
59" Modern Sideboard Buffet Kitchen Storage Cabinet with Doors
Luxurious Design - Our modern white and gold buffet cabinet adds a luxurious, contemporary touch to any decor. Its chic design exudes sophistication, enhancing your home's aesthetic.
Practical and Versatile - This sideboard provides ample storage for kitchen utensils, dining accessories, or decorative items. This versatile piece can function as entryway storage, a console table, or a cabinet, fitting seamlessly into any room, be it the living room, hallway, dining room, or bedroom.
Solid and Durable - Crafted from high-quality particle board with metal legs, our sideboard is sturdy and built to withstand everyday use. Its durability assures it can support various weights, while the smooth surface makes it easy to clean.
Simple Assembly & Quality Assured - Our product comes with easy-to-follow instructions and numbered parts for quick assembly. Tribesigns ensures quality products and customer satisfaction. For any product inquiries or concerns, feel free to contact us. Your wish is our command.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 59.05" |
| Depth | 13.77" |
| Height | 35.82" |
| Tabletop Thickness | xxx" |
| Item Weight | 88.18 lbs |
- 63.78" L x 17.32" W x 7.48" H (92.59 lbs)
59” Wide Buffet Sideboard
Great for coffee maker, microwave oven, and so on
2-Tier Storage cabinets with doors
Convenient for you to classify and store different things
High-quality Particle Board
Stable sturdy durable buffet sideboard cabinet with 0.59' inch thick E1 grade premium safe particle board.
Sturdy and Durable Metal Legs
Modern gold metal frame with bar strengthens enhance stability and weight capacity and long time use.
4 Adjustable Foot Pads
Adjustable leg pads help to adjust the skinny console table to keep balance and protect wooden floor from getting scratched
Elegant Gold Pattern & Handles
With gold handle and stylish and modern design, it can fit in with almost any decor style and add a touch of chic to your home
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | White |
| Recommended Uses For Product | Tea & Coffee Bar |
| Product Dimensions | 59.05" W x 13.77" D x 35.82" H |
| Special Feature | Adjustable Shelf, Heavy Duty, Removable Shelf, Scratch Resistant, Stain Resistant |
| Mounting Type | assemble |
| Room Type | Entryway, Kitchen, Living Room |
| Door Style | assemble, assemble |
| Weight Limit | 250 Pounds |
| Included Components | Hardware |
| Finish Type | White |
| Number of Shelves | 4 |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Weight | 88.18 Pounds |
| Base Type | Legs |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Metal |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Wood |
| Number of Compartments | 4 |
| Is Customizable | No |
| Number of Levels | 1 |
Original: $199.99
-70%$199.99
$60.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Luxurious Design - Our modern white and gold buffet cabinet adds a luxurious, contemporary touch to any decor. Its chic design exudes sophistication, enhancing your home's aesthetic.
Practical and Versatile - This sideboard provides ample storage for kitchen utensils, dining accessories, or decorative items. This versatile piece can function as entryway storage, a console table, or a cabinet, fitting seamlessly into any room, be it the living room, hallway, dining room, or bedroom.
Solid and Durable - Crafted from high-quality particle board with metal legs, our sideboard is sturdy and built to withstand everyday use. Its durability assures it can support various weights, while the smooth surface makes it easy to clean.
Simple Assembly & Quality Assured - Our product comes with easy-to-follow instructions and numbered parts for quick assembly. Tribesigns ensures quality products and customer satisfaction. For any product inquiries or concerns, feel free to contact us. Your wish is our command.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 59.05" |
| Depth | 13.77" |
| Height | 35.82" |
| Tabletop Thickness | xxx" |
| Item Weight | 88.18 lbs |
- 63.78" L x 17.32" W x 7.48" H (92.59 lbs)
59” Wide Buffet Sideboard
Great for coffee maker, microwave oven, and so on
2-Tier Storage cabinets with doors
Convenient for you to classify and store different things
High-quality Particle Board
Stable sturdy durable buffet sideboard cabinet with 0.59' inch thick E1 grade premium safe particle board.
Sturdy and Durable Metal Legs
Modern gold metal frame with bar strengthens enhance stability and weight capacity and long time use.
4 Adjustable Foot Pads
Adjustable leg pads help to adjust the skinny console table to keep balance and protect wooden floor from getting scratched
Elegant Gold Pattern & Handles
With gold handle and stylish and modern design, it can fit in with almost any decor style and add a touch of chic to your home
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | White |
| Recommended Uses For Product | Tea & Coffee Bar |
| Product Dimensions | 59.05" W x 13.77" D x 35.82" H |
| Special Feature | Adjustable Shelf, Heavy Duty, Removable Shelf, Scratch Resistant, Stain Resistant |
| Mounting Type | assemble |
| Room Type | Entryway, Kitchen, Living Room |
| Door Style | assemble, assemble |
| Weight Limit | 250 Pounds |
| Included Components | Hardware |
| Finish Type | White |
| Number of Shelves | 4 |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Weight | 88.18 Pounds |
| Base Type | Legs |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Metal |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Wood |
| Number of Compartments | 4 |
| Is Customizable | No |
| Number of Levels | 1 |





















