
Faux Marble Console Table, 43" Half Moon Sofa Entryway Table
Stylish Half-Moon Design - Our elegant curved, half-moon console table, with a sleek gold finish and oval base, enhances and beautifies your modern home setting.
Luxury Faux Marble Tabletop - White faux marble on a geometric gold metal frame injects a luxurious aesthetic, the perfect addition to your living space.
Versatile Use - Beyond a simple console table, it can serve as an entryway table, foyer table, or sofa table. With a size of 43.3"L x 13.77" W, it's perfect for decor displays, lamps, vases, or books.
Sturdy & Stable - Crafted from a 1.57-inch thick MDF board and a sturdy metal frame; equipped with rubber stoppers to protect your floor and an extra anti-tipping strap for safety.
Simple Assembly & Warranty - Comes with detailed instructions and necessary hardware for a stress-free assembly in 30 minutes. Comes with an 18-month warranty and our friendly customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 43.3" |
| Depth | 13.77"max |
| Height | 31.49" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 19.84 lbs |
- 47.64" L x 15.75" W x 7.09" H (23.15 lbs)
Tribesigns 43' Half Moon Console Table with Geometric Metal Frame


The curved, half-moon shape is complimented by the oval metal frame legs. The stylish entryway table will making your rooms full of art, bringing a charm of luxury.




Faux Marlbe Veneer Tabletop
Sturdy Metal Frame
Anti-Tipping Strap
Rubber Stoppers at The Bottom
Modern Gold Console Table
Combining white faux marble veneer and geometric gold metal frame, stylish yet modern style matches your furniture and decor nicely; Perfect for your entryway, living room or bedroom, making your rooms full of art, bringing a charm of luxury.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Console Table |
| Included Components | Accessories Package and Assembly Instruction |
| Item Type Name | Console Table |
| Item Height | 31.49 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Faux Marble |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | MDF Board (Hollow) & Metal Frame |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 43.3"W x 31.49"H |
| Item Weight | 19.84 Pounds |
| Size | 11.81"D x 43.3"W x 31.49"H |
| Tabletop Thickness | 1.57 Inches |
| Extended Length | 43 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Recommended Uses For Product | console table, entryway hallway table, foyer table |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Faux Marble White & Gold |
| Shape | Semicircular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Modern, Contemporary |
| Finish Types | Laminated |
| Furniture Finish | Faux Marble |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stylish Half-Moon Design - Our elegant curved, half-moon console table, with a sleek gold finish and oval base, enhances and beautifies your modern home setting.
Luxury Faux Marble Tabletop - White faux marble on a geometric gold metal frame injects a luxurious aesthetic, the perfect addition to your living space.
Versatile Use - Beyond a simple console table, it can serve as an entryway table, foyer table, or sofa table. With a size of 43.3"L x 13.77" W, it's perfect for decor displays, lamps, vases, or books.
Sturdy & Stable - Crafted from a 1.57-inch thick MDF board and a sturdy metal frame; equipped with rubber stoppers to protect your floor and an extra anti-tipping strap for safety.
Simple Assembly & Warranty - Comes with detailed instructions and necessary hardware for a stress-free assembly in 30 minutes. Comes with an 18-month warranty and our friendly customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 43.3" |
| Depth | 13.77"max |
| Height | 31.49" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 19.84 lbs |
- 47.64" L x 15.75" W x 7.09" H (23.15 lbs)
Tribesigns 43' Half Moon Console Table with Geometric Metal Frame


The curved, half-moon shape is complimented by the oval metal frame legs. The stylish entryway table will making your rooms full of art, bringing a charm of luxury.




Faux Marlbe Veneer Tabletop
Sturdy Metal Frame
Anti-Tipping Strap
Rubber Stoppers at The Bottom
Modern Gold Console Table
Combining white faux marble veneer and geometric gold metal frame, stylish yet modern style matches your furniture and decor nicely; Perfect for your entryway, living room or bedroom, making your rooms full of art, bringing a charm of luxury.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Console Table |
| Included Components | Accessories Package and Assembly Instruction |
| Item Type Name | Console Table |
| Item Height | 31.49 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Faux Marble |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | MDF Board (Hollow) & Metal Frame |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 43.3"W x 31.49"H |
| Item Weight | 19.84 Pounds |
| Size | 11.81"D x 43.3"W x 31.49"H |
| Tabletop Thickness | 1.57 Inches |
| Extended Length | 43 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Recommended Uses For Product | console table, entryway hallway table, foyer table |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Faux Marble White & Gold |
| Shape | Semicircular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Modern, Contemporary |
| Finish Types | Laminated |
| Furniture Finish | Faux Marble |























