
63" Console Table with 3 Drawers, Narrow Sofa Table Behind Couch
Spacious & Organized - This console table features three smooth-gliding drawers for tidy storage. Experience clutter-free living areas without compromising on style.
Sized for any Space - At 62.99" L x 11.81" D x 34.65" H, this narrow table fits behind your sofa or in tight spaces like entryways or hallways.
Durable & Easy Assembly - High-quality MDF and a reinforced frame ensure stability and durability. Assembly tools and clear instructions provided for easy setup.
Versatile & Functional - This table acts as an entryway station, decor display, narrow bed console, or serving buffet, adding utility to your space.
Rustic Modern Charm - The distressed brown legs with a sleek black tabletop offer a timeless rustic-modern aesthetic, suiting farmhouse, industrial, or contemporary styles.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 34.65" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 77.16 lbs |
- 68.9" L x 13.98" W x 7.87" H (81.57 lbs)








| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Entrance, Foyer, Hallway, Living Room |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Included Components | Assembly Guide, Console Table |
| Model Name | Console Table with drawers |
| ASIN | B0FQNYQ449 |
| Item Width | 62.99 Inches |
| Item Height | 34.65 inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Easy Assembly |
| Base Type | Leg |
| Is Customizable? | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Color | Brown& Black |
| Style Name | Farmhouse |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 62.99"W x 34.65"H |
| Item Weight | 77.16 lbs |
| Size | 63-inch |
| Tabletop Thickness | 1.57 Inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Furniture Leg Material | Wood |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 250 Pounds |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
Original: $179.99
-70%$179.99
$54.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spacious & Organized - This console table features three smooth-gliding drawers for tidy storage. Experience clutter-free living areas without compromising on style.
Sized for any Space - At 62.99" L x 11.81" D x 34.65" H, this narrow table fits behind your sofa or in tight spaces like entryways or hallways.
Durable & Easy Assembly - High-quality MDF and a reinforced frame ensure stability and durability. Assembly tools and clear instructions provided for easy setup.
Versatile & Functional - This table acts as an entryway station, decor display, narrow bed console, or serving buffet, adding utility to your space.
Rustic Modern Charm - The distressed brown legs with a sleek black tabletop offer a timeless rustic-modern aesthetic, suiting farmhouse, industrial, or contemporary styles.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 34.65" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 77.16 lbs |
- 68.9" L x 13.98" W x 7.87" H (81.57 lbs)








| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Entrance, Foyer, Hallway, Living Room |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Included Components | Assembly Guide, Console Table |
| Model Name | Console Table with drawers |
| ASIN | B0FQNYQ449 |
| Item Width | 62.99 Inches |
| Item Height | 34.65 inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Easy Assembly |
| Base Type | Leg |
| Is Customizable? | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Color | Brown& Black |
| Style Name | Farmhouse |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 62.99"W x 34.65"H |
| Item Weight | 77.16 lbs |
| Size | 63-inch |
| Tabletop Thickness | 1.57 Inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Furniture Leg Material | Wood |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 250 Pounds |
| Includes All Assembly Tools | Yes |























