
Farmhouse Console Table, 55" Entryway Sofa Table with Storage Shelves
Classic Charm - This rustic farmhouse console table exudes elegance with its natural grey wood grain top, antique base, and floral moldings, perfect for traditional or country cottages.
Optimized Space - Measuring 55'' W x 13'' D x 33'' H, this console table offers 3-tier storage with a roomy top for accents and decor, and an ideal lower shelf for books or fabric bins, aiding in organization.
Versatile Accent - Whether as an entryway table, sofa table, or foyer table, it's a versatile addition that can dress up any space.
Sturdy Structure - Made from quality particleboard and sturdy iron, this table boasts a 1.96" thick tabletop that is also easy to clean and holds up to 220 lbs weight. Protective adjustable feet avoid floor scratches.
Easy Assembly & Warranty - Comes with easy-to-follow instructions for a quick setup. Includes a 1-year warranty and dedicated customer service for a worry-free purchase.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 55.11" |
| Depth | 13.77" |
| Height | 33.46" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 56.44 lbs |
- 60.63" L x 17.32" W x 7.87" H (62.83 lbs)
Tribesigns Console Table for Entryway -A nod to the rustic farmhouse aesthetic


A delightful piece of artwork adding to your home. Lend modern farmhouse style to your space with this entryway console table finished in richly rustic grey hues.


Entryway Sofa Table--Rustic farmhouse charm brims from this long console table!
- Make a statement in your living space with this 55' entry console table. Textured gray finish, this accent table will bring the country charm to your home that you've been looking for.
- Just right for storing keys and mail in your entryway or staging a display in your living ensemble, this console table completes your space.
- A sturdy and long-lasting construction will last for years. With rubber stoppers at the base that prevents scratching furniture and table tops, as well as sliding around.
1.96' THICK TABLETOP
The open tabletop boasts a rectangular silhouette and measures 55' L, offering ample space to showcase some decorative favorites.
French Country Style Base
Flower-shaped hollow structures on the sides surge with more elegance, giving this console table an updated feel.
Vintage Grey Texture
The surface of the board is laminated to make it scratch-resistant and water-resistant.
Thick Frame for Stability
The thick frame provides stability to the console table and adds to the beauty and charm of the table's antique look.
Vintage Pedestal
Curved base adds elegant design while keeping bottom shelf items clean
Adjustable Foot Pads
keep the console table on uneven ground and prevent scratches on the floor.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Console Table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Type Name | Console Table |
| Item Height | 33.46 inches |
| Manufacturer Warranty Description | 1 year limited. |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | engineered wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Frame and Panel Joint |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 13.77"D x 55.11"W x 33.46"H |
| Item Weight | 52 Pounds |
| Size | Large |
| Tabletop Thickness | 1.96 Inches |
| Leg Length | 32.2 Inches |
| Item Width | 55.11 Inches |
| Base To Top Distance | 33.8 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 220 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Style | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Rustic |
| Finish Types | wooden grain |
| Theme | Farmhouse |
| Furniture Finish | Unfinished |
| Leg Style | Curved Leg |
Original: $189.99
-70%$189.99
$57.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Classic Charm - This rustic farmhouse console table exudes elegance with its natural grey wood grain top, antique base, and floral moldings, perfect for traditional or country cottages.
Optimized Space - Measuring 55'' W x 13'' D x 33'' H, this console table offers 3-tier storage with a roomy top for accents and decor, and an ideal lower shelf for books or fabric bins, aiding in organization.
Versatile Accent - Whether as an entryway table, sofa table, or foyer table, it's a versatile addition that can dress up any space.
Sturdy Structure - Made from quality particleboard and sturdy iron, this table boasts a 1.96" thick tabletop that is also easy to clean and holds up to 220 lbs weight. Protective adjustable feet avoid floor scratches.
Easy Assembly & Warranty - Comes with easy-to-follow instructions for a quick setup. Includes a 1-year warranty and dedicated customer service for a worry-free purchase.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 55.11" |
| Depth | 13.77" |
| Height | 33.46" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 56.44 lbs |
- 60.63" L x 17.32" W x 7.87" H (62.83 lbs)
Tribesigns Console Table for Entryway -A nod to the rustic farmhouse aesthetic


A delightful piece of artwork adding to your home. Lend modern farmhouse style to your space with this entryway console table finished in richly rustic grey hues.


Entryway Sofa Table--Rustic farmhouse charm brims from this long console table!
- Make a statement in your living space with this 55' entry console table. Textured gray finish, this accent table will bring the country charm to your home that you've been looking for.
- Just right for storing keys and mail in your entryway or staging a display in your living ensemble, this console table completes your space.
- A sturdy and long-lasting construction will last for years. With rubber stoppers at the base that prevents scratching furniture and table tops, as well as sliding around.
1.96' THICK TABLETOP
The open tabletop boasts a rectangular silhouette and measures 55' L, offering ample space to showcase some decorative favorites.
French Country Style Base
Flower-shaped hollow structures on the sides surge with more elegance, giving this console table an updated feel.
Vintage Grey Texture
The surface of the board is laminated to make it scratch-resistant and water-resistant.
Thick Frame for Stability
The thick frame provides stability to the console table and adds to the beauty and charm of the table's antique look.
Vintage Pedestal
Curved base adds elegant design while keeping bottom shelf items clean
Adjustable Foot Pads
keep the console table on uneven ground and prevent scratches on the floor.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Console Table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Type Name | Console Table |
| Item Height | 33.46 inches |
| Manufacturer Warranty Description | 1 year limited. |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | engineered wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Frame and Panel Joint |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 13.77"D x 55.11"W x 33.46"H |
| Item Weight | 52 Pounds |
| Size | Large |
| Tabletop Thickness | 1.96 Inches |
| Leg Length | 32.2 Inches |
| Item Width | 55.11 Inches |
| Base To Top Distance | 33.8 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 220 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Style | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Rustic |
| Finish Types | wooden grain |
| Theme | Farmhouse |
| Furniture Finish | Unfinished |
| Leg Style | Curved Leg |

























