
59 " Faux Marble Console Table with Geometric Metal Base
Make a statement with the Tribesigns 59-inch Gold Console Table - a modern and stylish addition to any living space. This console table is perfect for creating a grand entrance in your hallway or for adding a touch of luxury to your living room.
The unique geometric metal base provides both stability and visual interest, while the white faux marble top exudes elegance and sophistication. Crafted from high-quality materials, this console table is built to last and withstand daily wear and tear.
Measuring 59 inches in length, this console table provides ample space to display your favorite decor pieces or to use as a functional workspace. It is perfect for entertaining guests, displaying photo frames, or simply storing everyday essentials like keys, sunglasses, and wallets.
When it comes to assembly, there's no need to worry! The Tribesigns Gold Console Table comes with easy-to-follow instructions enclosed and can be assembled in no time. Additionally, the table is lightweight, making it easy to move around your living space as needed.
Whether you're using it as an entryway table, hallway table, or even a desk, the Tribesigns 59-inch Gold Console Table is sure to impress. With its sleek design and high-quality materials, it is a must-have for anyone looking to elevate their home decor.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 59.06" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 35.48 lbs |
- 65.75 " L x 14.17 " W x 7.28 " H (40.77 lbs)


Are you in need of a statement piece for your hallway? Look no further than Tribesigns' modern console table. Features a unique geometric metal base, with a 1.97'' thicked faux marble board that is both sturdy and lightweight. Versatile enough to use anywhere else you're looking for a unique look.
Beautiful and Substantial


Versatile Entryway Table


Reasons for Choosing Tribesigns Entryway Table
59”W Extra long display space
The white faux marble finish with clear and real marble texture, adds a natural and gorgeous flavor.
Solid Construction
The grid-shaped base design structure ensures a highly stable and Lightweight of this entryway table. Load capacity: 350 LBS.
White Faux Marble Finish
1.97'' Thicked Tabletop
Powder-coated Metal Frame
1.97'' Thicked Bottom Shelf
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Type Name | Console table, Entryway table, Hallway table, entry table |
| Item Height | 31.5 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Frame and Panel Joint |
| Tilting | Yes |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Furniture Base Movement | Rock |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.8"D x 59.06"W x 31.5"H |
| Item Weight | 35.5 Pounds |
| Size | 59 inches |
| Item Diameter | 59 Inches |
| Tabletop Thickness | 1.97 Inches |
| Extended Length | 59.06 Inches |
| Leg Length | 31.5 Inches |
| Item Width | 59.06 Inches |
| Ground To Item Distance | 31.5 Inches |
| Base To Top Distance | 31.5 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | White Faux Marble |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Powder Coated |
| Furniture Finish | Gold,white faux marble |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Faux Marble White |
| Handle Finish Type | Gold |
| Decorative Plating | White Gold |
Original: $139.99
-70%$139.99
$42.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Make a statement with the Tribesigns 59-inch Gold Console Table - a modern and stylish addition to any living space. This console table is perfect for creating a grand entrance in your hallway or for adding a touch of luxury to your living room.
The unique geometric metal base provides both stability and visual interest, while the white faux marble top exudes elegance and sophistication. Crafted from high-quality materials, this console table is built to last and withstand daily wear and tear.
Measuring 59 inches in length, this console table provides ample space to display your favorite decor pieces or to use as a functional workspace. It is perfect for entertaining guests, displaying photo frames, or simply storing everyday essentials like keys, sunglasses, and wallets.
When it comes to assembly, there's no need to worry! The Tribesigns Gold Console Table comes with easy-to-follow instructions enclosed and can be assembled in no time. Additionally, the table is lightweight, making it easy to move around your living space as needed.
Whether you're using it as an entryway table, hallway table, or even a desk, the Tribesigns 59-inch Gold Console Table is sure to impress. With its sleek design and high-quality materials, it is a must-have for anyone looking to elevate their home decor.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 59.06" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 35.48 lbs |
- 65.75 " L x 14.17 " W x 7.28 " H (40.77 lbs)


Are you in need of a statement piece for your hallway? Look no further than Tribesigns' modern console table. Features a unique geometric metal base, with a 1.97'' thicked faux marble board that is both sturdy and lightweight. Versatile enough to use anywhere else you're looking for a unique look.
Beautiful and Substantial


Versatile Entryway Table


Reasons for Choosing Tribesigns Entryway Table
59”W Extra long display space
The white faux marble finish with clear and real marble texture, adds a natural and gorgeous flavor.
Solid Construction
The grid-shaped base design structure ensures a highly stable and Lightweight of this entryway table. Load capacity: 350 LBS.
White Faux Marble Finish
1.97'' Thicked Tabletop
Powder-coated Metal Frame
1.97'' Thicked Bottom Shelf
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Type Name | Console table, Entryway table, Hallway table, entry table |
| Item Height | 31.5 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Frame and Panel Joint |
| Tilting | Yes |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Furniture Base Movement | Rock |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.8"D x 59.06"W x 31.5"H |
| Item Weight | 35.5 Pounds |
| Size | 59 inches |
| Item Diameter | 59 Inches |
| Tabletop Thickness | 1.97 Inches |
| Extended Length | 59.06 Inches |
| Leg Length | 31.5 Inches |
| Item Width | 59.06 Inches |
| Ground To Item Distance | 31.5 Inches |
| Base To Top Distance | 31.5 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | White Faux Marble |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Powder Coated |
| Furniture Finish | Gold,white faux marble |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Faux Marble White |
| Handle Finish Type | Gold |
| Decorative Plating | White Gold |























