
55" Executive Desk, Simple Computer Desk for Home Office
Ample Workspace - Enjoy a spacious 55" workspace with enough room for your computer, documents, lamps or decors. Stay organized and boost your productivity with this functional workstation.
Chic Rustic Design - Boasting a farmhouse wood texture and industrial iron legs, this executive desk seamlessly blends into modern or rustic styles, making it a versatile centerpiece for any setting.
Durable & Maintenance-Free - Made from high-quality MDF and strong metal, this office desk ensures sturdiness and stability. Its easy-to-clean smooth surface promises longevity, maintaining its appeal over time.
Flexible for Any Space - Whether a small apartment, condo or large office, this compact yet spacious computer desk fits perfectly. Cross-functional as a study table, conference table or dining table.
Easy Assembly & Superior Service - Assembly is a breeze with straightforward instructions and necessary hardware included. Our dedicated customer service team is always available for your queries or concerns.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 55.12" |
| Depth | 27.56" |
| Height | 29.92" |
| Tabletop Thickness | 3.94" |
| Item Weight | 50.71 lbs |
- 34.25" L x 31.1" W x 6.3" H (54.9 lbs)
Tribesigns 55-Inch Simple Desk for Home Office


Industrail Executive Desk
- Spacious desktop provide ample room to carrying out work.
- Providing perfect platform to enhance overall office experience.
- Ensuring an organized and efficient and productive work space.


The Hub of Productivity: Where Great Ideas Begin.
More Product Details
Smooth Wood Grain Finish
Strong Load Bearing


Transform Your Workstation: Wood Office Table – A Statement of Excellence!
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office |
| Recommended Uses For Product | Working Writing |
| Included Components | Desk Return |
| Product Grade | new |
| Model Name | Home Office Desk |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | Home Office Desk |
| Item Height | 29.92 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Brown |
| Style Name | Industrial, Modern |
| Finish Types | Painted |
| Furniture Finish | Painted Brown |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 27.56"D x 55.12"W x 29.92"H |
| Item Weight | 54.9 Pounds |
| Size | 55.12" L x 27.56" W x 29.92" H |
| Tabletop Thickness | 3.94 Inches |
| Maximum Height | 29.92 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 64 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Scratch Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Base Type | Leg |
| Is Customizable? | No |
Original: $169.99
-70%$169.99
$51.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ample Workspace - Enjoy a spacious 55" workspace with enough room for your computer, documents, lamps or decors. Stay organized and boost your productivity with this functional workstation.
Chic Rustic Design - Boasting a farmhouse wood texture and industrial iron legs, this executive desk seamlessly blends into modern or rustic styles, making it a versatile centerpiece for any setting.
Durable & Maintenance-Free - Made from high-quality MDF and strong metal, this office desk ensures sturdiness and stability. Its easy-to-clean smooth surface promises longevity, maintaining its appeal over time.
Flexible for Any Space - Whether a small apartment, condo or large office, this compact yet spacious computer desk fits perfectly. Cross-functional as a study table, conference table or dining table.
Easy Assembly & Superior Service - Assembly is a breeze with straightforward instructions and necessary hardware included. Our dedicated customer service team is always available for your queries or concerns.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 55.12" |
| Depth | 27.56" |
| Height | 29.92" |
| Tabletop Thickness | 3.94" |
| Item Weight | 50.71 lbs |
- 34.25" L x 31.1" W x 6.3" H (54.9 lbs)
Tribesigns 55-Inch Simple Desk for Home Office


Industrail Executive Desk
- Spacious desktop provide ample room to carrying out work.
- Providing perfect platform to enhance overall office experience.
- Ensuring an organized and efficient and productive work space.


The Hub of Productivity: Where Great Ideas Begin.
More Product Details
Smooth Wood Grain Finish
Strong Load Bearing


Transform Your Workstation: Wood Office Table – A Statement of Excellence!
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office |
| Recommended Uses For Product | Working Writing |
| Included Components | Desk Return |
| Product Grade | new |
| Model Name | Home Office Desk |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | Home Office Desk |
| Item Height | 29.92 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Brown |
| Style Name | Industrial, Modern |
| Finish Types | Painted |
| Furniture Finish | Painted Brown |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 27.56"D x 55.12"W x 29.92"H |
| Item Weight | 54.9 Pounds |
| Size | 55.12" L x 27.56" W x 29.92" H |
| Tabletop Thickness | 3.94 Inches |
| Maximum Height | 29.92 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 64 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Scratch Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Base Type | Leg |
| Is Customizable? | No |

























