
47" Dining Table, Farmhouse Kitchen Dinner Table for 4
Farmhouse Dining Table - This kitchen table features a simple, elegant farmhouse design, perfect for family meals and friendly get-togethers.
Seating for 4-6 People - With dimensions of 47.2"W x 31.5"D x 29.9"H and a weight capacity of 250 lbs, this compact table can comfortably accommodate 4-6 people — perfect for smaller apartments.
Superior Table quality - The white table top, measuring 1.57-inch thick, is hard and sturdy. With its beauty and easy maintenance, it's a standout piece. The square column and base provide strong, reliable support.
Multiuse Table - This rectangular indoor dinner table is perfect for both commercial and home use. Whether in a living room, kitchen, cafe, or breakfast nook, its industrial design will be a perfect fit.
Simple Assembly - All necessary hardware and an easy-to-follow manual are included for a quick assembly. We offer a 24-month warranty and responsive customer service for your satisfaction.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.53" |
| Tabletop Thickness | 1.18" |
| Item Weight | 70.33 lbs |
- 37.4" L x 25.98" W x 8.66" H (76.06 lbs)
47-Inch Farmhouse Dining Table for Dining Room




Elevate Your Meal
Rustic Small Kitchen Dining Table with Wood Pedestal Base
The dining table is designed to take minimal space yet provides ample room to accommodate food and flatware comfortably, making it an ideal choice for condos, apartments, or small dining rooms.
- Wood Grain Finished Tabletop: It exudes the allure of farmhouse style.
- Thick MDF Board: 1.18' thickened tabletop, scratch-resistant and easy to clean.
- Easy to assemble: Comes together in as little as 30 minutes, so you can build this dining table with minimal effort.


Durable & Sturdy Construction


White Dinner Kitchen Table, Inject Charm Into Your Dining Room With This!


| Style | |
|---|---|
| Color | White & Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Dining Table |
| Style Name | Farmhouse/Rustic/Industrial/Country |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Top Color | White |
| Base Color | Brown |
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | DINING TABLE |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 47.24"W x 29.53"H |
| Item Weight | 70.33 Pounds |
| Size | 47-Inch |
| Item Depth | 31.5 inches |
| Item Dimensions | 31.5 x 47.24 x 29.53 inches |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Extended Length | 47.24 Inches |
| Ground To Item Distance | 29.53 Inches |
| Base To Top Distance | 29.53 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 250 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Dining |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Hammer |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 4 |
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Unextended Seating Capacity | 4 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
Original: $189.99
-70%$189.99
$57.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Farmhouse Dining Table - This kitchen table features a simple, elegant farmhouse design, perfect for family meals and friendly get-togethers.
Seating for 4-6 People - With dimensions of 47.2"W x 31.5"D x 29.9"H and a weight capacity of 250 lbs, this compact table can comfortably accommodate 4-6 people — perfect for smaller apartments.
Superior Table quality - The white table top, measuring 1.57-inch thick, is hard and sturdy. With its beauty and easy maintenance, it's a standout piece. The square column and base provide strong, reliable support.
Multiuse Table - This rectangular indoor dinner table is perfect for both commercial and home use. Whether in a living room, kitchen, cafe, or breakfast nook, its industrial design will be a perfect fit.
Simple Assembly - All necessary hardware and an easy-to-follow manual are included for a quick assembly. We offer a 24-month warranty and responsive customer service for your satisfaction.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.53" |
| Tabletop Thickness | 1.18" |
| Item Weight | 70.33 lbs |
- 37.4" L x 25.98" W x 8.66" H (76.06 lbs)
47-Inch Farmhouse Dining Table for Dining Room




Elevate Your Meal
Rustic Small Kitchen Dining Table with Wood Pedestal Base
The dining table is designed to take minimal space yet provides ample room to accommodate food and flatware comfortably, making it an ideal choice for condos, apartments, or small dining rooms.
- Wood Grain Finished Tabletop: It exudes the allure of farmhouse style.
- Thick MDF Board: 1.18' thickened tabletop, scratch-resistant and easy to clean.
- Easy to assemble: Comes together in as little as 30 minutes, so you can build this dining table with minimal effort.


Durable & Sturdy Construction


White Dinner Kitchen Table, Inject Charm Into Your Dining Room With This!


| Style | |
|---|---|
| Color | White & Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Dining Table |
| Style Name | Farmhouse/Rustic/Industrial/Country |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Top Color | White |
| Base Color | Brown |
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | DINING TABLE |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 47.24"W x 29.53"H |
| Item Weight | 70.33 Pounds |
| Size | 47-Inch |
| Item Depth | 31.5 inches |
| Item Dimensions | 31.5 x 47.24 x 29.53 inches |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Extended Length | 47.24 Inches |
| Ground To Item Distance | 29.53 Inches |
| Base To Top Distance | 29.53 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 250 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Dining |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Hammer |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 4 |
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Unextended Seating Capacity | 4 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |

























