
63" Entryway Bench with Storage Shelf, 2-Tier Hallway Shoe Bench
Rustic Entryway Bench - Measuring 15.75" W x 63" L x 23.62" H, this wooden bench comfortably accommodates 2-4 people. It also boasts open shelves for storing media components, books, or decorative items, adding functionality to any room.
Farmhouse Design - With its thick and solid design, this wooden hallway bench emanates an elegant aura. It adds a vintage charm to your interior and serves as a stylish addition to your living room or bedroom.
Solid & Sturdy - This MDF bench is engineered with a strong base frame, capable of supporting up to 300lb. Its confidence-inspiring sturdiness makes it perfect for storing shoes, boxes, or decor, enhancing the functionality of your living space.
Versatile Use - This extra-long bench serves various purposes. Can be used as a shoe bench, TV console table, or an end-of-bed bench, it perfectly complements farmhouse, modern or minimalist interior designs.
Simple Assembly - The Tribesigns wooden bench comes with labeled parts, tools, and a clear illustrated assembly manual. Its straightforward assembly procedure ensures you have a smooth start, leaving you satisfied as your space comes together beautifully.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 23.62" |
| Tabletop Thickness | 3.94" |
| Item Weight | 64.9 lbs |
- 66.61" L x 18.39" W x 6.38" H (71.17 lbs)




Load-Bearing Capacity
The end of bed bench has a load-bearing capacity of up to 300 pounds, easily meeting your needs
Bottom Place is Easy to Clean
The bottom of the entryway bench provides ample space for cleaning with a robotic vacuum cleaner
Open Shelves
It comes with open shelves that provide storage for Boxes or daily necessities
Non-Slip White Pads
Its non-slip white pads protect floors from scratches, dents and wear






| Product Information | |
|---|---|
| Product Dimensions | 63"D x 15.75"W x 23.62"H |
| Color | Rustic Brown |
| Furniture Finish | Rustic Brown |
| Seat Height | 23.62 Inches |
| Brand | Tribesigns |
| Maximum Weight Recommendation | 300 Pounds |
| Seating Capacity | 4.0 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Weight | 64.9 pounds |
| Material | Engineered Wood |
| Style | Rustic Farmhouse |
Original: $159.99
-70%$159.99
$48.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Rustic Entryway Bench - Measuring 15.75" W x 63" L x 23.62" H, this wooden bench comfortably accommodates 2-4 people. It also boasts open shelves for storing media components, books, or decorative items, adding functionality to any room.
Farmhouse Design - With its thick and solid design, this wooden hallway bench emanates an elegant aura. It adds a vintage charm to your interior and serves as a stylish addition to your living room or bedroom.
Solid & Sturdy - This MDF bench is engineered with a strong base frame, capable of supporting up to 300lb. Its confidence-inspiring sturdiness makes it perfect for storing shoes, boxes, or decor, enhancing the functionality of your living space.
Versatile Use - This extra-long bench serves various purposes. Can be used as a shoe bench, TV console table, or an end-of-bed bench, it perfectly complements farmhouse, modern or minimalist interior designs.
Simple Assembly - The Tribesigns wooden bench comes with labeled parts, tools, and a clear illustrated assembly manual. Its straightforward assembly procedure ensures you have a smooth start, leaving you satisfied as your space comes together beautifully.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 23.62" |
| Tabletop Thickness | 3.94" |
| Item Weight | 64.9 lbs |
- 66.61" L x 18.39" W x 6.38" H (71.17 lbs)




Load-Bearing Capacity
The end of bed bench has a load-bearing capacity of up to 300 pounds, easily meeting your needs
Bottom Place is Easy to Clean
The bottom of the entryway bench provides ample space for cleaning with a robotic vacuum cleaner
Open Shelves
It comes with open shelves that provide storage for Boxes or daily necessities
Non-Slip White Pads
Its non-slip white pads protect floors from scratches, dents and wear






| Product Information | |
|---|---|
| Product Dimensions | 63"D x 15.75"W x 23.62"H |
| Color | Rustic Brown |
| Furniture Finish | Rustic Brown |
| Seat Height | 23.62 Inches |
| Brand | Tribesigns |
| Maximum Weight Recommendation | 300 Pounds |
| Seating Capacity | 4.0 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Weight | 64.9 pounds |
| Material | Engineered Wood |
| Style | Rustic Farmhouse |























