
5/7 Drawer File Cabinet, Mobile Drawer Chest Storage Dresser Cabinet
Chic & Versatile - With a rustic brown wood finish, this office filing cabinet radiates a vintage-industrial appeal. Versatile in function, this cabinet can fit into your office, study, living room, or bedroom and can serve as a functional rolling file cabinet, a convenient home office drawer, or a handy storage drawer unit.
Ample Storage Space - Our home office file cabinet with drawers offers abundant storage. It can store files, office supplies, books, clothing, or other items, helping keep your workspace tidy. Its generous top surface can hold file folders, a printer, or a scanner, providing an excellent solution for expanding workspace.
Robust & Durable - This rolling drawer cabinet is made from high-quality engineered wood and a heavy-duty metal frame, making the printer stand with drawers sturdy and long-lasting. The storage drawer unit showcases a premium wood finish that not only is waterproof but also easy to clean. Each drawer can comfortably carry up to 20 pounds, and the cabinet top can hold up to 45 pounds.
Smooth Mobility - This wooden storage drawer unit features premium slide rails and distinct hollow handles ensuring smooth and quiet drawer operation. The vertical filing cabinet comes with four 360° rotating casters equipped with brakes that won't damage or leave marks on various floor types.
Easy Assembly - Putting together the office storage drawers is hassle-free, thanks to the included easy-to-follow instructions and necessary hardware. Should you encounter any issues or have any questions, our customer service is available 24/7 to provide assistance.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.69" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 30.12" |
| Item Weight | 35.27 lbs |
- 31.89" L x 17.72" W x 6.3" H (38.25 lbs)

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 15.74" |
| Depth | 13.77" |
| Height | 40.16" |
| Item Weight | 37.27 lbs |
- 43.31" L x 15.95" W x 5.31" H (40.34 lbs)


Tribesigns wood storage cabinet with 7 drawers will serve as a good assistant to arrange different stuff at office, home, school, dorm and garage, etc




Looking for a storage organizer to hold more items? This storage drawer cabinet with wheels is a perfect piece for your well-appointed and uncluttered space.




| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Product Dimensions | 13.77"D x 15.74"W x 40.16"H(7 Drawers) |
| Color | Rustic Brown |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Living Room, Bedroom, Home Office, Hallway |
| Special Feature | Wheeled |
| Furniture Finish | Matte |
| Drawer Type | Side Mount |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Assembly Required | Yes |
| Model Name | Drawer Chest |
| Warranty Type | Limited |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Weight | 43.4 pounds |
Original: $107.99
-70%$107.99
$32.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Chic & Versatile - With a rustic brown wood finish, this office filing cabinet radiates a vintage-industrial appeal. Versatile in function, this cabinet can fit into your office, study, living room, or bedroom and can serve as a functional rolling file cabinet, a convenient home office drawer, or a handy storage drawer unit.
Ample Storage Space - Our home office file cabinet with drawers offers abundant storage. It can store files, office supplies, books, clothing, or other items, helping keep your workspace tidy. Its generous top surface can hold file folders, a printer, or a scanner, providing an excellent solution for expanding workspace.
Robust & Durable - This rolling drawer cabinet is made from high-quality engineered wood and a heavy-duty metal frame, making the printer stand with drawers sturdy and long-lasting. The storage drawer unit showcases a premium wood finish that not only is waterproof but also easy to clean. Each drawer can comfortably carry up to 20 pounds, and the cabinet top can hold up to 45 pounds.
Smooth Mobility - This wooden storage drawer unit features premium slide rails and distinct hollow handles ensuring smooth and quiet drawer operation. The vertical filing cabinet comes with four 360° rotating casters equipped with brakes that won't damage or leave marks on various floor types.
Easy Assembly - Putting together the office storage drawers is hassle-free, thanks to the included easy-to-follow instructions and necessary hardware. Should you encounter any issues or have any questions, our customer service is available 24/7 to provide assistance.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.69" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 30.12" |
| Item Weight | 35.27 lbs |
- 31.89" L x 17.72" W x 6.3" H (38.25 lbs)

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 15.74" |
| Depth | 13.77" |
| Height | 40.16" |
| Item Weight | 37.27 lbs |
- 43.31" L x 15.95" W x 5.31" H (40.34 lbs)


Tribesigns wood storage cabinet with 7 drawers will serve as a good assistant to arrange different stuff at office, home, school, dorm and garage, etc




Looking for a storage organizer to hold more items? This storage drawer cabinet with wheels is a perfect piece for your well-appointed and uncluttered space.




| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Product Dimensions | 13.77"D x 15.74"W x 40.16"H(7 Drawers) |
| Color | Rustic Brown |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Living Room, Bedroom, Home Office, Hallway |
| Special Feature | Wheeled |
| Furniture Finish | Matte |
| Drawer Type | Side Mount |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Assembly Required | Yes |
| Model Name | Drawer Chest |
| Warranty Type | Limited |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Weight | 43.4 pounds |























