
Wood Storage Rack, 5-Tier Fruit and Vegetable Basket Snack Stand
Versatile Storage - The rack can hold a dozen fruits and vegetables on each level, adding organization to your kitchen. Your items become easy to grab, making it perfect for cooking and grazing.
Robust Construction - Crafted from top-quality MDF and sturdy metal, the rack is reliable and safe for food storage. Each drawer can bear up to 15 pounds, exhibiting its strong build.
Efficient Pull-Out Design - The 5-drawer design simplifies storage and produces easier access to your items. This design creates vertical storage and can be used for various items like fruits, vegetables, and snacks.
Adaptable Usage - This multifunctional rack acts as a food organizer, retail display, or storage for snacks and books. Its stylish look is suited to any environs, whether its a kitchen or a living room.
Simple Assembly & Maintenance - The rack comes with clear instructions for a simple assembly process. Once assembled, upkeep is easy, just clean the smooth surfaces with a damp cloth.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 15.75" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 44.88" |
| Item Weight | 28.66 lbs |
- 44.49" L x 18.9" W x 5.51" H (34.13 lbs)
Tribesigns Wood Fruit and Vegetable Storage Rack












| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Kitchen |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Easy Assemble, Lightweight |
| Product Dimensions | 15.75"D x 11.81"W x 44.88"H |
| Style | Rustic |
| Finish Type | Painted |
| Brand | Tribesigns |
| Size | 15.75 inches x 11.81 inches x 44.88 inches |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Kitchen, Storage |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Assembly Instruction, Hardware |
| Model Name | Fruit and Vegetable Storage Rack |
| Furniture Finish | Painted |
| Installation Type | Freestanding |
| Weight capacity | Minimum weight: 15 Pounds |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Color | Rustic Brown, Brown |
| Assembly Instructions Description | Assembly is straightforward with a simple structure and clear instructions provided. |
| Item Weight | 15.31 pounds |
Original: $119.99
-70%$119.99
$36.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Versatile Storage - The rack can hold a dozen fruits and vegetables on each level, adding organization to your kitchen. Your items become easy to grab, making it perfect for cooking and grazing.
Robust Construction - Crafted from top-quality MDF and sturdy metal, the rack is reliable and safe for food storage. Each drawer can bear up to 15 pounds, exhibiting its strong build.
Efficient Pull-Out Design - The 5-drawer design simplifies storage and produces easier access to your items. This design creates vertical storage and can be used for various items like fruits, vegetables, and snacks.
Adaptable Usage - This multifunctional rack acts as a food organizer, retail display, or storage for snacks and books. Its stylish look is suited to any environs, whether its a kitchen or a living room.
Simple Assembly & Maintenance - The rack comes with clear instructions for a simple assembly process. Once assembled, upkeep is easy, just clean the smooth surfaces with a damp cloth.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 15.75" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 44.88" |
| Item Weight | 28.66 lbs |
- 44.49" L x 18.9" W x 5.51" H (34.13 lbs)
Tribesigns Wood Fruit and Vegetable Storage Rack












| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Kitchen |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Easy Assemble, Lightweight |
| Product Dimensions | 15.75"D x 11.81"W x 44.88"H |
| Style | Rustic |
| Finish Type | Painted |
| Brand | Tribesigns |
| Size | 15.75 inches x 11.81 inches x 44.88 inches |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Kitchen, Storage |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Assembly Instruction, Hardware |
| Model Name | Fruit and Vegetable Storage Rack |
| Furniture Finish | Painted |
| Installation Type | Freestanding |
| Weight capacity | Minimum weight: 15 Pounds |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Color | Rustic Brown, Brown |
| Assembly Instructions Description | Assembly is straightforward with a simple structure and clear instructions provided. |
| Item Weight | 15.31 pounds |























