
47" Computer Desk with 5 Drawers, Modern Study Table Writing Desk
Durable Construction - This piece is made from engineered wood that's 1.18-inches thick for long-lasting stability.
Functional Design - The tribesigns computer desk features five white drawers with smooth, metal rail systems for an organized workspace.
Solid Stability - It boasts sturdy, round, white metal legs, each with a 1.5-inch diameter for optimal structural integrity.
Seamless Style - Its classy brown color enhances various decor styles.
Perfect Fit - The desk table with drawers measures 17.71"D x 47.24"W x 29.52"H, making it ideal for any home office.
Easy Assembly - Assembly is a breeze due to its easy-to-follow instructions.
Floor Protection - It comes with foot pads to keep your flooring safe from potential damage.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 17.71" |
| Height | 29.52" |
| Item Weight | 55.1 lbs |
- 52.56 " L x 20.28 " W x 5.71 " H (57.97 lbs)
Installation Guide Video:
Start a Fashionable Work Life with Tribesigns Modern Computer Desk!




Measuring 47 inches and finished in rustic brown, offers plenty of workspace.
Equipped with a reversible drawer cabinet that place on the left or right.
The desk's 5 drawers provide ample storage for all your office essentials.
5 Drawers Provide Enough Storing Space
Buy 1 Desk Get 5 Drawers!
Equipped with 5 drawers of varying sizes, this desk offers significant storage. It is perfect for organizing your paperwork, stationery, and supplies, keeping everything at hand and your work surface uncluttered, promoting productivity, and efficiency.
Five Spacious Drawers
Superior storage solution for all office essentials.
Spacious Work Area
Provides ample surface space to hold any tools.
Easy to Slide
Easy to get any office supplies you need.
Reversible File Draw Cabinet
Install the file cabinet on any side according to your preference.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Bedroom, Living Room, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Office, Working, Writing |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Monitor Arm |
| Item Type Name | Computer Desk |
| Item Height | 29.52 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Drawer Glide Material | Metal |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 70 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | limited warranty |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Writing Desk, Computer Desk |
| Color | Brown & White, Brown & Black, Rustic Brown, White, Black |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Wood Grain - Rustic Brown |
| Leg Style | Round Tube |
| Top Color | Rustic Brown, White, Black |
| Base Color | Brown, White, Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 47.24"D x 17.71"W x 29.52"H |
| Number of Drawers | 5 |
| Item Weight | 24.5 Kilograms |
| Tabletop Thickness | 1.13 Inches |
| Storage Volume | 315 Liters |
| Maximum Height | 75 Centimeters |
| Minimum Height | 29.52 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 44.5 Inches |
| Number Of Cabinets | 5 |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Ergonomic, Compact, Scratch Resistant |
| Mounting Type | Tabletop |
| Drawer Type | multi-drawer |
| Frame Joint Type | Bolted or Screwed |
| Has Finished Back | No |
| Drawer Glide Mechanism | Soft-closing |
| Storage Options | drawers |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
Original: $169.99
-70%$169.99
$51.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Durable Construction - This piece is made from engineered wood that's 1.18-inches thick for long-lasting stability.
Functional Design - The tribesigns computer desk features five white drawers with smooth, metal rail systems for an organized workspace.
Solid Stability - It boasts sturdy, round, white metal legs, each with a 1.5-inch diameter for optimal structural integrity.
Seamless Style - Its classy brown color enhances various decor styles.
Perfect Fit - The desk table with drawers measures 17.71"D x 47.24"W x 29.52"H, making it ideal for any home office.
Easy Assembly - Assembly is a breeze due to its easy-to-follow instructions.
Floor Protection - It comes with foot pads to keep your flooring safe from potential damage.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 17.71" |
| Height | 29.52" |
| Item Weight | 55.1 lbs |
- 52.56 " L x 20.28 " W x 5.71 " H (57.97 lbs)
Installation Guide Video:
Start a Fashionable Work Life with Tribesigns Modern Computer Desk!




Measuring 47 inches and finished in rustic brown, offers plenty of workspace.
Equipped with a reversible drawer cabinet that place on the left or right.
The desk's 5 drawers provide ample storage for all your office essentials.
5 Drawers Provide Enough Storing Space
Buy 1 Desk Get 5 Drawers!
Equipped with 5 drawers of varying sizes, this desk offers significant storage. It is perfect for organizing your paperwork, stationery, and supplies, keeping everything at hand and your work surface uncluttered, promoting productivity, and efficiency.
Five Spacious Drawers
Superior storage solution for all office essentials.
Spacious Work Area
Provides ample surface space to hold any tools.
Easy to Slide
Easy to get any office supplies you need.
Reversible File Draw Cabinet
Install the file cabinet on any side according to your preference.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Bedroom, Living Room, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Office, Working, Writing |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Monitor Arm |
| Item Type Name | Computer Desk |
| Item Height | 29.52 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Drawer Glide Material | Metal |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 70 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | limited warranty |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Writing Desk, Computer Desk |
| Color | Brown & White, Brown & Black, Rustic Brown, White, Black |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Wood Grain - Rustic Brown |
| Leg Style | Round Tube |
| Top Color | Rustic Brown, White, Black |
| Base Color | Brown, White, Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 47.24"D x 17.71"W x 29.52"H |
| Number of Drawers | 5 |
| Item Weight | 24.5 Kilograms |
| Tabletop Thickness | 1.13 Inches |
| Storage Volume | 315 Liters |
| Maximum Height | 75 Centimeters |
| Minimum Height | 29.52 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 44.5 Inches |
| Number Of Cabinets | 5 |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Ergonomic, Compact, Scratch Resistant |
| Mounting Type | Tabletop |
| Drawer Type | multi-drawer |
| Frame Joint Type | Bolted or Screwed |
| Has Finished Back | No |
| Drawer Glide Mechanism | Soft-closing |
| Storage Options | drawers |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |



























