
70.8" Bookcase, Large Bookshelf Organizer with 5-Tier Storage Shelves
Exceptional Durability with Incredible Load Capacity - Constructed of thick particleboard and a sturdy powder-coated metal frame, this tall library bookshelf boasts an extraordinary load capacity. Each shelf can bear up to 88lbs., with a total weight capacity of 529lbs., ensuring your shelves will never sag under the weight of heavy books.
Optimal Size & Enclosed Back Shelves - Overall dimensions are 31.5” L * 11.81” W * 70.87” H. With its ample depth, this large wooden bookshelf makes a great home office decor item for storing large books, dictionaries, figurines, and models. Unlike flimsier alternatives, our backboard is made of thick particleboard.
5-Tier Bookcases with LED Lighting - Each tier of our tall big bookshelf is fitted with an APP-controlled LED light strip, which can be adjusted to any color and brightness to your liking. The bookshelf weighs a substantial 65.4lbs., making it both robust and sturdy.
Safety Features: Anti-Tipping Kit & Adjustable Feet Pads - For added safety, we provide an anti-tip kit to enhance the bookcase's stability. This shelving unit also features four legs with adjustable pads to accommodate uneven floors, rugs, etc.
Versatile Shelving Unit - The high-quality design, combined with its significantly spacious storage, makes this deep bookshelf a versatile option that can fit into the living room, bedroom, library, study, den, reception area, classroom, and more. It works perfectly as a bookcase or as a display shelf.
Effortless Assembly - All necessary pieces and tools come labeled and included, and with clear instructions, assembly is a breeze. If you are not entirely satisfied with our product, please contact us directly.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.49" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.47" |
| Item Weight | 66.14 lbs |
- 40.16" L x 14.76" W x 9.13" H (69.89 lbs)




Waterproof Surface
With this classic black texture, this 5-tier vertical bookcase is stylish and beautiful. Suitable for most home office decor. With waterproof surface.
Wall Attchment Kit
For further safety and security, we provide an extra wall attchment kit, it would be more stable when you put the 5-tier bookshelf on carpet or pad.
Adjustable Foot Pads
This storage shelving unit has legs that can be adjusted if you need to compensate for uneven floors, rugs, etc. It will never sagging.
Large Load Capacity
This heavy display rack is made of thick heavy-duty metal frame, which provides a strong capacity and makes it solid and sturdy. Each shelf load 88 lb
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Adjustable |
| Product Dimensions | 31.49"D x 11.81"W x 70.87"H |
| Style | Modern |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Laminated |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Weight Limit | 69.75 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Storage |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Installation tools, User manual |
| Model Name | Tall Bookcase |
| Item Weight | 66.14 Pounds |
| Furniture Finish | Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Weight capacity | Maximum weight: 69.8 Pounds |
| Back Style | Closed Back |
| Specific Uses For Product | Books |
| Product Name | Tall Bookcase |
| Item Weight | 66.1 pounds |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Exceptional Durability with Incredible Load Capacity - Constructed of thick particleboard and a sturdy powder-coated metal frame, this tall library bookshelf boasts an extraordinary load capacity. Each shelf can bear up to 88lbs., with a total weight capacity of 529lbs., ensuring your shelves will never sag under the weight of heavy books.
Optimal Size & Enclosed Back Shelves - Overall dimensions are 31.5” L * 11.81” W * 70.87” H. With its ample depth, this large wooden bookshelf makes a great home office decor item for storing large books, dictionaries, figurines, and models. Unlike flimsier alternatives, our backboard is made of thick particleboard.
5-Tier Bookcases with LED Lighting - Each tier of our tall big bookshelf is fitted with an APP-controlled LED light strip, which can be adjusted to any color and brightness to your liking. The bookshelf weighs a substantial 65.4lbs., making it both robust and sturdy.
Safety Features: Anti-Tipping Kit & Adjustable Feet Pads - For added safety, we provide an anti-tip kit to enhance the bookcase's stability. This shelving unit also features four legs with adjustable pads to accommodate uneven floors, rugs, etc.
Versatile Shelving Unit - The high-quality design, combined with its significantly spacious storage, makes this deep bookshelf a versatile option that can fit into the living room, bedroom, library, study, den, reception area, classroom, and more. It works perfectly as a bookcase or as a display shelf.
Effortless Assembly - All necessary pieces and tools come labeled and included, and with clear instructions, assembly is a breeze. If you are not entirely satisfied with our product, please contact us directly.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.49" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.47" |
| Item Weight | 66.14 lbs |
- 40.16" L x 14.76" W x 9.13" H (69.89 lbs)




Waterproof Surface
With this classic black texture, this 5-tier vertical bookcase is stylish and beautiful. Suitable for most home office decor. With waterproof surface.
Wall Attchment Kit
For further safety and security, we provide an extra wall attchment kit, it would be more stable when you put the 5-tier bookshelf on carpet or pad.
Adjustable Foot Pads
This storage shelving unit has legs that can be adjusted if you need to compensate for uneven floors, rugs, etc. It will never sagging.
Large Load Capacity
This heavy display rack is made of thick heavy-duty metal frame, which provides a strong capacity and makes it solid and sturdy. Each shelf load 88 lb
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Adjustable |
| Product Dimensions | 31.49"D x 11.81"W x 70.87"H |
| Style | Modern |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Laminated |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Weight Limit | 69.75 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Storage |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Installation tools, User manual |
| Model Name | Tall Bookcase |
| Item Weight | 66.14 Pounds |
| Furniture Finish | Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Weight capacity | Maximum weight: 69.8 Pounds |
| Back Style | Closed Back |
| Specific Uses For Product | Books |
| Product Name | Tall Bookcase |
| Item Weight | 66.1 pounds |

























