
Wood Fruit and Vegetable Storage Rack Basket Stand with 5 Drawers
Expansive Capacity - This vegetable storage can hold over a dozen items per level enabling an organized kitchen with essentials at hand. Ideal for multiple spaces - kitchen, living room or even retail displays.
Strong & Sturdy - Crafted from high-quality particleboard and robust metal, this fruit and vegetable storage assures food safety.
Pull-Out Design - The five-drawer layout adds ease to storing and accessing items, fostering vertical space for fruits, vegetables, snacks, and toys.
Versatile - This rack serves multiple uses from a fruit and snack organizer to toy or book storage. Its aesthetic appeal enhances any space including kitchens, offices, or living rooms.
Simple Assembly - With our easy-to-follow instructions, assembly is hassle-free. We offer an 18-month warranty and friendly customer service for a satisfying shopping experience.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.62" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 46.06" |
| Item Weight | 40.34 lbs |
- 45.28 " L x 16.54 " W x 6.89 " H (46.3 lbs)
Excellent Weight Bearing
Strict selection of materials to ensure good quality, the storage rack is solid, water-proof, anti-scratch, non-toxic and meets all safety standards.
Premium Boards
We use premium MCF boards, solid, and long-lasting. With retro vintage brown, build a functional aesthetics to your home.
5-Drawer Design
Featuring 5 storage drawers, this vegetable shelf is roomy enough to store dozens of fruits, vegetables, and other kitchen items.
Wall Anti-Tip Kit
It is very easy to fix the vegetable stand on the wall and prevent injury and property damage from unexpected tipping with the provided anti-tip kit.


| Product Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Weight | 45 pounds |
| Product Dimensions | 13.78 x 23.62 x 46.06 inches |
| Size | 1 |
| Color | Rustic Brown, Gray |
| Style | Rustic |
| Material | MDF |
| Shape | Rectangular |
| Weight Capacity | Up to 120 pounds |
| Item Package Quantity | 1 |
| Special Features | Portable |
| Included Components | Hardware |
| Batteries Required? | No |
Original: $119.99
-70%$119.99
$36.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Expansive Capacity - This vegetable storage can hold over a dozen items per level enabling an organized kitchen with essentials at hand. Ideal for multiple spaces - kitchen, living room or even retail displays.
Strong & Sturdy - Crafted from high-quality particleboard and robust metal, this fruit and vegetable storage assures food safety.
Pull-Out Design - The five-drawer layout adds ease to storing and accessing items, fostering vertical space for fruits, vegetables, snacks, and toys.
Versatile - This rack serves multiple uses from a fruit and snack organizer to toy or book storage. Its aesthetic appeal enhances any space including kitchens, offices, or living rooms.
Simple Assembly - With our easy-to-follow instructions, assembly is hassle-free. We offer an 18-month warranty and friendly customer service for a satisfying shopping experience.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.62" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 46.06" |
| Item Weight | 40.34 lbs |
- 45.28 " L x 16.54 " W x 6.89 " H (46.3 lbs)
Excellent Weight Bearing
Strict selection of materials to ensure good quality, the storage rack is solid, water-proof, anti-scratch, non-toxic and meets all safety standards.
Premium Boards
We use premium MCF boards, solid, and long-lasting. With retro vintage brown, build a functional aesthetics to your home.
5-Drawer Design
Featuring 5 storage drawers, this vegetable shelf is roomy enough to store dozens of fruits, vegetables, and other kitchen items.
Wall Anti-Tip Kit
It is very easy to fix the vegetable stand on the wall and prevent injury and property damage from unexpected tipping with the provided anti-tip kit.


| Product Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Weight | 45 pounds |
| Product Dimensions | 13.78 x 23.62 x 46.06 inches |
| Size | 1 |
| Color | Rustic Brown, Gray |
| Style | Rustic |
| Material | MDF |
| Shape | Rectangular |
| Weight Capacity | Up to 120 pounds |
| Item Package Quantity | 1 |
| Special Features | Portable |
| Included Components | Hardware |
| Batteries Required? | No |























