
63" Executive Desk, Faux Marble Computer Desk Meeting Table
Robust Build - Our faux marble table, made of high-quality E0 board and stainless steel legs, assures strength and stability. The 0.59" thicker board and golden frame support heavy-duty work, while adjustable foot pads assure stability on uneven ground and prevent floor scratches.
Ample Workspace - With a 63” W x 31.5” D dimension, this desk provides plenty of room for laptops, files and other essentials. It allows 4-6 peers to collaborate comfortably. When needed, multiple tables can be joined for a larger workspace.
Quality Material - The desk boasts a faux marble particle board tabletop, which is easy-to-clean, waterproof and scratch-resistant, guarding it from everyday wear. Its laminate finish also ensures it's both anti-abrasion and heat-resistant.
Versatile Elegance - With its ideal size, faux marble white color, and sleek style, it effortlessly matches any decor, adding an elegant charm. This multi-purpose piece can serve as a writing desk, dining table, or executive desk.
Easy Assembly - Assembly is easy with clear instructions, numbered parts and all essential tools provided. We offer an 18-month assurance and professional customer service at your disposal, guaranteeing a quick response within 24 hours for any queries.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | 51.81 lbs |
- 37.4" L x 26.77" W x 7.87" H (56.22 lbs)




Spacious Workspace
The spacious tabletop provide plenty of surface space for writing, computer work and other home office activities.
Sturdy Structure
Constructed by stronger metal legs, ensuring the excellent stability of this large office desk for years of use.
Smooth Surface
The smooth faux marble with environmental water-based finish, make computer table easy to clean, anti-scratch and waterproof.
Stable Legs
Equipped with adjustable foot pads to make the table keep stable even on uneven floor.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Bedroom, Living Room, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Working, Writing, Gaming |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Hardwares |
| Item Type Name | Computer Desk |
| Item Height | 29.5 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Executive Desk, Computer Desk |
| Color | Black and Gold |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Painted |
| Furniture Finish | White, Gold |
| Leg Style | Simple Leg |
| Top Color | Black |
| Base Color | Gold |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 63"W x 29.5"H |
| Item Weight | 51.81 Pounds |
| Size | Large |
| Tabletop Thickness | 0.59 Inches |
| Maximum Height | 29.5 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Adjustable, Scratch Resistant, Rust Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Base Type | Leg |
| Frame Joint Type | Robust Joint |
| Is Customizable? | No |
Original: $159.99
-70%$159.99
$48.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Robust Build - Our faux marble table, made of high-quality E0 board and stainless steel legs, assures strength and stability. The 0.59" thicker board and golden frame support heavy-duty work, while adjustable foot pads assure stability on uneven ground and prevent floor scratches.
Ample Workspace - With a 63” W x 31.5” D dimension, this desk provides plenty of room for laptops, files and other essentials. It allows 4-6 peers to collaborate comfortably. When needed, multiple tables can be joined for a larger workspace.
Quality Material - The desk boasts a faux marble particle board tabletop, which is easy-to-clean, waterproof and scratch-resistant, guarding it from everyday wear. Its laminate finish also ensures it's both anti-abrasion and heat-resistant.
Versatile Elegance - With its ideal size, faux marble white color, and sleek style, it effortlessly matches any decor, adding an elegant charm. This multi-purpose piece can serve as a writing desk, dining table, or executive desk.
Easy Assembly - Assembly is easy with clear instructions, numbered parts and all essential tools provided. We offer an 18-month assurance and professional customer service at your disposal, guaranteeing a quick response within 24 hours for any queries.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | 51.81 lbs |
- 37.4" L x 26.77" W x 7.87" H (56.22 lbs)




Spacious Workspace
The spacious tabletop provide plenty of surface space for writing, computer work and other home office activities.
Sturdy Structure
Constructed by stronger metal legs, ensuring the excellent stability of this large office desk for years of use.
Smooth Surface
The smooth faux marble with environmental water-based finish, make computer table easy to clean, anti-scratch and waterproof.
Stable Legs
Equipped with adjustable foot pads to make the table keep stable even on uneven floor.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Bedroom, Living Room, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Working, Writing, Gaming |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Hardwares |
| Item Type Name | Computer Desk |
| Item Height | 29.5 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Executive Desk, Computer Desk |
| Color | Black and Gold |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Painted |
| Furniture Finish | White, Gold |
| Leg Style | Simple Leg |
| Top Color | Black |
| Base Color | Gold |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 63"W x 29.5"H |
| Item Weight | 51.81 Pounds |
| Size | Large |
| Tabletop Thickness | 0.59 Inches |
| Maximum Height | 29.5 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Adjustable, Scratch Resistant, Rust Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Base Type | Leg |
| Frame Joint Type | Robust Joint |
| Is Customizable? | No |























