
Farmhouse Console Table, 55" Sofa Table with Storage
Rustic Farmhouse Style - Inspired by farmhouse design, this wood-grain farmhouse couch table brings a vintage, simple yet warm, and inviting ambiance to your home.
Storage Console Table - Perfect for entryways, this console table not only offers plenty of storage and display space for decor but also promotes a clutter-free environment.
Sturdy and Durable - Made from MDF, this retro console table enhances your living room aesthetics and provides longevity. With its thickened board and frame, it can support up to 330lb.
Multi-use Table - This 55-inch sofa table with storage is versatile, serving as a sofa table, entryway table, or decorative accent table in your living room.
Easy Assembly with Quality Assurance - This table comes with labeled parts, detailed instructions, and necessary hardware for easy assembly. It comes with an 18-month quality guarantee and lifetime professional customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 55.12" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 50.71 lbs |
- 58.66" L x 14.17" W x 5.31" H (56.88 lbs)
Art Deco Inspiration Shines Through This Stunning 55-Inch Console Table


Tribesigns Entryway Table
Function Can Be More
With its 2-tier storage shelving design, this accent table offers a great space for showcasing your style. Whether as a sofa table tucked behind the couch to sit lamps on, as an entry table displayed for bouquets, or as a great addition to the hallway/foyer, this accent table brings any area up to date. Use it the way you want!
Details in the Retro Hallway Table


MULTI-USE CONSOLE TABLE


55-Inch Farmhouse Console Table for Hallway, Living Room, Brown


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | console table with storage |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Height | 31.5 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Natural Variation Type | NO |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 55.12"W x 31.5"H |
| Item Weight | 55 Pounds |
| Size | 55-Inch |
| Tabletop Thickness | 3.94 Inches |
| Extended Length | 55 Inches |
| Ground To Item Distance | 31.5 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 100 Kilograms |
| Recommended Uses For Product | Decorating, Storage, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Tools Recommended For Assembly | Hammer |
| Style | |
|---|---|
| Color | Natural Brown, Gray, Dark Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse/ Industiral/ Rustic/ Vintage |
| Finish Types | wooden grain |
| Furniture Finish | Brown Finish,Rustic |
| Leg Style | [POSSIBLE: Straight Leg] |
Original: $154.99
-70%$154.99
$46.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Rustic Farmhouse Style - Inspired by farmhouse design, this wood-grain farmhouse couch table brings a vintage, simple yet warm, and inviting ambiance to your home.
Storage Console Table - Perfect for entryways, this console table not only offers plenty of storage and display space for decor but also promotes a clutter-free environment.
Sturdy and Durable - Made from MDF, this retro console table enhances your living room aesthetics and provides longevity. With its thickened board and frame, it can support up to 330lb.
Multi-use Table - This 55-inch sofa table with storage is versatile, serving as a sofa table, entryway table, or decorative accent table in your living room.
Easy Assembly with Quality Assurance - This table comes with labeled parts, detailed instructions, and necessary hardware for easy assembly. It comes with an 18-month quality guarantee and lifetime professional customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 55.12" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 50.71 lbs |
- 58.66" L x 14.17" W x 5.31" H (56.88 lbs)
Art Deco Inspiration Shines Through This Stunning 55-Inch Console Table


Tribesigns Entryway Table
Function Can Be More
With its 2-tier storage shelving design, this accent table offers a great space for showcasing your style. Whether as a sofa table tucked behind the couch to sit lamps on, as an entry table displayed for bouquets, or as a great addition to the hallway/foyer, this accent table brings any area up to date. Use it the way you want!
Details in the Retro Hallway Table


MULTI-USE CONSOLE TABLE


55-Inch Farmhouse Console Table for Hallway, Living Room, Brown


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | console table with storage |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Height | 31.5 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Natural Variation Type | NO |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 55.12"W x 31.5"H |
| Item Weight | 55 Pounds |
| Size | 55-Inch |
| Tabletop Thickness | 3.94 Inches |
| Extended Length | 55 Inches |
| Ground To Item Distance | 31.5 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 100 Kilograms |
| Recommended Uses For Product | Decorating, Storage, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Tools Recommended For Assembly | Hammer |
| Style | |
|---|---|
| Color | Natural Brown, Gray, Dark Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse/ Industiral/ Rustic/ Vintage |
| Finish Types | wooden grain |
| Furniture Finish | Brown Finish,Rustic |
| Leg Style | [POSSIBLE: Straight Leg] |

























