original: $149.99
-70%$149.99
$45.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spacious Storage - This 43.3" x 19.69" living room table offers plenty of space for daily essentials, decorations, or serving food. Its extra-large surface, open shelf, and streamlined design make it a key piece for any living space.
Signature Rustic Table - This rustic coffee table with a smooth finish adds the perfect touch to your apartment or living room. Its unique craftsmanship truly sets it apart.
Solid and Durable - Made from top-quality MDF, our large coffee table is both sturdy and lasting. With a weight capacity of 220 lbs, it can hold a variety of items securely.
Adaptable Design - Our coffee table blends style with functionality. Its versatile design fits any room, from a chic living room to a serene bedroom. It can serve as a stylish sofa table or a focal point in your space.
Easy-to-Assemble - Offering clear instructions and necessary hardware, this rustic table provides a hassle-free assembly. Additionally, we offer a 12-month warranty and exceptional customer service for any inquiries.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 43.31" |
| Depth | 19.69" |
| Height | 18.7" |
| Item Weight | 55.12 lbs |
- 47.64" L x 22.44" W x 4.33" H (61.29 lbs)


Tribesigns Large Wood Coffee Table




2-Tier Storage Space
Extra-Large Rectangular Silhouette
Thickened Tabletop
High-Quality Board
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Coffee Table for Living Room |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 19.69 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Number Of Shelves | 1 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Number of Racks | 1 |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 19.69"D x 43.3"W x 19.69"H |
| Item Weight | 57.32 Pounds |
| Tabletop Thickness | 4.53 Inches |
| Extended Length | 43.3 Inches |
| Item Width | 43.3 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 220 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Reading, Catering, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Drill |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Coffee Table |
| Style Name | Modern |
| Furniture Finish | Smooth Wood Finish |























