
55" Computer Desk, Modern Laptop PC Student Table
Sturdy & Stylish - Add a modern touch with our white and gold vanity desk, crafted from 1.97" thick, E1 grade particleboard and a robust stainless steel frame. It's anti-scratch, stain, and water-resistant, boasting a weight capacity of 250 lbs.
Roomy & Comfortable - With 55" wide and 23.6" deep desktop, enjoy plenty of space for work, study, gaming, or make-up tasks. Its open-concept design and elegant gold legs ensure ample legroom and storage space while blending perfectly in your space.
Versatile & Practical - This minimalist, multi-functional desk can serve as a computer desk, office workstation, study or writing table, dining table, or even a gaming desk. It meets your various needs and blends with any décor, offering great value for money.
Easy Assembly & Customer Support - With provided hardware and instructions, assembling this desk is a breeze. We offer an 18-month quality assurance guarantee and dedicated customer service. Enhance your workspace with Tribesigns' elegant and functional desk.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 55.12" |
| Depth | 23.62" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | 44.09 lbs |
- 61.81" L x 25.98" W x 4.33" H (44.09 lbs)
Fireproof
Easy to clean & Waterproof
Scratch-resistant
1.18’’ Thick Particleboard
Industrial Aesthetic
Sturdy Table Corner
Spacious Space Under Desk
Adjustable Leg Pads
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Bedroom |
| Recommended Uses For Product | Working, Studying, Writing |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Hardware Package |
| Model Name | Tribesigns 55’’ Large Faux Marble Modern Computer Desk, Minimalist Student Luxury White & Gold Laptop PC Table with Strong Legs |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | Computer desk, vanity desk, white desk, entryway console, working desk, white and gold desk |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Alloy Steel |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Drawer Glide Material | [NU] |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 250 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Lifetime |
| UL Listed | No |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | Manufacturer's warranty |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Executive Desk |
| Color | White & Gold |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | White & Gold |
| Furniture Finish | white |
| Leg Style | Standard |
| Top Color | White |
| Base Color | white |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 23.62"D x 55.12"W x 29.53"H |
| Item Depth | 23.62 inches |
| Item Weight | 44.09 lbs |
| Item Dimensions | 23.62 x 55.12 x 29.53 inches |
| Size | White & Gold, 1 Pc |
| Number Of Shelves | 1 |
| Tabletop Thickness | 1.97 Inches |
| Maximum Height | 29.92 Inches |
| Minimum Height | 23.6 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 61.4 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | STRONG LEGS, WIDE DESKTOP |
| Mounting Type | Tabletop |
| Drawer Type | No Drawer |
| Base Type | Leg |
| Frame Joint Type | bolted |
| Has Finished Back | No |
| Drawer Glide Mechanism | Built-in glide mechanism |
| Storage Options | 1 |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sturdy & Stylish - Add a modern touch with our white and gold vanity desk, crafted from 1.97" thick, E1 grade particleboard and a robust stainless steel frame. It's anti-scratch, stain, and water-resistant, boasting a weight capacity of 250 lbs.
Roomy & Comfortable - With 55" wide and 23.6" deep desktop, enjoy plenty of space for work, study, gaming, or make-up tasks. Its open-concept design and elegant gold legs ensure ample legroom and storage space while blending perfectly in your space.
Versatile & Practical - This minimalist, multi-functional desk can serve as a computer desk, office workstation, study or writing table, dining table, or even a gaming desk. It meets your various needs and blends with any décor, offering great value for money.
Easy Assembly & Customer Support - With provided hardware and instructions, assembling this desk is a breeze. We offer an 18-month quality assurance guarantee and dedicated customer service. Enhance your workspace with Tribesigns' elegant and functional desk.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 55.12" |
| Depth | 23.62" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | 44.09 lbs |
- 61.81" L x 25.98" W x 4.33" H (44.09 lbs)
Fireproof
Easy to clean & Waterproof
Scratch-resistant
1.18’’ Thick Particleboard
Industrial Aesthetic
Sturdy Table Corner
Spacious Space Under Desk
Adjustable Leg Pads
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Bedroom |
| Recommended Uses For Product | Working, Studying, Writing |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Hardware Package |
| Model Name | Tribesigns 55’’ Large Faux Marble Modern Computer Desk, Minimalist Student Luxury White & Gold Laptop PC Table with Strong Legs |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | Computer desk, vanity desk, white desk, entryway console, working desk, white and gold desk |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Alloy Steel |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Drawer Glide Material | [NU] |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 250 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Lifetime |
| UL Listed | No |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | Manufacturer's warranty |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Executive Desk |
| Color | White & Gold |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | White & Gold |
| Furniture Finish | white |
| Leg Style | Standard |
| Top Color | White |
| Base Color | white |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 23.62"D x 55.12"W x 29.53"H |
| Item Depth | 23.62 inches |
| Item Weight | 44.09 lbs |
| Item Dimensions | 23.62 x 55.12 x 29.53 inches |
| Size | White & Gold, 1 Pc |
| Number Of Shelves | 1 |
| Tabletop Thickness | 1.97 Inches |
| Maximum Height | 29.92 Inches |
| Minimum Height | 23.6 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 61.4 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | STRONG LEGS, WIDE DESKTOP |
| Mounting Type | Tabletop |
| Drawer Type | No Drawer |
| Base Type | Leg |
| Frame Joint Type | bolted |
| Has Finished Back | No |
| Drawer Glide Mechanism | Built-in glide mechanism |
| Storage Options | 1 |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |























